Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

εχω μηχανικο και δεν ηξερε ουτε αυτος,μου ειπε να ρωτησω το συλογο.

γι αυτο ρωταω εδω εαν καποιος απο εσας γνωριζει καλυτερα.

εαν δεν γνωριζεται ας μην απανταται.

δεν μου φαινεται δυσκολη η ερωτηση.

εμενα εαν με ρωτησουν κατι σε ενα φορουμ η απανταω η δεν απανταω εαν δεν ξερω.(η διαβαζω και απανταω)

σας παρακαλω θα ηθελα μια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις μηχανικό ή να ζητήσεις από τον σύλλογο την νομοθεσία και να την πας στον μηχανικό σου.

 

Αν και δεν είχα να κερδίσω κάτι, βρήκα κάποια πράγματα, ως εξής: (και φυσικά αναθεωρώ κάποια πράγματα που είπα πριν)

 

Ο νόμος λέει:

Το φαρμακοπωλείο, λειτουργεί στο ισόγειο του καταστήματος, είναι χώρος κύριας χρήσεως και το ελάχιστο καθαρό εμβαδόν του πρέπει να είναι 30τ.μ., όταν στο κατάστημα συστεγάζονται και λειτουργούν από (1) μέχρι (3) φαρμακεία.

.....

.....

Το φαρμακοτεχνικό εργαστήριο δύναται να είναι και στο ανώγειο (εξώστη), με την προϋπόθεση όμως να αποτελεί ενιαίο κτίσμα με το ισόγειο φαρμακοπωλείο, με το οποίο θα επικοινωνεί με ευρεία κλίμακα, η δε αποθήκη και η τουαλέτα δύναται να είναι και στο υπόγειο του καταστήματος και σε περίπτωση πολυώροφου καταστήματος, σε κάποιον από του ορόφους του.

 

Για μένα, αφού τονίζεται ότι απαιτείται ευρεία κλίμακα, τα 30τμ που ζητά πρέπει να είναι τα "χρήσιμα", δηλαδή πρέπει να αφαιρεθεί και η σκάλα, μιας και μια "ευρεία κλίμακα" τρώει πολλά τετραγωνικά.

 

Μου κάνει εντύπωση που το κτίριό σου είναι ακριβώς 30τμ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το προβλημα μου οτι ο νομος δεν ξεκαθαριζει εαν ειναι μεσα η κλιμακα.

σε ενα νομαλ κρατος οτι δεν αναφερεται ρητος στο νομο δεν ισχυει αλλα στην ελλαδα,δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει.

το ζητημα ειναι στα πολεοδομικα οταν μιλανε για καθαρο χωρο βαζετατι μεσα και την σκαλα η οχι?

δηλαδγ στη νομοθεσια που διεπει το επαγγελμα σας τι σημαινει καθαρο εμβαδο?

ειναι καθαρο εμβαδο χωρις τειχους και κολωνες η θεωρει το οφελιμο δηλαδη χωρις σκαλες(αλλα σε αυτη την περιπτωση πρπει να μπουν και τα επιπλα)\αυτο δεν μπορω να καταλαβω?

υπαρχει καποιος γνωστο σας στο συλογο σας να ξερει τι σημαινει ο ορος καθαρο εμβαδο?

 

για την ακριβεια ειναι 30,8 δεν ειναι ακριβος 30. :smile:

αλλα το 0,8 δεν νομιζω να αλλαζει κατι για μια κλιμακα

 

Να αλλάξεις μηχανικό ή να ζητήσεις από τον σύλλογο την νομοθεσία και να την πας στον μηχανικό σου.

 

Αν και δεν είχα να κερδίσω κάτι, βρήκα κάποια πράγματα, ως εξής: (και φυσικά αναθεωρώ κάποια πράγματα που είπα πριν)

 

Ο νόμος λέει:

 

Για μένα, αφού τονίζεται ότι απαιτείται ευρεία κλίμακα, τα 30τμ που ζητά πρέπει να είναι τα "χρήσιμα", δηλαδή πρέπει να αφαιρεθεί και η σκάλα, μιας και μια "ευρεία κλίμακα" τρώει πολλά τετραγωνικά.

 

Μου κάνει εντύπωση που το κτίριό σου είναι ακριβώς 30τμ πάντως...

δεν ειναι μονο η αποθηκη και η τουαλετα αλλα και το εργαστηριο που μπορει να ειναι στο υπογειο,σε αυτη την περιπτωση δεν γραφει ευρεια κλιμακα αλλα μονο οταν ειναι στον εξωστη.

 

να τι λεει η νομοθεσια

>http://www.fsa.gr/%CE%A6%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1/tabid/94/Default.aspx#n3

 

ειναι λιγο μπερδεμενο αλλα τουλαχιστων φαινεται οτι μιλαει για καθαρο εμβαδο.

αλλα οχι για ωφελιμο χωρο.

που ειναι 2 πραγματα τελειος διαφορετικα.

ο ορος καθαρο εμβαδο ειναιτο εμβαδο χωρις τους τοιχους και τις κολωνες.

εαν εγω θελω να βαλω παγκους η 2 σκαλες η μια μεγαλη σκαλα δεν τον ενδιαφερει.

τελος παντων εαν καποιος απο εσας γνωριζει κατι απο εμπειρια θα ηθελα να το μαθω.

ευχαριστω.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο η αποθηκη και η τουαλετα αλλα και το εργαστηριο που μπορει να ειναι στο υπογειο,σε αυτη την περιπτωση δεν γραφει ευρεια κλιμακα αλλα μονο οταν ειναι στον εξωστη.

Η τροπολογία που επιτρέπει το εργαστήριο στο υπόγειο αναφέρει σαφέστατα ότι χρειάζεται ευρεία κλίμακα! Και στις γενικές διατάξεις αναφέρεται φωτισμός και αερισμός!

Επειδή βλέπω ότι ξέρεις περισσότερα από τον μηχανικό σου, γιατί ακριβώς μπήκες στον κόπο να ρωτήσεις εδώ, αντί να βρεις έναν άλλον;

 

edit: Επειδή μίλησες για εμπειρία, έχοντας σύζυγο, ξαδέρφη και κουμπάρο φαρμακοποιούς σου λέω ότι όπως το σκέφτεσαι το φαρμακείο σου θα είναι πολύ στριμωγμένο!

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Η τροπολογία που επιτρέπει το εργαστήριο στο υπόγειο αναφέρει σαφέστατα ότι χρειάζεται ευρεία κλίμακα! Και στις γενικές διατάξεις αναφέρεται φωτισμός και αερισμός!

Επειδή βλέπω ότι ξέρεις περισσότερα από τον μηχανικό σου, γιατί ακριβώς μπήκες στον κόπο να ρωτήσεις εδώ, αντί να βρεις έναν άλλον;

 

edit: Επειδή μίλησες για εμπειρία, έχοντας σύζυγο, ξαδέρφη και κουμπάρο φαρμακοποιούς σου λέω ότι όπως το σκέφτεσαι το φαρμακείο σου θα είναι πολύ στριμωγμένο!

μια που εχεις γνωστους φαρμακοποιους μπορεις να δεις εαν παιζει ρολο η κλιμακα ως προς το καθαρο εμβαδο.

ευχαριστω.

ο νομος του 1991 αναφερει οτι απλα μπορεις να το βαλεις στο υπογειο για ευρεια κλιμακα μιλαει μονο για το εξωστη,εαν το ξανακοιταξεις θα το δεις αυτο που λεω.(εχω το νομο μπροστα μου και το βλεπω)

παντος δεν υπαρχει καμια τροπολογια για να μιλαει για την κλιμακα.

δεν ειμαι κατοικος ελλαδας και δεν γνωριζω πολλους μηχανικους και στο εξωτερικο οταν εχουμε προβλημα μπαινουμε σε φορουμ και αλληλοβοηθιομαστε γι αυτο μπηκα εδω μεσα.

Edited by kos20
Link to comment
Share on other sites

Ο κουμπάρος μου έχει ιδιόκτητο χώρο 100-110 τετραγωνικά. Η ξαδερφή μου έχει νοικιάσει χώρο 70+70 τετραγωνικά (ισόγειο και υπόγειο), ενώ η γυναίκα μου (που έχει μεγάλη κίνηση εργαστηρίου με δική του χωριστή αποθήκη) έχει 60 τετραγωνικά φαρμακοπωλείο κι άλλα 150 για αποθήκη, εργαστήριο, κλπ.

 

Μια καλοπροαίρετη γνώμη:

Ακόμα κι αν το 30 αφορά και την σκάλα μαζί και τελικά βγαίνει άδεια, υπολόγισε:

Αφαιρώντας σκάλα, πάγκο με τον απαραίτητο ελεύθερο χώρο για να κινείσαι εσύ, συρταριέρα, ψυγείο, προθήκες και ράφια, χώρο για υπολογιστές, πυροσβεστήρες, κλπ, για τους πελάτες σου μένουν κάπου στα 10 τετραγωνικά (ίσως και λιγότερο). Θα έλεγα ότι ένα τέτοιο φαρμακείο είναι πολύ μικρό για να είναι ανταγωνιστικό (επίσης σου μένει χώρος για βιτρίνα?). Τόσο μικρά φαρμακεία μόνο σε χωριά έχω δει που το έχουν "μονοπώλειο"! Κανένας πελάτης που έχει την επιλογή δεν θα μπει εύκολα σε ένα κατάστημα "τρύπα". Άρα για να επιμείνεις στα 30τμ, θα πρέπει η διαρρύθμιση να είναι εξαιρετικά ευνοϊκή και να υπολογίσεις ότι με το "στρίμωγμα" πελατών θα έχεις και μικροκλοπές.

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να επιμείνεις στα 30τμ, θα πρέπει η διαρρύθμιση να είναι εξαιρετικά ευνοϊκή και να υπολογίσεις ότι με το "στρίμωγμα" πελατών θα έχεις και μικροκλοπές.

 

Σοφό... κι εγώ έχω γνωστούς φαρμακοποιούς που υποφέρουν από τα "τυφλά" σημεία και τη πολυκοσμία... είναι και το εμπόρευμα βολικό για κλοπές... μικρά μπουκαλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Ο κουμπάρος μου έχει ιδιόκτητο χώρο 100-110 τετραγωνικά. Η ξαδερφή μου έχει νοικιάσει χώρο 70+70 τετραγωνικά (ισόγειο και υπόγειο), ενώ η γυναίκα μου (που έχει μεγάλη κίνηση εργαστηρίου με δική του χωριστή αποθήκη) έχει 60 τετραγωνικά φαρμακοπωλείο κι άλλα 150 για αποθήκη, εργαστήριο, κλπ.

 

Μια καλοπροαίρετη γνώμη:

Ακόμα κι αν το 30 αφορά και την σκάλα μαζί και τελικά βγαίνει άδεια, υπολόγισε:

Αφαιρώντας σκάλα, πάγκο με τον απαραίτητο ελεύθερο χώρο για να κινείσαι εσύ, συρταριέρα, ψυγείο, προθήκες και ράφια, χώρο για υπολογιστές, πυροσβεστήρες, κλπ, για τους πελάτες σου μένουν κάπου στα 10 τετραγωνικά (ίσως και λιγότερο). Θα έλεγα ότι ένα τέτοιο φαρμακείο είναι πολύ μικρό για να είναι ανταγωνιστικό (επίσης σου μένει χώρος για βιτρίνα?). Τόσο μικρά φαρμακεία μόνο σε χωριά έχω δει που το έχουν "μονοπώλειο"! Κανένας πελάτης που έχει την επιλογή δεν θα μπει εύκολα σε ένα κατάστημα "τρύπα". Άρα για να επιμείνεις στα 30τμ, θα πρέπει η διαρρύθμιση να είναι εξαιρετικά ευνοϊκή και να υπολογίσεις ότι με το "στρίμωγμα" πελατών θα έχεις και μικροκλοπές.

 

παιδια ευχαριστω για τα σχολια,αλλα με ανδιαφερει η επαγγελματικη σας αποψη εαν πρπει να υπολογισω τι σκαλα.

οποιος απο εσας μπορει να με βοηθησει,ευχαιστος να ακουσω

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν σε ενδιαφερει η επαγγελματική μας άποψη,

ψάχνεις κάποιον να σου χαϊδέψει τα αυτιά

ερμηνεύεις τους νόμους όπως σε 'βολευει' και κρύβεσαι πίσω απο το δάκτυλό σου λες και δεν αφορά εσένα αλλά κάποιον άλλο

 

μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, δικό σου το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μα όλη η κουβέντα επαγγελματική άποψη είναι.

Ο νόμος είναι έτσι διατυπωμένος που δεν ξεκαθαρίζει τι ισχύει με το "καθαρό εμβαδόν". Αν κάνεις τα πράγματα οριακά, θα κρέμεσαι από τον κάθε ελεγκτή κι αν σου πει κάτι στραβό, παίζει να έχει και δίκιο.

Κι αφού είσαι στο εξωτερικό θα έπρεπε να ξέρεις ότι αυτό είναι το πρόβλημα στην ελληνική νομοθεσία, η δυσερμηνεία.

Επίσης το ότι σου λέω να βρεις ένα μεγαλύτερο μαγαζί επαγγελματική γνώμη είναι!

Είναι σαν να μου έρθει ένας και να ζητήσει ένα κακάσχημο σπίτι, παράγωνο, με ανισόπεδες σκεπές, στρογγυλά παράθυρα, 15 διαφορετικά υλικά, κλπ. Μπορεί να επιτρέπεται να το κάνει με τους ισχύοντες όρους δόμησης, αλλά επαγγελματική γνώμη είναι να τον αποτρέψω από το να φτιάξει μια αθλιότητα.

Οι μηχανικοί δεν είναι (μόνο) νομο-ερμηνευτές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.