Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικό σχέδιο και Autocad


dimitros10@gmail.com

Recommended Posts

Καλησπέρα στην Παρέα.Ειμαι σπουδαστής Στο τμήμα Αυτοματισμού και τώρα βρισκομαι στην διαδικασία πρακτικής και πτυχιακής μαζι και μπορώ να πω οτι πηγαινω καλα.Εχω ξεκινήσει μαθήματα autocad γιατι με εντυπωσίασε σαν περιβάλλον και βλέπω οτι οι εντολές δεν είναι πολυ δυσκολες.Απλά θελω να μάθω να σχεδιάζω και αρκετά καλα και στο χαρτί.Επειδή στην σχολή δεν υπήρχε τέτοιο μάθημα,δεν ξέρω πολλα,θα ήθελα αν μπορείτε να προτείνετε ενα καλό βιβλίο που να μπορώ να ξεκινήσω και να διαβάσω και μετα απο κάποιο σημείο να είμαι σε θέση να κάνω το δικό μου σχέδιο.

Ευχαριστώ εκ των Προτέρων.

Καλώς σας συνάντησα για Πρώτη φορά.

Νικος

Link to comment
Share on other sites

1. Σχέδιο, Αριστείδη Δεϊμέζη, Ίδρυμα Ευγενίδου

2. Το Γραμμικό Σχέδιο, Μιχ. Ε. Αρφαρας

3. Αρχιτεκτονικό σχέδιο - ΓΟΚ, βιβλίο μαθητή ΤΕΕ, τμήματος Σχεδιαστών τεχνικών έργων, Β' τάξη 1ου κύκλου

4. Σχέδιο, βιβλίο μαθητή ΤΕΕ, τομέας μηχανολογικός, ειδικότητα θερμικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων, 1ος κύκλος, Β' τάξη

5. Σχέδιο ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, βιβλίο μαθητή ΤΕΕ, 2ος κύκλος, κατέυθυνση σχεδιαστών τεχνικών έργων - τομέας κατασκευών

6. Γραμμικό σχέδιο, κέντρο τεχνών Γ. Πλάκα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Σχέδιο, Αριστείδη Δεϊμέζη, Ίδρυμα Ευγενίδου

2. Το Γραμμικό Σχέδιο, Μιχ. Ε. Αρφαρας

3. Αρχιτεκτονικό σχέδιο - ΓΟΚ, βιβλίο μαθητή ΤΕΕ, τμήματος Σχεδιαστών τεχνικών έργων, Β' τάξη 1ου κύκλου

4. Σχέδιο, βιβλίο μαθητή ΤΕΕ, τομέας μηχανολογικός, ειδικότητα θερμικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων, 1ος κύκλος, Β' τάξη

5. Σχέδιο ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, βιβλίο μαθητή ΤΕΕ, 2ος κύκλος, κατέυθυνση σχεδιαστών τεχνικών έργων - τομέας κατασκευών

6. Γραμμικό σχέδιο, κέντρο τεχνών Γ. Πλάκα

Ποιό απο όλα θα πρότεινες εσυ για αρχή?Θα τα ψάξω και εγω αναλυτικά τα βιβλία αλλά θέλω μια πιο έμπειρη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δες ποια μπορείς να βρεις κατ αρχήν και θα σου πρότεινα να τα διαβάσεις όλα... σιγά σιγά.

(ίσως με τη σειρά που τα έγραψα...)

Link to comment
Share on other sites

Δες ποια μπορείς να βρεις κατ αρχήν και θα σου πρότεινα να τα διαβάσεις όλα... σιγά σιγά.

(ίσως με τη σειρά που τα έγραψα...)

οκ ευχαριστώ πολυ.Για γνώση plc χρειάζεται γνώση σχεδίου με αυτοματισμούς?Μηπως γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολυ.Για γνώση plc χρειάζεται γνώση σχεδίου με αυτοματισμούς?Μηπως γνωρίζεις?

Άποψή μου είναι να ξέρεις να σχεδιάζεις κιόλας(ΑUTOCAD,EPLAN(είναι πολύ εύχρηστο για PLC) η κάποιο άλλο σχεδιαστικό πρόγραμμα). Οι εισοδοεξόδοι του κώδικα αποτυπώνονται στο σχέδιο. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος ο σχεδιασμός μιας και χρησιμοποιείς σύμβολα από βιβλιοθήκη(διακόπτες,ρελέ,χρονικα, θερμικά, κλεμοσειρές,φύσες για κάρτες AI/AO. DI/DO κλπ) και τα αποτυπώνεις σε μονογραμμικό συνήθως.

Έτσι θα μπορείς να κάνεις μια ολοκληρωμένη εργασία(προγραμματισμός και σχεδιασμός)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.