Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όριο Σχεδίου Πόλης & Γραμμή Αιγιαλού


Recommended Posts

Αρα ΚΑΝ62, θεωρεις οτι το ακινητο μου ειναι κανονικα εντος σχεδιου και μπορω να χαρακτηριστει αρτιο και οικοδομισημο? (πες οτι εχω λυσει το ιδιοκτησιακο).

 

 

ΥΓ. Ειδες τη θεση του αιγιαλου, τον καθορισμο του 1985? (πριν την αναθεωρηση του σχεδιου πολης)

Χωρίς τίτλο 3.png

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα δεις πόσο οικόπεδο έχεις, γιατί η έκταση μεταξύ των κόκκινων γραμμών έχει αλλάξει χέρια (δες τι έχει κάνει ο ιδιοκτήτης με το δημόσιο).

Η ίδια περιοχή επίσης μπορεί να έχει βγει εκτός σχεδίου (όπως σου λένε στην ΥΔΟΜ).

 

Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι πως ο αιγιαλός του 1985 έκοψε τμήμα του σχεδίου ... νομίζω ότι αυτό δε γινόταν ποτέ.

Αν έγινε, ίσως κάποιος να είχε/έχει πρόβλημα ... ή ο αιγιαλός ή το σχέδιο ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Η ίδια περιοχή επίσης μπορεί να έχει βγει εκτός σχεδίου (όπως σου λένε στην ΥΔΟΜ).

 

 

Αυτο πως μπορει να γινει?

 

 

Πρώτα θα δεις πόσο οικόπεδο έχεις, γιατί η έκταση μεταξύ των κόκκινων γραμμών έχει αλλάξει χέρια (δες τι έχει κάνει ο ιδιοκτήτης με το δημόσιο).

 

Θα ξαναδιαβασω την αποφη του δικαστηριου που δικαιωνε τον πελατη μου, μετα απο προσφυγη του Δημοσιου προς αυτον.

Αλλα σε καθε περιπτωση εχω τιτλο απο το 1958.

 

Αν δεις το αποσπασμα που ανεβασα στο πρωτο ποστ.

Υπαρχει θεμα με τις ρυμμοτομικες. Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο μονο στη θεση του ακινητου μου, αυξανει το πλατος του δρομου και γενικα ρυμμοτομει το 70% της ιδιοκτησιας.

Αν εφαρμοσω τις ρυμμοτομικες αυτες, δεν μενει αρτιο και οικοδομησιμο το οικοιπεδο μου.

Ασε που υπαρχουν και κτισματα ΜΕ ΟΑ τα οποιο δεν φαινονται στο αποσπασμα και ρυμμοτομουνται.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως μπορει να γινει?

Αν έχει γίνει τροποποίηση ... προβληματική βέβαια.

 

Θα ξαναδιαβασω την αποφη του δικαστηριου που δικαιωνε τον πελατη μου, μετα απο προσφυγη του Δημοσιου προς αυτον.

Αλλα σε καθε περιπτωση εχω τιτλο απο το 1958.

Δες και τη μορφή του σχεδίου που ίσχυε τότε ...

 

Αν δεις το αποσπασμα που ανεβασα στο πρωτο ποστ.

Υπαρχει θεμα με τις ρυμμοτομικες. Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο μονο στη θεση του ακινητου μου, αυξανει το πλατος του δρομου και γενικα ρυμμοτομει το 70% της ιδιοκτησιας.

Αν εφαρμοσω τις ρυμμοτομικες αυτες, δεν με αρτιο και οικοδομησιμο το οικοιπεδο μου.

Ασε που υπαρχουν και κτισματα ΜΕ ΟΑ τα οποιο δεν φαινονται στο αποσπασμα και ρυμμοτομουνται.

Δεν μπορεί κάποιος στην ΥΔΟΜ θα ξέρει τι έγινε εκεί με το σχέδιο ... ή έστω και αρχαίος συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο πως μπορει να γινει?

Αν έχει γίνει τροποποίηση ... προβληματική βέβαια.

 

Δεν υπαρχει καποια τροποποιηση..

 

Θα ξαναδιαβασω την αποφη του δικαστηριου που δικαιωνε τον πελατη μου, μετα απο προσφυγη του Δημοσιου προς αυτον.

Αλλα σε καθε περιπτωση εχω τιτλο απο το 1958.

Δες και τη μορφή του σχεδίου που ίσχυε τότε ...

 

Ασφαλως...

 

Αν δεις το αποσπασμα που ανεβασα στο πρωτο ποστ.

Υπαρχει θεμα με τις ρυμμοτομικες. Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο μονο στη θεση του ακινητου μου, αυξανει το πλατος του δρομου και γενικα ρυμμοτομει το 70% της ιδιοκτησιας.

Αν εφαρμοσω τις ρυμμοτομικες αυτες, δεν με αρτιο και οικοδομησιμο το οικοιπεδο μου.

Ασε που υπαρχουν και κτισματα ΜΕ ΟΑ τα οποιο δεν φαινονται στο αποσπασμα και ρυμμοτομουνται.

Δεν μπορεί κάποιος στην ΥΔΟΜ θα ξέρει τι έγινε εκεί με το σχέδιο ... ή έστω και αρχαίος συνάδελφος.

 

Κανεις δεν εχει ιδεα..

 

Link to comment
Share on other sites

Terry… στην εικόνα που ανέβασες  βλέπω το σχήμα του οικοπέδου που σε αφορά και το όμορο του, το  όριο τους προς βορρά (θάλασσα δηλαδή) να είναι αρκετά γραμμικό ….

Έχουν γίνει έργα εκεί από παλιά? Τσιμέντα? Σαν προβλήτα κάτι ή όχι?

Τι διαφορά στάθμης εδάφους υπαρχει με την θάλασσα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ακινητο που με αφορα ειχει πορτοκαλι περιγραμμα και βρισκεται εντος του κοκκινου κυκλου.

 

Η μπλε γραμμη ειναι ο παλιος αιγιαλος, ο οποιος εχει επανακαθοριστει και εχει μετακινηθει βορειοτερα (περιπου στη μεση της ιδιοκτησιας μου).

 

Στην ΥΔΟΜ που ρωτησα, μου ειπαν οτι το τμημα εντος του παλιου αιγιαλου, θεωρειται εκτος σχεδιου και απλα σχεδιαστηκαν ρυμμοτομικες κτλ, για την πληροτητα του σχεδιου.

 

Μπορει να ισχυει κατι τετοιο?

 

 

Επανερχομαι στο θεμα.

Μου κανει εντυπωση οτι απο την μπλε γραμμη (επαναλαμβανω οτι ειναι η γραμμη παραλιας) και βορειοτερα, δεν εχουν καθοριστει Οικοδομικες Γραμμες.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τι μπορεί να σημαίνει η ΜΗ αποτύπωση παλαιού αιγιαλού σε εγκεκριμμένο σχέδιο πόλεως (ΦΕΚ 1010/18/11/2002) ? ότι παυει να υφι΄σταται ? υπάρχει σκοπός περίεργος επειδή ο παλαιός αιγιαλός υπερβαίνει την γραμμή δόμησης? καταργείται ? ή κάτι άλλο?
η κτηματική φαίνεται να μην τον καταργεί από άλλα έγγραφά της αλλα δεν είναι περίεργο να μην τον εμφανίζει στο ρυμοτομικό σχέδιο?
Νομικά από όσο γνωρίζω ΜΠΟΡΕΙ να συμπεριληφθεί στα σχέδια πόλης και τροποποιείται ανάλογα το ιδιοκτησιακό του καθεστώς καθώς απαλλοτριώνεται ή τακτοποιείται σε οικοδομικά τετράγωνα.
τι νομίζετε ?
ευχαριστώ

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.