Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταλλική αποθήκη με συμμικτη πλακα


 
stefanidis

Recommended Posts

μεταλλατζη οιδιαδοκιδες εχουν ανοιγμα 8 μετρα και η κυρια δοκος 9,2. Ολα θα συνδεθουν με διατμητικους ηλους με τη συμμικτη πλακα!

 

 

Μηπως γνωρίζει κανεις αν θα υπάρξει καποιο κατασκευαστικό προβλημα στη συνδεση υποστυλωματος HEB300 με δοκο IPE500; Αναρωτιέμαι μηπως χρειαστει να μεγαλωσω τη διατομη του υποστυλωματος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

θέλω σύμμικτη πλάκα γιατι αύτο θέλει ο πελάτης.Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δεν είμαι αυτοκτονικός! :P

 

Αφού είναι τόσο απλό για εσένα, η συζήτηση περιττεύει και η γνώμη των συναδέλφων δεν σου χρειάζεται...

 

Ωστόσο, αφού επιμένεις να ρωτάς:

 

μεταλλατζη οιδιαδοκιδες εχουν ανοιγμα 8 μετρα και η κυρια δοκος 9,2. Ολα θα συνδεθουν με διατμητικους ηλους με τη συμμικτη πλακα!

 

Θα σχολιάσω τα εξής:

 

με εκτιμώμενο g=3,5kN/m² και q=2,0kN/m² (βατό δώμα) θα έχεις

δοκίδες: W=289cm³ -> ΙΡΕ240

δοκοί: W=3061cm³ -> ΙΡΕ600

 

Τα νούμερα χωρίς σύμμεικτη λειτουργία, μπορείς να ελπίζεις ότι θα πέσεις στα ΙΡΕ200 και ΙΡΕ500. Δεν ξέρω βεβαίως τι θα δώσει ο σεισμός...

 

Η ουσία όμως είναι ότι δεν είναι ορθολογικές αυτές οι κατασκευές.

Όχι μόνο επειδή οι διαδοκίδες 8m ανά 1m είναι παράλογη διάταξη.

Στο ίδιο άνοιγμα μία zoellner θα έβγαινε σε 35~40cm, και θα ήταν οικονομικότερη.

Βεβαίως, η πεπατημένη είναι η λαμαρίνα, και είναι προφανές ότι υπάρχει λόγος για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι εγω ειμαι υπαλληλος και κάνω οτι μου λεει ο εργοδοτης μου.

Δεν θα παρω εγω την αποφαση, και εμενα μου φαινεται παραλογο αλλα πρεπει να το λυσω

Εκανα την αναρτηση γιατι χρειαζομαι βοηθεια και ευχαριστω για καποιες πολυτιμες απαντησεις!

 

 

 

Αφού είναι τόσο απλό για εσένα, η συζήτηση περιττεύει και η γνώμη των συναδέλφων δεν σου χρειάζεται...

 

Ωστόσο, αφού επιμένεις να ρωτάς:

 

 

Θα σχολιάσω τα εξής:

 

με εκτιμώμενο g=3,5kN/m² και q=2,0kN/m² (βατό δώμα) θα έχεις

δοκίδες: W=289cm³ -> ΙΡΕ240

δοκοί: W=3061cm³ -> ΙΡΕ600

 

Τα νούμερα χωρίς σύμμεικτη λειτουργία, μπορείς να ελπίζεις ότι θα πέσεις στα ΙΡΕ200 και ΙΡΕ500. Δεν ξέρω βεβαίως τι θα δώσει ο σεισμός...

 

Η ουσία όμως είναι ότι δεν είναι ορθολογικές αυτές οι κατασκευές.

Όχι μόνο επειδή οι διαδοκίδες 8m ανά 1m είναι παράλογη διάταξη.

Στο ίδιο άνοιγμα μία zoellner θα έβγαινε σε 35~40cm, και θα ήταν οικονομικότερη.

Βεβαίως, η πεπατημένη είναι η λαμαρίνα, και είναι προφανές ότι υπάρχει λόγος για αυτό.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

..........

θέλω σύμμικτη πλάκα γιατι αύτο θέλει ο πελάτης......

Να σου θυμίσω συνάδελφε, ότι δουλειά του μελετητή μηχανικού είναι να πετύχει το βέλτιστο συνδυασμό ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ και οικονομίας, συμβουλεύοντας σωστά τον πελάτη.

Και να μην εφαρμόζει αβασάνιστα τις όποιες επιλογές του εργοδότη. Και μόνον όταν έχει εξαντλήσει όλα του τα επιχειρήματα και δεν έχει βρει ανταπόκριση, να "φορέσει τσαρούχια στο Χριστό". 

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης σου που θα πάρει την απόφαση είναι πολτικός μηχανικός? θα υπογράψει αυτός την μελέτη που κάνεις εσύ?

 

Τους προβληματισμούς σου τους συζήτησες μαζί του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι εγω ειμαι υπαλληλος και κάνω οτι μου λεει ο εργοδοτης μου.

Δεν θα παρω εγω την αποφαση, και εμενα μου φαινεται παραλογο αλλα πρεπει να το λυσω

Εκανα την αναρτηση γιατι χρειαζομαι βοηθεια και ευχαριστω για καποιες πολυτιμες απαντησεις!

 

Μήπως κάνεις δουλειές μέσω ίντερνετ σε εξωτερικό ή ασκήσεις ? Γιατί δεν λες την αλήθεια και μας πρήζεις μια βδομάδα ? Είναι δουλειά που σου ανέθεσε κάποιος αρχιτέκτονας εδώ Ελλάδα, δουλεύεις σε εργοστάσιο ?

 

Στα λέω γιατί και άλλοι γράφουν εδώ και στο τέλος λένε...ε ξέρετε θεωρητική κατασκευή είναι , άσκηση του καθηγητή μου.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Είστε απαραδεκτοι ολοι σας!

Αντι να βοηθησετε ενα παιδι 24 ετων που προσπαθει να κανει τις πρωτες του μελετες καθεστε και μου επιτιθεστε! Θα επρεπε να ντρεπεστε!

Εγω την κατασκευη την ελυσα και με μικροτερες διατομες! Ουτε καν γνωσεις δεν εχετε καποιοι εδω μεσα και το παιζετε και εμπειροι και το μονο που κανετε ειναι να σταζετε φαρμακι! 

Θα επρεπε να ντρεπεστε κυριοι!

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Είστε απαραδεκτοι ολοι σας!

Αντι να βοηθησετε ενα παιδι 24 ετων που προσπαθει να κανει τις πρωτες του μελετες καθεστε και μου επιτιθεστε! Θα επρεπε να ντρεπεστε!

Εγω την κατασκευη την ελυσα και με μικροτερες διατομες! Ουτε καν γνωσεις δεν εχετε καποιοι εδω μεσα και το παιζετε και εμπειροι και το μονο που κανετε ειναι να σταζετε φαρμακι! 

Θα επρεπε να ντρεπεστε κυριοι!

 

 

Αγαπητε συναδελφε, ολοι να βοηθησουν θελουν.

Σου τονιζουν απλα, τη λαθος λογικη στο σχεδιασμο σου : "ετσι θελει ο ιδιοκτητης".

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι

κι επειδή έχουμε περάσει κι εμείς οι παλαιότεροι κάποιες τέτοιες φάσεις

προσπαθούμε απλώς να βοηθήσουμε

αν όμως ψάχνεις αφορμές για να βγάλεις τα όποια απωθημένα σου, μόνο στον εαυτό σου κάνεις κακό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.