Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυξομείωση τάσης κατά τη λειτουργία συσκευών


george_zalos@hotmail.com

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια , τους τελευταιους μηνες εχω ενα προβλημα στο σπιτι οπου μενω.

 

Οταν εχω συνδεμενο το laptop μου και ανοιξω το aircondition , μετα απο 2-3 λεπτα (οταν το aircondition αρχιζει να δουλευει στο γρηγορο) , τα φωτα και γενικοτερα το ρευμα κλεινουν και ανοιγουν γρηγορα. π.χ η τηλεοραση κλεινει και φαινεται να παιρνει και να χανει ρευμα. Το ιδιο και με το router. Ανοιγει και κλεινει γρηγορα.... το προβλημα φτιαχνεται οταν κλεισω το γενικο και τον ξαναανοιξω. Να σημειωσω οτι δεν πεφτει ΚΑΜΙΑ ασφαλεια , ουτε αλλαζει τιποτα στον πινακα , απλα τα παντα φαινονται να αναβοσβηνουν πολυ γρηγορα. 

 

Παρατηρησα οτι οταν εχω ανοιχτο το aircondition και συνδεσω μετα απο 10-15 λεπτα το laptop , δεν βγαζει καθολου προβλημα. Λειτουργει ομαλα. Αλλα αν ανοιξω και το πλυντηριο , τοτε ξανασυμβαινει. (δηλαδη μολις παει να παρει στροφη πεφτει το ρευμα και ξαναανοιγει. συνεχιζει να ξαναπαρει στροφη το πλυντηριο , ξανα το ιδιο).

 

Καμια ιδεα? Ειναι μηπως τα καλωδια παλια? Χρειαζεται μεγαλος κοπος επισκευης? (γιατι το σπιτι δεν ειναι δικο μου).

 

Ευχαριστω!

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

αν εχεισ κλειστο το a/c τα παντα ειναι οκ? μεγαλεσ καταναλωσεις πλθντηριο κουζινα κτλπ?

ρελε διαρροης εχεις?

και πανω απο ολα γιατι λεσ στο κανει μερικους μηνες? με το ρευμα δεν κανεισ δοκιμες.....

Link to comment
Share on other sites

μενω 2 χρονια εδω , και τους τελευταιους 3 μηνες κανει το προβλημα. παλια ειχα τα παντα ανοιχτα και δουλευαν μια χαρα. με κλειστο το aircondition τα παντα ειναι οκ. ρελε διαρροης δεν εχω!

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι και ο πινακας μου , βεβαια το διακοπτη της κουζινας τον εχω σβηστο , γιατι δεν εχω ηλεκτρικη κουζινα στο σπιτι αλλα μικρο φουρνακι...

post-108970-0-34613800-1478039808_thumb.png

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

ρελε ΠΡΕΠΕΙ να βαλεις.... αν ειναι ενοικιο να απαιτησεις απο τον ιδιοκτητη

εφοσων δουλευουν τα αλλα σωστα εχεισ θεμα με το a/c

αν παλι τωρα στο κανει και με το α/c κλειστο τοτε πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο για αρχη... ισως και την δεη μετα

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα αλλά το άναμα και σβήσιμο του θερμοσίφωνα πρέπει να γίνεται από τον περιστροφικό διακόπτη και όχι από την ασφάλεια (όπως φαίνεται)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.