Μετάβαση στο περιεχόμενο

cv


Dimitris_81

Recommended Posts

Οπως ειπε και ο συναδελφος πιο πανω στη Γερμανια στο σι βι μπαινει φωτο. Αν δεν ξερετε μην ειστε απολυτοι. Νομος. Και καποιοι ζητανε και απολυτηριο σχολειου.

 

 

Μιλούσα για Αγγλία αλλά μάλλον επειδή δεν το διευκρίνησα δεν έγινα κατανοητός. Επίσης κατά την προσωπική μου γνώμη δεν είναι έχει κανένα νόημα να ζητάς φωτογραφία από κάποιον που η θέση του δεν έχει κάποια σχέση με την εμφάνισή του. Τώρα γιατί το ζητάνε οι Γερμανοί δεν ξέρω, ίσως εσείς μπορείτε να μας διαφωτίσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλούσα για Αγγλία αλλά μάλλον επειδή δεν το διευκρίνησα δεν έγινα κατανοητός. Επίσης κατά την προσωπική μου γνώμη δεν είναι έχει κανένα νόημα να ζητάς φωτογραφία από κάποιον που η θέση του δεν έχει κάποια σχέση με την εμφάνισή του. Τώρα γιατί το ζητάνε οι Γερμανοί δεν ξέρω, ίσως εσείς μπορείτε να μας διαφωτίσετε.

Θα ελεγα τωρα γιατι, αλλα μην ριξω το επιπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα μου ζητήσουν απολυτήριο σχολείου, θα τους πω οτι δεν το εχω, αλλα εχω το απολυτήριο νηπιαγωγείου αν χρησιμεύει. Αντε με τον καθε ασχετο που εγινε HR ή recruiter.

 

Σε ενα training για safety, ο Άγγλος course director είπε οτι οι Γερμανοί υπαρχουν για να μας θυμίζουν ποςο σημαντικό ειναι το να εχεις φαντασια. Καλη τύχη αμα δουλέψεις με αυτούς.

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα μου ζητήσουν απολυτήριο σχολείου, θα τους πω οτι δεν το εχω, αλλα εχω το απολυτήριο νηπιαγωγείου αν χρησιμεύει. Αντε με τον καθε ασχετο που εγινε HR ή recruiter.

 

Σε ενα training για safety, ο Άγγλος course director είπε οτι οι Γερμανοί υπαρχουν για να μας θυμίζουν ποςο σημαντικό ειναι το να εχεις φαντασια. Καλη τύχη αμα δουλέψεις με αυτούς.

Ασε μας ρε AAlex :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα φθασει Γερμανια το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να προμηθευτω βιβλια περι βιογραφικου.

Απο τα πρωτα που αγορασα ηταν και τα τρια παρακατω που αντικατοπτριζουν και την πραγματικοτητα των βιογραφικων που δεχονται οι εταιρειες στη Γερμανια σημερα.

 




 

Απο το 2006 με βαση του νομου περι ισης μεταχειρισης/αντιμετωπισης , δεν ειναι επιτρεπτο απο τις εταιρειες να ζητουν φωτογραφια.

Αυτο ωστοσο, δεν αποκλειει τους υποψηφιους να στελνουν οικειοθελως.

Και αυτο κανουν ολοι .

Με βαση τα γραφομενα των παραπανω βιβλιων και σε ελευθερη μεταφραση:

 

-"Με τη φωτογραφια δινεται την πρωτη προσωπικη εντυπωση στους εργοδοτες/συνεργατες σας και απανταται στην ερωτηση : Θελουμε τον συγκεκριμενο κυριο/κυρια να τον βλεπουμε καθημερινα στην εταιρεια?"

-"Οποιος, στην αρχη της διαδικασιας επιλογης καταφερει να "ξυπνησει" συμπαθεια , με τη φωτογραφια του , εχει καλυτερες ευκαιριες.Ο υπευθυνος προσωπικου σε δευτερολεπτα καλειται να σχηματησει μια γνωμη-κριση για εσας."Τι εντυπωση μου προκαλει αυτος ο ανθρωπος?Μου δημιουργει συμπαθεια η προκαλει αντιπαθεια?Κατσουφης η φιλικος?Ξυπνιος η κοιμισμενος?Κλειστος η ανοιχτος?Εξυπνος η αργοστροφος?Με αυτες τις πρωτες εντυπωσεις λοιπον ξεφυλλιζει και το υπολοιπο του βιογραφικου."

-"Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις" λοιπον, ακομη και ενας επαγγελματιας προσωπαρχης ειναι ευεπηρεαστος.Επενδυστε λοιπον σε εναν επαγγελματια φωτογραφο , αξιζει."

 

Προσωπικη αποψη/εμπειρια:

 

Σε οποιες εταιρειες εχω παει, πρωτη προτεραιοτητα εχουν την ομαδικοτητα και συνεργασια. Οσο καλος και να εισαι σε καποιον τομεα , δεν θα μακροημερευσεις εαν δεν μπορεις να επικοινωνησεις με τους συναδελφους σου.Μην ξεχνατε πως μια φορα την εβδομαδα καθεστε γυρω απο ενα τραπεζι , ( σε καποιες εταιρειες και καθημερινα) , και προτεινετε λυσεις , σε προβληματα/προκλησεις που αντιμετωπιζετε . Εκει δεν υπαρχουν εγωισμοι , αλλα επιχειρηματα που θα οδηγησουν σε επιλυση και διευθετηση με τον καλυτερο δυνατο τροπο ζητηματων που προκυπτουν στη δουλεια.Ολα αυτα προυποθετουν ανοιχτους ανθρωπους, κοινωνικους και σιγουρα οχι στρυφνους και απολυτους.

Καπου εκει λοιπον παιζει και η φωτογραφια τον ρολο της πρωτης εντυπωσης , για να κληθειτε στην συνεντευξη.

Αποτελει ενα ειδος παιχνιδι ρολων, η ολη διαδικασια.

(Και οχι το βιογραφικο δεν μιλαει απο μονο του , κυριως απο χωρες οπως η Ελλαδα χωρις βαρια βιομηχανια )

Θα προτεινα και βιβλια γλωσσας του σωματος , μιμικης προσωπου και χειρονομιων, ψυχολογιας.

Edited by darkvader07
Link to comment
Share on other sites

Στην τελική βρε παιδιά ποιο το πρόβλημα και δεν βάζετε φωτογραφία;

Πάντως για να λέμε την αλήθεια η εξωτερική εμφάνιση σε αυτές τις περιπτώσεις παίζει το ρόλο της όπως είπε ο συνάδελφος παραπάνω..Για να το προχωρήσω θυμάμαι είχε έρθει ο προϊστάμενος και μου λέει, χτες είχα συνέντευξη με έναν μπλα μπλα.. πως ήταν έτσι, έφαγε άκυρο.. Έμεινα, λες και έψαχνε μοντέλο όχι μηχανικό

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική βρε παιδιά ποιο το πρόβλημα και δεν βάζετε φωτογραφία;

Πάντως για να λέμε την αλήθεια η εξωτερική εμφάνιση σε αυτές τις περιπτώσεις παίζει το ρόλο της όπως είπε ο συνάδελφος παραπάνω..Για να το προχωρήσω θυμάμαι είχε έρθει ο προϊστάμενος και μου λέει, χτες είχα συνέντευξη με έναν μπλα μπλα.. πως ήταν έτσι, έφαγε άκυρο.. Έμεινα, λες και έψαχνε μοντέλο όχι μηχανικό

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Μόλις απάντησες στην ερώτησή σου

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε και διαβαςα σημερα ενα άρθρο στο HBR περιοδικό που εξηγούσε ποςο πολυ παιζει ρολο η προκατάληψη. Έφεραν μαλιςτα ενα παράδειγμα που οταν ξεκίνησαν να κανουν μουσικές οντισιόν με παραβάν για ορχήστρα για να μη βλέπουν τους υποψηφιους, διαπίστωσαν οτι το ποσοστό των γυναικών που επέλεξαν αυξήθηκε πολυ σε σχεση με πριν που δεν είχαν παραβάν. Σε εμας αυτο ομως δυςκολα να γινει.

 

Η εμφάνιση ειναι προκαταληψη. Και ειναι πολυ δύσκολο να καταπολεμηθεί. Η πρόκληση ειναι να επιλέγεις με βαςη skills asset.

 

Τελος, το άρθρο έλεγε οτι υπαρχουν προγράμματα που αφαιρούν το όνομα, ημερομηνία γέννησης και αλλα προσωπικά στοιχεια και κρατά μονο το υπόλοιπο CV ωςτε να μην υπαρχει επιρροή απο ηλικία, φύλο κλπ. Και ολο αυτο ξεκινηςε απο μηνύσεις επι μηνύσεων για διακρίσεις. Κακά τα ψέματα, η επιλογη οταν επηρεάζεται απο την εμφάνιση ειναι διάκριση.

 

Στο induction στη δουλεια μας είχαν πει οτι το εφαρμόζουμε και εμείς αυτο. Τωρα για το recruitment που κάνουμε στο τμήμα μου, δεν ειδα κατι τέτοιο. Τα CV είχαν ολα τα στοιχεια επάνω. Φωτό κανενα προφανώς.

 

Οποτε η απαραίτητη ύπαρξη της φωτό, μου φαινεται ως κατάμουτρη προκατάληψη.

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα cv έχουν προαχθεί σε επιστήμη.
Αν δεν ξέρετε ή δεν είστε σίγουροι να πάτε σε εταιρείες που γράφουν βιογραφικά. Εκεί θα σας πουν και για φωτογραφίες.
Θα βάλουν στο κείμενο και τις λέξεις κλειδιά που ψάχνουν οι κοπελίτσες (συνήθως temp secretaries) που διαβάζουν βιογραφικά και κάνουν short lists.

 

Τα cv μπορεί να διαφέρουν απο χώρα σε χώρα, πχ είχα ακούσει (και δεν το πίστευα) ότι στη Γαλλία τα cv πρέπει να είναι χειρόγραφα και 1 σελίδα A4 το πολύ. Ο καθένας έχει τα βίτσια του.

 

IMHO το καλύτερο βιογραφικό είναι να μην έχεις βιογραφικό, να σε ξέρουν ή ακόμα καλύτερα να είσαι headhunted.
Το βιογραφικό και όλη η διαδικασία του recruitment με HR Depts, interviews, psychometrics, SAF, έκθεση ιδεών κλπ φέρνει λίγο προς λόττο-τζόκερ. Η φωτογραφία (αν την βάλεις) όπως και άλλα καλούδια δεν θα σε σώσει στο crossfire όταν θα σε ξετινάζουν οι μελλοντικοί (αν σου κάτσει) προϊστάμενοί σου στο interview με technical questions.

 

 

Την επόμενη φορά που θα μου ζητήσουν απολυτήριο σχολείου, θα τους πω οτι δεν το εχω, αλλα εχω το απολυτήριο νηπιαγωγείου αν χρησιμεύει. Αντε με τον καθε ασχετο που εγινε HR ή recruiter.

Σωστός αλλά απο αυτούς εξαρτώμαστε, πχ αν κάποιος είναι οδηγος F1 δεν είναι προφανές (για κάποιους) ότι μπορεί να οδηγήσει και ΙΧ ή πατίνι.

 

AAlex

αν ξέρεις, info για τον ύφαλο του HR και το πρώτο (μη τεχνικό) interview, τουλάχιστον να μην τρώμε γκολ απο τα αποδυτήρια.

Πιο παλιά κυκλοφορούσε φήμη ότι ο κόσμος γέλαγε με τα ελληνικά βιογραφικά, ισχύει ακόμα?

 

Προπόνηση εδώ.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.