Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Roylaties για πώληση software από publisher στην Αμερική


fantasian

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα (για την ακρίβεια video game) το οποίο θα διατεθεί σύντομα από κάποιον αμερικάνικο "publisher" (online distributor). Αυτός πουλάει και εγώ εισπράττω "δικαιώματα" (royalties όπως τα λένε) ένα ποσοστό επί των πωλήσεων.
 
Μού έστειλαν χαρτιά:
- W-8BEN (αποφυγή φορολόγησης από το αμερικάνικο κράτος αφού είμαι αλλοδαπός)
- Οδηγίες για να αποκτήσω αμερικάνικο Tax ID (άμεσα μέσω τηλεφώνου!!)
Wire Transfer Information for International Suppliers (ουσιαστικά, στοιχεία τραπεζικού λογαριασμού)[/size]
- Συμβόλαιο
 
Τούς ρώτησα αν θέλουν τιμολόγιο (invoice) και μού απάντησαν:

We pay you directly via Wire Transfer. We don’t need any invoices.
 

Έχω κάνει παύση από μηχανικός λόγω μακρόχρονης ανεργίας. Δεν έκανα ποτέ έναρξη στην εφορία αφού δούλευα υπάλληλος.
 
Το θέμα μου είναι το εξής:
 
Από τη στιγμή που αυτοί ΔΕΝ θέλουν invoices, ΠΡΕΠΕΙ εγώ να συστήσω επιχείρηση (ατομική ή κάτι άλλο); Αν δηλαδή δεν χρειάζεται να κόβω τιμολόγια, ποιό το νόημα να κάνω ένα σωρό έξοδα (έναρξη, μηνιαίο ΤΕΒΕ κλπ);
 
Από τη μεριά των Αμερικάνων δεν υπάρχει πρόβλημα το να κάνουν συμβόλαιο με άτομο (individual) αντί επιχείρησης.
 
Ας πούμε πως πρέπει και κάνω επιχείρηση: αν έρθει η εφορία και με ρωτήσει πού βρήκα τα χρήματα στον τραπεζικό μου λογαριασμό (Θεός να δώσει να έρθουν), τί θα τούς δείξω αφού δεν θα έχω τιμολόγια; Το συμβόλαιο;
 
Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία από roylaties από εξωτερικό, παρακαλώ να δώσει ένα χέρι βοήθειας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 



Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 share your knowledge, Q&A-style

 

Νόμος 4172/2013 - Άρθρο 21 Κωδικοποιημένος σύμφωνα με το N.4387/2016.

3. Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως «επιχειρηματική συναλλαγή» θεωρείται κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων.

 

 

Άρα, συστήνεις επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.