Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πάνελ για στέγη αγροικίας


Stathis Panagiotopoulos

Recommended Posts

Καλημέρα

Θέλω να αντικαταστήσω την κεραμοσκεπή στο σπίτι στο χωριό με πάνελ επειδή μου έδωσαν χαμηλότερη τιμή.Η αντικατάσταση γίνεται επειδή η κεραμοσκεπή είναι πάνω από 50 χρόνια,και σε κάποια σημεία βάζει λίγο νερό.Τώρα τα κεραμίδια είναι στηριγμένα σε "ψάθα" όπως έκαναν παλιά,με καλάμια.Ο σκελετός της οροφής δε θα φύγει,είναι σε καλή κατάσταση απ΄ότι είμαι ο μάστορας που θα την αλλάξει.Το ερώτημά μου είναι το εξής.Πόσο επικίνδυνο είναι το πάνελ το χειμώνα όσον αφορά την έλξη κεραυνών;Επειδή θα πηγαίνω το χειμώνα για τις ελιές με ανησυχεί αυτό.Η τοποθέτηση αλεξικέραυνου είναι οικονομικά ασύμφορη (αν είχα τα χρήματα θα το έβαζα ούτως ή άλλως...).Επίσης ο θόρυβος από τη βροχή θα είναι πιο δυνατός από το θόρυβο που κάνει τώρα στα κεραμίδια;Τώρα είναι ταβανωμένο το σπίτι με νοβοπάν.Και μετά το ίδιο θα κάνω με νέο νοβοπάν.Ακόμα,στο πάνελ μπορεί να στηριχθεί φωτοβολταϊκό σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως απευθύνεσαι σε μηχανικό της περιοχής να σου βγάλει τη σχετική άδεια και να σου πει αν τελικά επιτρέπεται η χρήση πάνελ αντί κεραμιδιών στον οικισμό. Επίσης θα σου απαντήσει και στο ερώτημα των φορτίων  για το αν αντέχει ο υπάρχον σκελετός. 

Δεν είναι δουλειά του μάστορα η στατική επάρκεια, αλλά του μηχανικού.

Για το θόρυβο με σκέτη λαμαρίνα να είσαι σίγουρος. Τώρα για τα πάνελ ίσως να μετριάζεται. Θα σου πει κάποιος που έχει βάλει.

Αισθητικά πως θα είναι ένα σπίτι στο χωριό με σκεπή από λαμαρίνα και όλα τα άλλα με κεραμοσκεπή;

Για τους κεραυνούς που λες, δεν έχει ακουστεί κάτι σε ένα σύνηθες ύψος. Συνήθως ο κεραυνός έλκεται από προεξέχοντα μεταλλικά στοιχεία σε ύψη.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πέρα από τον νομικό θέμα εάν επιτρέπεται ή όχι το πάνελ στην στέγη που ανέφερε ο συνάδελφος υπάρχει και το αισθητικό θέμα.

Δεν ταιριάζει (πηγαίνει) σε σπίτι να βάλουμε πάνελ γιατί κάνουμε να δείχνει βιομηχανικό κτίριο, αποθήκη ή στάβλος κλπ.

Κατανοώ το οικονομικό θέμα αλλά εγώ σε χωριό γεννήθηκα και μεγάλωσα, πρέπει να διατηρούμε την αισθητική τους.

Πήγαινε σε κάποιο συνάδελφο στην περιοχή του σπιτιού να σου βγάλει μια άδεια μικρής κλίμακας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(...)

Αισθητικά πως θα είναι ένα σπίτι στο χωριό με σκεπή από λαμαρίνα και όλα τα άλλα με κεραμοσκεπή;

 

 

Καλημέρα, πέρα από τον νομικό θέμα εάν επιτρέπεται ή όχι το πάνελ στην στέγη που ανέφερε ο συνάδελφος υπάρχει και το αισθητικό θέμα.

Δεν ταιριάζει (πηγαίνει) σε σπίτι να βάλουμε πάνελ γιατί κάνουμε να δείχνει βιομηχανικό κτίριο, αποθήκη ή στάβλος κλπ.

Κατανοώ το οικονομικό θέμα αλλά εγώ σε χωριό γεννήθηκα και μεγάλωσα, πρέπει να διατηρούμε την αισθητική τους.

 

+1 Συνάδελφε για την τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σας και πρέπει να διευκρινίσω κάποια πράγματα.

  1. Το σπίτι από το χωριό απέχει 850μ.Είναι εκτός οικισμού,και γι'αυτό δεν έχω ρεύμα
  2. Κι εγώ κεραμίδι προτιμώ και θα ξανασυζητήσω με το μάστορα για το κόστος αλλά αν είναι διπλάσια λεφτά είναι ένα θέμα.
  3. Το τελευταίο πράγμα που λείπει σε αυτό το σπίτι είναι η αισθητική.Έχει χτιστεί το 1949-1950 με τούβλα,και είναι ασοβάτιστο κλπ.Το έχουμε για να μένουμε όταν μαζεύουμε τις ελιές...
Link to comment
Share on other sites

Είναι πρό του 55 , άρα νομίμως υφιστάμενο (αν δεν έχεις κάποια άδεια) αρκεί να το αποδείξεις.Επειδή έχεις κεραμίδι δηλαδή στέγη μπορείς να βγάλεις Αδεια Μκρής Κλίμακας (αντικατάσταση στέγης) όμορφα  γρήγορα και νόμιμα. Οπότε άκου τους συνάδελφους παραπάνω και απευθύνσου σε μηχανικό .Πρώτα θα πάρεις προΰπαρξη και μετά θα βγάλεις άδεια.Ένα πάντως είναι σίγουρο.Αν πάς και βάλεις πάνελ  τότε δεν θα σου δώσει κανείς προΰπαρξη σαν προ 55 και θα αναγκαστείς να πληρώσεις τα ίδια ίσως και περισσότερα σε τακτοποιήσει κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκείνη την εποχή τις αγροικίες συνήθως (τουλάχιστον στα δικά μου μέρη) τις έφτιαχναν με πλίνθους και όπως λέει ο ερωτών, ψάθα από καλάμια, λάσπη και κεραμίδια.

Ίσως το σπιτάκι να φτιάχτηκε μεταγενέστερα με τούβλα οπότε πάει και η προΰπαρξη ως προ 55.

Σε μηχανικό προς ολοταχώς φίλε ιδιώτη. Από δω δεν μπορούμε να συνδράμουμε περισσότερο στο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.