Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρέωση ΑΜΕΑ σε Κ.Υ.Ε.


tarsenop

Recommended Posts

Για την υποχρέωση ΑΜΕΑ σε Κ.Υ.Ε. πρέπει ο ωφέλιμος χώρος εξυπηρέτησης κοινού να είναι μικρότερος των 100τ.μ. ή όλο το κατάστημα. Συγκεκριμένα έχω κατάστημα συνολικού εμβαδού 126,60 τ.μ. από τα οποία τα 67,90 τ.μ.είναι χώρος εξυπηρέτησης κοινού και τα υπόλοιπα είναι αποθήκες, γραφείο και παρασκευαστήριο. Παρακαλώ όποιος συνάδερφος γνωρίζει κάτι να με ενημερώσει....ευχαριστώ   

Link to comment
Share on other sites

Αφορά τον ωφέλιμο χώρο ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι μετράει και ο εξωτερικός χώρος. Στο εσωτερικό μετράει ακόμα και ο χώρος παραμονής - αναμονής των πελατών. Παρασκευαστήριο, γραφείο, αποθήκες, ταμείο κλπ δεν λαμβάνονται υπόψη.

 

Οπότε είναι τα 67,90 τμ + όσο είναι ο εξωτερικός χώρος.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει απαίτηση, αρκεί το κτίριο να προϋφίσταται του ΝΟΚ.

 

Μπορείς να δεις και το άρθρο 26 του ΝΟΚ, που τα λέει αναλυτικά.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Είναι τρία καταστήματα που με άδεια μικρής κλίμακας (λειτουργική συνενωςη) θα γίνουν ενα...μήπως εδώ υπάρχει περίπτωση θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για το τελευταίο, νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα, γιατί στο λεκτικό του νόμου αναφέρεται σε ολόκληρο το κτίριο και όχι σε τμήμα κτιρίου.

 

Αλλά ας περιμένουμε και κάποια άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω ότι η άδεια οικοδομής είναι το 1984...πιστεύω ότι η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας δεν είναι άδεια δόμησης δεν υπάρχει υποχρέωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.