Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λάθος Εφαρμογή Διανομής Υπουργείου Γεωργίας


dieits

Recommended Posts

Καλημέρα και συγγνώμη εάν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα...

 

Αποτύπωσα γεωτεμάχιο πελάτη εμβαδού 3000τ.μ. που το αγόρασε το 2003.

Στο συμβόλαιο αγοράς, στο παλιό τοπογραφικό και στο παραχωρητήριο του Υπουργείου Γεωργίας έχει εμβαδό 2900τ.μ.

Προφανώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε εφαρμόσει λάθος τα όρια χτίζοντας μια μάντρα και καταπατώντας το γείτονα κατά 100τ.μ. Ο σημερινός που το πήρε ως είχε, (με λάθος όρια) μου ζήτησε τοπογραφικό για να το πουλήσει με τη σειρά του.

 

Το ερώτημα είναι μάλλον εύκολο: Δείχνω τη σωστή θέση του ορίου και πουλάει αυτό (2900τ.μ.) ή το λάθος εφαρμοσμένο πραγματικό (3000τ.μ.)

Το τοπογραφικό θα πρέπει να δείχνει τα πάντα; εγώ θεωρώ ναι, δείχνει τα πάντα.

Edited by dieits
Link to comment
Share on other sites

εσυ στο τοπογραφικο δειχνεις 3.000 τμ."τα ορια υποδειχθησαν απο τον ιδιοκτητη", που υπογραφει στο τοπογραφικο
 

 

η περιγραφη στο συμβολαιο θα ειναι..."εμβαδου 2900 τμ κατα τον τιτλο και, σημερα, εμβαδου 3000 τμ.  εντος των οριων του "

 

  [ειναι εντος των οριων ανοχης και του κτηματολογιου και του ΕΝΦΙΑ  και του 4178]

 

[και γιατι να ειναι "απολυτα" ακριβης η διανομη??]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες. Στο τοπογραφικό δείχνουμε τα πάντα. Εφόσον είναι διανομή πρέπει να προκύπτουν, απο τα ορόσημα της πλάκας, στοιχεία πασσαλώματος. Αποτυπώνεις στο ίδιο σύστημα συντ/νων της Τ.Υ. και στο σχέδιο (και στο έδαφος αν απαιτηθεί) μπορείς πλέον να δείξεις με αξονικές γραμμές την πραγματική θέση του γηπέδου και με μια διαφορετική γραμμή την υφιστάμενη κατάσταση σήμερα. Φυσικά το συμβόλαιο θα συνεχίσει να αναφέρεται στα 2900μ2.

 

Δημήτρη για να πούμε πως η διανομή "δεν είναι ακριβής" πρέπει να μετρήσουμε τα όμορα γήπεδα ίσως και λίγο παραπέρα και αν δεν βρούμε ότι από κάποιον λείπουν αυτά τα 100τ.μ. (για την περίπτωσή μας) τότε το λέμε αυτό. Συνήθως, οι περισσότεροι, φράζουν ..κάτι παραπάνω(??) και ποτέ λιγότερο. Πριν την κρίση που το τοπογραφικό πληρωνόταν κάπως καλά μετρούσαμε 2-3 χωράφια παραπέρα από κάθε πλευρά (ίσως και όλη την πλάκα), Τις φάτσες απο γωνία σε γωνία οπωσδήποτε. Και αυτό είναι το σωστότερο φυσικά. Έτσι κάνεις μεν μερικές ώρες παραπάνω στα χωράφια αλλά μπορεί αυτό να σε γλιτώσει από τρέξιμο και σκοτούρες.  

Link to comment
Share on other sites

ειπα κατα λεξη, 

 

και γιατι να ειναι "απολυτα" ακριβης η διανομη??

 

και θα μου επιτρεψεις να προσθεσω στα οσα σωστα ανεφερες οτι

 

καλα ολα αυτα τα συστηματα...

αλλα τό πιθανωτερο ειναι να σε βγαλουν να πατας εσυ "τον απο εδω"  ο αλλος "τον απο εκει" και αλλοι "τους παραπερα",

οχι λογω καταληψης απο προθεση αλλα λογω της εσφαλμενης "εγκαταστασης" που εγινε πριν 50-60 χρονια...

 

τωρα, αν μπορει να πει ο πελατης οτι

".... ο τοιχος και μια λωριδα γης πλατους...15 εκ  δεν ειναι δικος μου"

ας το πει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, οικόπεδο σε οικισμό προυφιστάμενο του 1923 αποκτήθηκε με την ανταλλαγή πληθυσμών, το 1973 το υπουργείο γεωργίας έκανε διανομή για τον συνοικισμο. Το εμβαδόν του οικοπέδου κατά τίτλο είναι 2000 τμ. Στον χάρτη της διανομής εμφανίζεται ως μέρος του οικοπέδου κομμάτι που οι ιδιοκτητες ισχυρίζονται οτι ποτε δεν ήταν δικό τους και πως τα όρια που είναι σήμερα υλοποιημένα είναι αμετάβλητα απο την τουρκοκρατία (η περιφραξη ειναι με πετρες και λασπη σε ολο το οικόπεδο). Προκυπτει λοιπόν το εξής πρόβλημα, η αποτύπωση μου στα υφιστάμενα όρια δίνει εμβαδόν 1750 τμ και εν μερη διαφορετικό σχήμα και ο τίτλος ιδιοκτησίας δίνει εμβαδόν 2000 τμ. Στην τοπογραφική μου είπαν οτι πλέον δεν αναλαμβάνουν διορθώσεις διανομών, πως θα δικαιολογηθεί αυτή η διαφορά στο εμβαδον;

Link to comment
Share on other sites

1750 τμ. ειναι μαζι με τους τοιχους ή χωρις αυτους?

αν μετρησεις "ολους" τους περιμετρικους τοιχους

"υπερ" του οικοπεδου

τι σου δινει?

Link to comment
Share on other sites

Με τους τοιχους ολους υπερ μου μου βγαινει maximum 1750 τμ. Το κομματι που δινει επιπλεον στο οικοπεδο η διανομη ειναι 200 τμ και ειναι περιφραγμενο απο 2 ομμορους ιδιοκτητες. Μπορώ να δείξω και τα θεωρητικά και τα υφιστάμενα όρια και να πω οτι το κομμάτι αυτό που λείπει κατέχεται απο τους όμορρους με τις διατάξεις της χρησικτησίας και να το υπογράψουν οι ιδιοκτήτες; 

Link to comment
Share on other sites

αρα  δεν ειναι θεμα "διορθωσης διανομης"

διοτι κατεχεται "εκ χρησικτησιας" απο τους διπλανους

 

  οι διπλανοι τι εχουν κανει?  Εχτισαν  δειχνοντας τα δικα τους οικοπεδα  με αυξημενα εμβαδα? 

τους ρωτησε κανεις  "τι λενε"???

 

υγ

ελπιζω να μην εχεις προβλημα αρτιοτητας...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.