Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτιά απο βραχυκύκλωμα απο διακοπή και επαναφορά τάσης στο δίκτυο


dib

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

Έχω ένα πρόβλημα όπως ακριβώς λέει ο τίτλος του θέματος

Συγκεκριμένα προκλήθηκε φωτιά και κάηκε όλη η μονοκατοικία απο βραχυκύκλωμα (ή απο σπινθήρα ?) στο Γενικό Πίνακα.

 

Η ερώτηση είναι αν είναι πιθανή η πρόκληση φωτιάς στο πίνακα απο την επαναφορά της τάσης του δικτύου.

Μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει και με διαφωτήσει σχετικά με το φαινόμενο αυτό ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείται τίποτα, υπάρχουν πίνακες και πίνακες.
Η πυροσβεστική βεβαιώνει ότι η πυρκαγιά προήλθε απο τον ηλεκτρικό πίνακα?
.
Εχει τύχει πίνακες να ζεματάνε και να μυρίζουν οι μονώσεις, μέσα συνδέσεις να πυρακτώνονται ή να γίνεται τόξο αλλά ευτυχώς υπάρχουν ασφάλειες και RCD που κάνουν δουλειά.
Συνήθως τέτοια φαινόμενα παρουσιάζονται σε βιοτεχνίες, καταστήματα ή γενικά σε επαγγελματικούς χώρους και μετά απο επέμβαση φίλου ή γνωστού του ιδιοκτήτη που είναι (μεταξύ άλλων) και ηλεκτρολόγος που "ξέρει" απο αυτά.
.
Για κατοικία εγώ θα υποψιαζόμουνα φωτιστικά ή πολύπριζα και μπαλαντέζες, αερόθερμα κλπ. Ο πίνακας κατ'εμέ είναι απίθανο, αλλά δεν είμαι ο ειδικός.

Ηταν τόσο εμφανές και ο πραγματογνώμων ήταν σίγουρος για τον πίνακα?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

μονο αν οι συσφιξεις των καλοδιων εχουν χαλαρωσει και δημιουργηθηκε συνεχης σπινθηρισμος απο καποιο φορτιο..

 

@manoselectric ευχαριστώ για την απάντηση (+1)

Κάτι τέτοιο υποψιαζόμουν και γω αλλά επειδή δεν το κατέχω καλά το ''άθλημα'' θεώρησα καλό να ρωτήσω ποιό έμπειρους !

 

μονο ο δικο σου πινακας καηκε η και σε καποιους γειτονες?

 

@el greco ευχαριστώ για την απάντηση (+1) αλλά δεν αφορά το δικό μου σπίτι αλλά κάποιου γνωστού μου !

Κάηκε μόνο το σπίτι του γνωστού μου γιατί  έλλειπαν όλοι απο τη στιγμή που κόπηκε το ρεύμα ....  τους ειδοποίησαν οι γείτονες και όταν γύρισαν το βρήκαν στάχτη !!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Η πυροσβεστική βεβαιώνει ότι η πυρκαγιά προήλθε απο τον ηλεκτρικό πίνακα?

 

Δεν έχω υπόψη μου το πόρισμα της πυροσβεστικής αλλά απ' οτι άφησαν οι γνωστοί μου να καταλάβω μάλλον η πυροσβετική εκεί αποδίδει την πρόκληση της φωτιάς !

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα προκλήθηκε φωτιά και κάηκε όλη η μονοκατοικία απο βραχυκύκλωμα (ή απο σπινθήρα ?) στο Γενικό Πίνακα.

 

 

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω... Το ραγοϋλικό, εδώ και πολλά χρόνια είναι από άκαυστα πλαστικά. Και πόσο ραγοϋλικό να έχει ένας οικιακός πίνακας; Έχω δει πίνακες να καίγονται, να καπνίζουν, να γίνεται τόξο και να λιώνουν οι αγωγοί, να απανθρακώνεται πλήρως το ραγοϋλικό. Μόλις λιώσουν οι αγωγοί το ρεύμα σταματάει και όλα τελειώνουν. Ποτέ δεν είδα φλόγα να βγαίνει εκτός του (οικιακού) πίνακα.

 

Αλλά, βέβαια, δεν ήμουν εκεί...

 

Τώρα, μπορεί να "φταίει" η επαναφορά της τάσης; Όχι.

Ακόμη κι αν η επαναφορά της τάσης ακολουθήθηκε από βραχυκύκλωμα, ως αιτία δεν μπορεί να θεωρηθεί η επαναφορά.

Θα πρέπει να αναζητηθεί το ελάττωμα ή η βλάβη του πίνακα που οδήγησε σε αστοχία όταν επανήλθε η τάση.

Οι πίνακες δεν καίγονται κάθε φορά που επανέρχεται η τάση...

 

 

 

Η ερώτηση είναι αν είναι πιθανή η πρόκληση φωτιάς στο πίνακα απο την επαναφορά της τάσης του δικτύου.

 

Δεν είναι πιθανή, πλην υπάρχουν διάφορα ενδεχόμενα:

  • Κάποια πλημμελής σύνδεση μεγάλου φορτίου (πχ θερμοσίφωνας), που σιγά-σιγά χαλάρωνε, συνέβη να φτάσει στο κρίσιμο σημείο την στιγμή που κόπηκε το ρεύμα.
  • Κάποια βλάβη συνέβη στο μεσοδιάστημα που δεν υπήρχε ρεύμα (ποντίκια; ).
  • Κάποια αλλαγή στα φορτία συνέβη στο μεσοδιάστημα που δεν υπήρχε ρεύμα.

 

Συμπέρασμα:

Διάγνωση μπορεί να βγάλει μόνο ένας γνώστης των θεμάτων αυτών, μετά από αυτοψία. Τα ευρήματα σχεδόν πάντα δείχνουν με σαφήνεια από που ξεκίνησε το πρόβλημα, πως εξαπλώθηκε, με ποια ταχύτητα, ποια ήταν η αιτία. Αυτό που μπορεί να πει κανείς με βεβαιότητα εξ αποστάσεως, είναι ότι υπήρχε ελάττωμα στην εγκατάσταση.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ηλικία είχαν τα ραγοϋλικά του πίνακα;

 

Απ' ότι γνωρίζω γύρω στο '95 κατασκευάστηκε το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιθανή, πλην υπάρχουν διάφορα ενδεχόμενα:

  • Κάποια πλημμελής σύνδεση μεγάλου φορτίου (πχ θερμοσίφωνας), που σιγά-σιγά χαλάρωνε, συνέβη να φτάσει στο κρίσιμο σημείο την στιγμή που κόπηκε το ρεύμα. Αυτό πιστεύω κι εγω οτι συνέβη  (όπως έγραψε παραπάνω και ο @manoselectric στο #2), αν οι συσφίξεις των καλωδίων είχαν χαλαρώσει και με την επιστροφή της τάσης προκλήθηκε σπινθήρας με απρόβλεπτες συνέπειες εν απουσία τους !
  • Κάποια βλάβη συνέβη στο μεσοδιάστημα που δεν υπήρχε ρεύμα (ποντίκια; ). Το αποκλείω
  • Κάποια αλλαγή στα φορτία συνέβη στο μεσοδιάστημα που δεν υπήρχε ρεύμα. Απ' οτι γνωρίζω δεν έγινε κάποια επέμβαση στο μεσοδιάστημα

 

Συμπέρασμα:

Διάγνωση μπορεί να βγάλει μόνο ένας γνώστης των θεμάτων αυτών, μετά από αυτοψία. Τα ευρήματα σχεδόν πάντα δείχνουν με σαφήνεια από που ξεκίνησε το πρόβλημα, πως εξαπλώθηκε, με ποια ταχύτητα, ποια ήταν η αιτία. Αυτό που μπορεί να πει κανείς με βεβαιότητα εξ αποστάσεως, είναι ότι υπήρχε ελάττωμα στην εγκατάσταση. Συμφωνώ

 

edit

+1

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.