Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κληροτεμάχιο αλλαγή μορφής


Recommended Posts

  • 5 years later...

Συνάδελφοι που έχετε εμπειρία σε διανομές θα ήθελα την βοήθεια σας.

Στην κάτω εικόνα έχουμε ένα οικόπεδο σε οικισμό διανομής(ο οικισμός ολόκληρος ήταν από διανομή με κυρωμένο σχέδιο από το 1948). Το πράσινο  είναι το σχέδιο από την διανομή 

Σύμφωνα με την διανομή (κίτρινο  γεωαναφερμενη πρόχειρα σε πρώτη φάση) το ακίνητο είχε διαστάσεις 3-25-11 μ. Στην πραγματική κατάσταση(πορτοκαλί)(έχει κτίσμα δεν το εχω βάλει για να είναι πιο ξεκάθαρο το όριο ,με Ο.Α) οι αντίστοιχες διαστάσεις είναι  7,50-22-12,50 . Το Κτηματολόγιο(διακεκομμένη γκρί) μου τα δίνει πολύ κοντά στην πραγματικότητα . Σε αυτές τις περιπτώσεις τι λαμβάνουμε υπόψιν κατά την σύνταξη του ΤΔ? Υπάγομαι σε αυτά που αναφέρει το άρθρο 31 του ν 4061/2012 -έχει εκδοθεί Ο.Α-?. Οι όροι δόμησης είναι με το ΒΔ /1969  στο οποίο κάνει αναφορά σε οικισμούς και σε αγροτικούς οικισμούς (πού υπάγονται αυτοί οι οικισμοί σαν την τον δικό μου?-θα έλεγα στους αγροτικούς ) .Στο ΣΧΟΟΑΠ  το μονο που έχει είναι ΣΔ 0,8image.thumb.png.a3feee5b3753ea097c2a3977349d361f.png(κιτρινο

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδό που παραχωρήθηκε πόσο είναι και τι εμβαδόν το βγάζεις εσύ ; Η πραγματική κατάσταση προέκυψε βάση αποτύπωσης ; Ορόσημα δε σώζονται ; Μπορείς να ανεβάσεις και το απόσπασμα της διανομής ; Οι διαφοροποιήσεις είναι πολύ μεγάλες έτσι όπως το δείχνεις. Τα μέτρα των όμορων τα έλεγξες ;  Οι διανομές είναι δεσμευτικές διότι έχουν παραχωρήσει τα εν λόγω γεωτεμάχια  ( σχήμα , θέση , εμβαδόν ) . Το Κτηματολόγιο , από όσο έχω συνειδητοποιήσει από τη περιοχή τη δική μου πάει με βάση την υφισταμένη κατάσταση . Δεν έχει λάβει υπόψιν τη φιλοσοφία της διανομής απλώς προσπάθησε βάση υφισταμένης κατάστασης και τίτλων να τα τοποθετήσει .

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικα σε όσα γράφει σωστά ο dudu. 

Δεν μας γράφεις με τι τρόπο έκανες την αποτύπωση;

Η δικιά μου γρήγορη ματιά λέει πως η εξάρτηση, από το "σύστημα της μελέτης" (της διανομής δηλαδή) δεν είναι σωστή. 

Η δεύτερη ματιά είναι πως εδώ έχουμε την καθαρή ελληνική νοοτροπία να "φουσκώνουν" τα χωράφια και τα οικόπεδα. Ο πελάτης σου ήξερε πάντα πως η πλευρά του βόρεια ειναι 3μ. Αλλά τα έκανε 7μ. (??). Α!  Με τα χρόνια δεν το κατάλαβε! 

Τι λεει ο ομορος ιδιοκτήτης, στα ανατολικά, αν τα αφήσετε έτσι? (το κτηματολόγιο άστο απ' έξω.  Έχουν δει τα μάτια μου σημεία και τέρατα εκει στο κτηματολογιο....Αρπαχτές!).

Το κτίσμα γιατί δεν το δείχνεις; πατάει έξω στο διπλανό; 

Πάντως να ξέρεις, όπως γράφει και ο dudu παραπάνω, οι διανομές και τα παραχωρητηρια σ' αυτες είναι πολύ δυνατά χαρτιά. Τα σεβόμαστε. 

Προσοχή όμως στην εξάρτηση σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι διανομες του Υπουργειου επεχουν θεση ρυμοτομικου

Εχουμε και το εξης προσφατο

7. Οικόπεδα ευρισκόμενα εντός οικοδομικών τετραγώνων σχηματισθέντων σε ρυμοτομικά σχέδια οριστικών διανομών του Υπουργείου Γεωργίας που εγκρίθηκαν πριν από το έτος 1975, θεωρούνται από το χρόνο έγκρισης των εν λόγω ρυμοτομικών σχεδίων ως οικόπεδα εντός σχεδίου, ανεξαρτήτως εάν περιλαμβάνονται ή όχι τα ίδια στον πίνακα διανομής. Τα οικόπεδα αυτά συμμετέχουν στον πολεοδομικό σχεδιασμό και δομούνται με τους ίδιους όρους και υπό τις ίδιες προϋποθέσεις με τις οποίες συμμετέχουν και δομούνται και τα οικόπεδα του πίνακα διανομής. Στην περίπτωση αυτή ως προς την έννοια του οικοδομικού τετραγώνου ισχύουν οι διατάξεις των παραγράφων 48, 49, 53 και 76 του άρθρου 2 και της παρ. 1α του άρθρου 8 του N. 4067/2012 (Ν.Ο.Κ). Γήπεδα ευρισκόμενα έναντι των οικοδομικών τετραγώνων του προηγούμενου εδαφίου δομούνται σύμφωνα με τις γενικές και ειδικές διατάξεις για την εκτός σχεδίου δόμηση.

Δεν μπορεις να πας με την επικυρωση του αρθρου αρθρου 31 του ν 4061, που μιλαει για "μεταβιβασεις"

Άρθρο 31
Επικύρωση ανώμαλων δικαιοπραξιών

1. Οι διατάξεις του άρθρου 15 του Ν.Δ. 3958/1959 εφαρμόζονται σε μεταβιβάσεις γεωργικών κλήρων ή οικοπέδων που έγιναν μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος νόμου

 

Κατ' εμε, εχεις μικρη επεκταση σε οικοπεδο διπλανου, κατα λαθος και με καλη πιστη.

Πας στο αρθρο 1010 του ΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχουμε και αυτό

Ν 4067/12 άρθρο 8

4.      Οικόπεδα που βρίσκονται μέσα σε εγκεκριμένο σχέδιο και έχουν παραχωρηθεί από το κράτος έως τη δημοσίευση του ν.1577/1985 (ΓΟΚ), για οποιονδήποτε λόγο, με αποφάσεις ή παραχωρητήρια, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα με όποιες διαστάσεις και εμβαδόν παραχωρήθηκαν ή με τις τυχόν μικρότερες ή μεγαλύτερες που έχουν στην πραγματικότητα, εφόσον η μεταβολή αυτή δεν οφείλεται σε μεταβιβάσεις.[ 1] 

Σε περίπτωση μείωσης των ανωτέρω οικοπέδων λόγω ρυμοτομίας, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, εφόσον έχουν τα ελάχιστα όρια αρτιότητας που προβλέπονται, κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση, από τις διατάξεις που ισχύουν για την περιοχή ή εκείνα που προβλέπονται από το άρθρο 25 του ν.1337/1983, όπως εκάστοτε ισχύει.

Οικόπεδα που δημιουργούνται από κατάτμηση παραχωρηθέντος οικοπέδου, που έγινε ύστερα από έγκριση της αρμόδιας για την παραχώρηση αρχής, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα εφόσον είναι άρτια, σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν για την περιοχή. Σε αντίθετη περίπτωση εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 25 του ν.1337/1983, όπως εκάστοτε ισχύει.


 [ 1]Αλλαγές με τον ν.4315/14 (ΦΕΚ 269Α/2014)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Ας παρουμε 1-1 τις ερωτήσεις σας καθώς βρήκα την Ο.Α (δεν την είχα το πρωί που έκανα την ανάρτηση -(Σαν παρένθεση)Κατα αρχήν σαφώς και είναι ρυμοτομικό το σχέδιο διανομής  αλλά θεωρητικά έχουμε 2 αντικρουόμενα :Δεσμευτικό το Ρ.Σ. αλλά δεσμευτικό το Κτηματολόγιο οταν οριστοκοποιηθεί (τέλος του έτους θεωρητικά).

@Dudu1993

Το εμβαδό που παραχωρήθηκε πόσο είναι και τι εμβαδόν το βγάζεις εσύ ;Δεν έχω τον πίνακα διανομής ακόμα(θα τον πάρω) αλλά από το Τ.Δ. της αδείας  το οποίο είναι ιδιο με το απόσπασμα διανομής το βγάζει 175 μ2 

Η πραγματική κατάσταση προέκυψε βάση αποτύπωσης ;ΝΑΙ

Ορόσημα δε σώζονται ; Όχι πέραν ενός σταθερού κτηριου (χτιστηκαν εκ των υστέρων και δεν έχω βρεί κάτι αλλά θα κοιτάξω κοντά στις συντεταγμένες που είναι αναφερμένα πρόχειρα πλέον το απόσπασμα) τρία βλέπω να έχει από το απόσπασμα

Μπορείς να ανεβάσεις και το απόσπασμα της διανομής ;Δες το συνημμένο  

Οι διαφοροποιήσεις είναι πολύ μεγάλες έτσι όπως το δείχνεις.Δες την φώτο Το ξέρω 

Τα μέτρα των όμορων τα έλεγξες ;  Οχι. Το διάβασα σε πόστ οτι θα πρέπει να ελεγχθουν κατά σειρά κάποια όμορα

Οι διανομές είναι δεσμευτικές διότι έχουν παραχωρήσει τα εν λόγω γεωτεμάχια  ( σχήμα , θέση , εμβαδόν ) . Το Κτηματολόγιο , από όσο έχω συνειδητοποιήσει από τη περιοχή τη δική μου πάει με βάση την υφισταμένη κατάσταση . Δεν έχει λάβει υπόψιν τη φιλοσοφία της διανομής απλώς προσπάθησε βάση υφισταμένης κατάστασης και τίτλων να τα τοποθετήσει .

 

@nbr

Συμπληρωματικα σε όσα γράφει σωστά ο dudu. 

Δεν μας γράφεις με τι τρόπο έκανες την αποτύπωση; GPS ΕΓΣΑ 87 προφανώς

Η δικιά μου γρήγορη ματιά λέει πως η εξάρτηση, από το "σύστημα της μελέτης" (της διανομής δηλαδή) δεν είναι σωστή. Αναφέρω πρόχειρα γιατί δεν έχω βρεί φωτοσταθερά αλλά μονο το κτηριο που φαινεται και στο απόσπασμα (στερνα κτλ)

Η δεύτερη ματιά είναι πως εδώ έχουμε την καθαρή ελληνική νοοτροπία να "φουσκώνουν" τα χωράφια και τα οικόπεδα. Ο πελάτης σου ήξερε πάντα πως η πλευρά του βόρεια είναι 3μ. Αλλά τα έκανε 7μ. (??). Α!  Με τα χρόνια δεν το κατάλαβε!  Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό

Τι λεει ο ομορος ιδιοκτήτης, στα ανατολικά, αν τα αφήσετε έτσι? (το κτηματολόγιο άστο απ' έξω.  Έχουν δει τα μάτια μου σημεία και τέρατα εκει στο κτηματολογιο....Αρπαχτές!).

Το κτίσμα γιατί δεν το δείχνεις; πατάει έξω στο διπλανό; Δεν το δείχνω γιατί δεν θα φαινόταν το όριο  ,ναι μπαίνει στο διπλανό αλλά όπως είπα πρέπει να μετρήσω τα ομορα να δώ τι πάιζει σαν εμβαδά κθως και η εξάρτηση είναι πρόχειρη όπως είπα 

Πάντως να ξέρεις, όπως γράφει και ο dudu παραπάνω, οι διανομές και τα παραχωρητηρια σ' αυτες είναι πολύ δυνατά χαρτιά. Τα σεβόμαστε. 

Προσοχή όμως στην εξάρτηση σου!!! Τι προτείνεις βλέποντας το απόσπασμα  σχηματισμός κανάβου και trigg το απόσπασμα -μετρατροπή δε σε ΕΓΣΑ με το coord εχει γίνει

 

@dimitris GM

Δημήτρη και γω αυτό καταλαβαίνω οτι δεν ισχύει το άρθρο 31 σε εμένα. Αυτό είναι για κατατμήσεις κατά τις μεταβιβάσεις αλλά λέω μπας και ισχυεί και σε περιπτώσεις που έχω διαφορές κατά την μεταβίβαση σε οικόπεδο διανομής (δλδ το λέει το σχέδιο διανομής 175 και είναι πχ 250 στην μέτρηση) η έχει βγεί κάποια άδεια με διαοφρετικά μεγέθη

 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το Κτηματολόγιο πρώτον  δεν είναι σε καμιά περίπτωση όσον αφορά τη θέση το εμβαδόν και το σχήμα ενός γηπέδου δεσμευτικό ! Για αυτή τη δουλεία υπάρχουν οι τοπογράφοι . Στη περιοχή μου να σου φέρω για παράδειγμα το Κτηματολόγιο είναι απαράδεκτο και το χρησιμοποιούμε μόνο ενδεικτικά . Το Κτηματολόγιο κατοχυρώνει δικαιώματα και τπτ παραπάνω για αυτό δίνει και τις αποκλίσεις . Δεν μπορείς σε καμιά κυβέρνηση να βγεις να οριοθετήσεις συντ/νες κτηματολογίου. Δεν πρέπει να ελεγχθούν με τη σειρά κάποια όμορα αλλά το σωστό είναι να δώσεις λύση σε όλο το οικοδομικό τετράγωνο για να δεις τι γίνεται .Δεύτερον η αποτύπωση όπως ανάφερε και ο συνάδελφος @nbr θα πρέπει να γίνει στο σύστημα της διανομής για να έχεις μια καθαρή εικόνα. Το coord από HATT παλιό σε έγσα είναι απαγορευτικό γιατί έχει μεγάλα σφάλματα. Αν δεν έχεις στοιχεία επικοινώνησε με έναν έμπειρο τοπογράφο της περιοχής σου να σε βοηθήσει. Η διανομή είναι αυτή που είναι και πρέπει να την σεβαστείς πλήρως. Δεν μπορείς σε καμιά περίπτωση ένα κλήρο τεμάχιο της διανομής με διαστάσεις να το δείξεις όπως θέλεις .  Έλεγξε μήπως υπάρχει κάποια δικαστική απόφαση ή κάποια συμβολαιογραφική πράξη μεταξύ του δικού σου και του όμορου για αυτό το τμήμα. Το τοπογραφικό της αδείας με τι διαστάσεις βγήκε ; Και τι εμβαδόν το δίνεις εσύ ;

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Dudu1993 said:

Συνάδελφε το Κτηματολόγιο πρώτον  δεν είναι σε καμιά περίπτωση όσον αφορά τη θέση το εμβαδόν και το σχήμα ενός γηπέδου δεσμευτικό ! Για αυτή τη δουλεία υπάρχουν οι τοπογράφοι . Στη περιοχή μου να σου φέρω για παράδειγμα το Κτηματολόγιο είναι απαράδεκτο και το χρησιμοποιούμε μόνο ενδεικτικά . Το Κτηματολόγιο κατοχυρώνει δικαιώματα και τπτ παραπάνω για αυτό δίνει και τις αποκλίσεις . Δεν μπορείς σε καμιά κυβέρνηση να βγεις να οριοθετήσεις συντ/νες κτηματολογίου. Δεν πρέπει να ελεγχθούν με τη σειρά κάποια όμορα αλλά το σωστό είναι να δώσεις λύση σε όλο το οικοδομικό τετράγωνο για να δεις τι γίνεται .Δεύτερον η αποτύπωση όπως ανάφερε και ο συνάδελφος @nbr θα πρέπει να γίνει στο σύστημα της διανομής για να έχεις μια καθαρή εικόνα. Το coord από HATT παλιό σε έγσα είναι απαγορευτικό γιατί έχει μεγάλα σφάλματα. Αν δεν έχεις στοιχεία επικοινώνησε με έναν έμπειρο τοπογράφο της περιοχής σου να σε βοηθήσει. Η διανομή είναι αυτή που είναι και πρέπει να την σεβαστείς πλήρως. Δεν μπορείς σε καμιά περίπτωση ένα κλήρο τεμάχιο της διανομής με διαστάσεις να το δείξεις όπως θέλεις .  Έλεγξε μήπως υπάρχει κάποια δικαστική απόφαση ή κάποια συμβολαιογραφική πράξη μεταξύ του δικού σου και του όμορου για αυτό το τμήμα. Το τοπογραφικό της αδείας με τι διαστάσεις βγήκε ; Και τι εμβαδόν το δίνεις εσύ ;

Μην είσαι τόσο σίγουρος οτι δεν θα είναι δεσμευτικό .Ειναι δεδομένο τα  προβλήματα που θα δημιουργήσει όταν και εαν οριστικοποιηθεί. Δεν είπα οτι λαμβάνω υπόψιν το κτηματολόγιο απλά αναφέρω οτι υπάρχει και οτι ταυτίζεται με την πραγματικότητα σε μεγάλο βαθμό.

 

Συνάδελφε αναφέρω οτι είναι πρόχειρη η εξάρτηση και στο έγραψα  χ2 .Το απόσπασμα το εβαλα για δείτε τις διαφορές του οικοπέδου σε σχέση με την μέτρηση.

Δεν είπα ποτέ οτι θα δείξω κάτι εξού και η ερώτηση καθως είναι το μοναδικό που έχουμε στην περιοχή και έχει να κάνει με διανομή Υπ Γεωργίας

Τι προτείνεις λοιπόν εφόσων δεν έχω ορόσημα πέραν ενός κτηρίου (στο απόσπασμα αν δεις κάπου γραφεί στέρνα κτλ όλο αυτό είναι κτήριο).Για την γεωαναφορά του αποσπάσματος μιλάω .Το οικοδομικό τετράγωνο θα το μετρήσω άλλωστε είναι μικρό.

Σου έχω απαντήσει οτι το τοπογραφικό της Ο.Α είναι ιδιο με το απόσπασμα της διανομης

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο που αναφερεις μπορεί να βοηθήσει αν και εφόσον φαίνεται αποτυπωμένη στα σχέδια της τοπογραφικης υπηρεσίας. Περισσότερο βοηθά οι γωνίες του Ο. Τ. Γιαυτό πάντα λέμε πως μετράνε όλο το τετράγωνο. 

Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές σε αλλη ενοτητα εδώ στο φορουμ,  καθώς επίσης και πόσο άκυρο είναι να γίνονται μετάσχηματισμοί συντ/νων της Τ. Υ. Σε άλλο σύστημα, μέσω coords.

Μη το κάνετε γενικότερα. Είναι μέγα λάθος. 

Θα πας στη τοπογραφικης υπηρεσία και θα αναζητήσεις ότι έχουν για την διανομή αυτή  στους φακέλους τους.  Από σχέδια,  τιμές οροσημων, τρίγωνομετρικο σημεία και ότι άλλο διαθέτουν.

 Με τα στοιχεία των συντεταγμενων που θα πάρεις από την Τ. Υ. Θα σχεδιάσεις την θεωρητική κατάσταση του Ο Τ. 

Με όλα αυτά τα στοιχεία θα πας στη περιοχή και θα κάνεις αναγνώριση μήπως κάτι μπορεί να υπάρχει στο έδαφος. Αποτυπώνεις προπάντων ότι σταθερό μπορεί να βρεις σε όλο το Ο Τ. Που υπάρχει και στα σχέδια της τοπογραφικης  (πιθανότατα η δουλειά που θα πρέπει να κάνεις να είναι αρκετά μεγαλύτερη από αυτή που θα πληρωθείς). 

Α!  Ρώτα και κανέναν παλιό τοπογραφος της περιοχής. 

Το ξαναλέω. Τα στοιχεία που παιρνουμε από το κτηματολόγιο ΔΕΝ είναι για οριοθέτηση.

Ξεχνας για την ώρα το κτηματολόγιο. Πες ότι θα έκανες την οριοθέτηση, ας πούμε,  10 χρόνια πριν χωρίς το κτηματολόγιο. 

Εγώ πάντως όταν ήταν να κάνω τοπογραφικό σε άγνωστη διανομή είχα μεγάλο άγχος. Θα κάτσει δεν θα κάτσει;;

Ποτε δεν πήγα στο πεδίο χωρίς να έχω ΌΛΑ τα στοιχεία, που έπρεπε να έχω, από την Τ. Υ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.