Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση ορόφου καθ' υπέρβαση Αδείας, εντός Σ.Δ.


cacau

Recommended Posts

Έχω 3 διαφορετικους ιδιοκτήτες - έναν σε κάθε όροφο, οπότε δυστυχώς πάω σε τρεις δηλώσεις και πληρώνει 500 έκαστος. Οι του ισογείου - πρώτου έχουν μόνο επιπλέον μπαλκόνια ως παράβαση, αλλά κι αυτοί πεντακοσάρικο θα δώσουν. Αν έχετε κάποια καλύτερη λύση, είμαι όλος αυτά!  :smile:

 

edit: ως Σύσταση έχω μια διαθήκη του 2003 που η θανούσα αφήνει τις ιδιοκτησίες σε 3 διαφορετικά άτομα, όπου ορίζει και χιλιοστά. 

Edited by cacau
Link to comment
Share on other sites

 

άρθρο 9

Στις περιπτώσεις όπου έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία η υπαγωγή κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία.

 

υ.γ

μπορείς να τα κάνεις και σε μια δήλωση

αλλά θα επιλέξεις 3 φ/κ (1 για κάθε κάθετο ή κάθε Ο.Ι)

κανα

πολυ σωστα

 

πλην.... :smile:

που εγω θεωρω οτι καθε ιδιοκτητης μπορει μονον στο δικο του ή στα δικα του να κανει μια δηλωση

οπως προκυπτει απο το νομο

αλλά τα λεει διαφορετικα η "διερμηνευτικη" εγκυκλιος...

 

οι ιδιοκτητες σε μια οικοδομη δεν ειναι συνιδιοκτητες...ειναι γειτονες..

τις καλησπερες μου

 

 

Έχω 3 διαφορετικους ιδιοκτήτες - έναν σε κάθε όροφο, οπότε δυστυχώς πάω σε τρεις δηλώσεις και πληρώνει 500 έκαστος. Οι του ισογείου - πρώτου έχουν μόνο επιπλέον μπαλκόνια ως παράβαση, αλλά κι αυτοί πεντακοσάρικο θα δώσουν. Αν έχετε κάποια καλύτερη λύση, είμαι όλος αυτά! :smile:

 

edit: ως Σύσταση έχω μια διαθήκη του 2003 που η θανούσα αφήνει τις ιδιοκτησίες σε 3 διαφορετικά άτομα, όπου ορίζει και χιλιοστά.

η διαθηκη δεν σε αφορα...

 

προφανως εχει γινει και αποδοχη κληρονομιας

 

επομενως τιτλο ιδιοκτησιας εχεις απο την αποδοχη...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα εχει η αποδοχη και θα την ανεβασεις???

αν εχει γινει και συσταση

καθε ιδιοκτητης "παει" ξεχωριστα

 

ή ολοι μαζι  τεσπα...μην λεμε τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, αεροφωτογραφίες από τον ΟΚΧΕ παίρνουμε? Δέχονται αιτήματα και αν ναι που βρίσκονται?

 

edit: άκυρο τους βρήκα

Edited by cacau
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για μια "λεπτομέρεια": Εκτός από την ανέγερση χωρίς άδεια, το ακίνητο έχει και κάποιες πολεοδομικές παραβάσεις π.χ. μπαλκόνι που παραβιάζει το Δ (πλάγια απόσταση από το όριο). Αυτές πρέπει να δηλωθούν χωριστά και να πληρώσουν άλλα 500? Η δική μου λογική λέει όχι, μια και το αυθαίρετο ΧΩΡΙΣ άδεια, είναι ολικά αυθαίρετο - αλλά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας (θυμίζω ότι είναι προ του 1975).

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα αυτά που περιγράφεις έγιναν πριν το 1975 τότε ρυθμίζεις τα πάντα με 500 ευρω.

 

Αν έχεις και επιπλέον παραβάσεις που έγιναν μεταγενέστερα τότε θα τις υπολογίσεις ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προ του '75, βρήκα και αεροφωτογραφίες 7ο/75 που φαίνεται πλήρως αποπερατωμένο οπότε είμαι εντάξει - δεν νομίζω να μου πει κανείς ότι χτίστηκε σε 1 μήνα?  :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι με μια απορία που μου προέκυψε ενώ ετοίμαζα τα σχέδια κ.λ.π. : Έχω υπέρβαση και στο κλιμακοστάσιο, το οποίο είναι ανοιχτό και κοινόχρηστο βέβαια. Όπως και για το κυρίως αντικείμενο (το διαμέρισμα) η υπέρβαση αφορά την δόμηση χωρίς άδεια (και μόνο) του τμήματος που οδηγεί στον 2ο, σκέπτομαι λοιπόν ότι κανονικά θα πρέπει να πάει κι αυτό σε τακτοποίηση με συμμετοχή όλων των συνιδιοκτητών - τυπικά τουλάχιστον - παρότι  εξυπηρετεί μόνο τον 2ο όροφο. Υπάρχουν κάποιες αντιδράσεις από τους άλλους δυο συνιδιοκτήτες, τύπου "μη μας μπλέκετε  με τέτοια". Αν μείνει έτσι, προσωπικά θα έδινα βεβαίωση μεταβίβασης, μια και δεν αποτελεί μέρος κάποιας ιδιοκτησίας, αλλά αν προκύψει ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου θα έχουμε ντράβαλα, στο γνωστό μοτίβο "γιατί δεν μας το είπες"...


 


Απόψεις? 


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.