Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση ως τις 30/12/2016 η καταβολή του ΤΣΜΕΔΕ Β2016


Engineer

Recommended Posts

Το ΔΣ του ΕΦΚΑ αποφάσισε την παράταση της προθεσμίας πληρωμής των ασφαλιστικών εισφορών του β΄εξαμήνου 2016 έως 31/03/2017. ΑΔΑ: 7ΑΧΛ465ΧΠΙ-ΖΞΖ.

Συνάδελφε σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.  https://diavgeia.gov.gr/doc/7%CE%91%CE%A7%CE%9B465%CE%A7%CE%A0%CE%99-%CE%96%CE%9E%CE%96?inline=true

 

Μια ερώτηση ίσως χαζή αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα (κακώς). Ισχύει και επίσημα η παράταση ή περιμένουμε και έγκριση από υπουργούς κλπ??

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι απαιτεί ΦΕΚ η απόφαση του ταμείου για παράταση αλλά όπως και να 'χει τι σε νοιάζει...Δώθηκε! Αυτό έχει σημασία....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγραψα πριν κάμποσες σελίδες μάλλον εδώ  , ότι έχω διαπιστώσει ότι μπορεί να καταλογίζουμε πολλά στην τωρινή κυβέρνηση αλλά όχι αναλγησία και επειδή το είχα γράψει ότι κάτι θα γίνει και έπεσαν να με κράξουν και φίλοι όπως ο Ικαρος , θέλω να ευχαριστήσω όσους βοήθησαν σε αυτό όπως τον φίλο μου και παλαιό συν φοιτητή ,  Βουλευτή της Ενωσης Κεντρώων Ιωάννη Σαρίδη που έκανε πράξη το λόγο που μου έδωσε και έτρεξε για το θέμα ,αλλά και όσους μπορούσαν και βρέθηκαν στο δρόμο για το θέμα αυτό. Εγώ μπορεί να τα κατάφερα και να πλήρωσα έστω και με λίγη καθυστέρηση , αλλά το πρόβλημα παράμενε για πολλούς συναδέλφους. 

 

Μένει αυτό να εφαρμοστεί στην πράξη κάτι που είμαι σίγουρος ότι θα γίνει 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι απαιτεί ΦΕΚ η απόφαση του ταμείου για παράταση αλλά όπως και να 'χει τι σε νοιάζει...Δώθηκε! Αυτό έχει σημασία....

Γιάννη, ο μονος λόγος που ρώτησα είναι γιατί κάπως έτσι την πατήσαμε όλοι με την απόφαση του ΕΤΑΑ πριν από κάποιο καιρό για την παραταση εως 30/3/17 η οποία απαιτούσε και έγκριση από το υπουργείο. Επαναλαμβάνω οτι δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα :).

 

Σε κάθε περίπτωση τα νεα είναι καλά για το συνολο του κλάδου. Ας μη μας διχάσουν λογικές του "εγω ειμαι μ@...ς που έτρεξα να βρω τα χρηματα στην ωρα τους κλπ"

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λήγει αύριο η προθεσμία καταβολής των αναδρομικών;Είναι απαιτητά,έχει πάρει παράταση,"κάνουμε το κορόιδο" ή πάμε και τα καταβάλουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα τεθεί σήμερα το ζήτημα της νέας παράτασης. Θα το ζητήσει το ΤΣΜΕΔΕ.

Περιμένουμε (έτσι κι αλλιώς δεν τα'χουμε)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι επειδη καιρο διαβάζω εδω μέσα για τα περίφημα αναδρομικά μπορεί καποιος να

μου εξηγησει τι ακριβώς αφορούν και που τα βρίσκουμε? Σημειωτέον εγω εκανα εγγραφη

στο ΤΣΜΕΔΕ το 2014.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ελέγξεις από το 2014 που έκανες εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ και μετά και με βάση τον τότε ισχύοντα νόμο, αν:

α) τα ποσά των κλάδους ασφάλισης και

β) οι ίδιοι οι κλάδοι ασφάλισης 

 

που αναγράφονται στα ειδοποιητήρια του τ.ΤΣΜΕΔΕ αντιστοιχούν:

 

α) στα πραγματικά ποσά και

β) στους πραγματικούς κλάδους ασφάλισης,

που έπρεπε να έχουν αναγραφεί με βάση τον τότε ισχύοντα νόμο.

 

Αν υπάρχουν διαφορές αυτές "συνιστούν" τα αναδρομικά.

 


Με απόφαση του ΔΣ του τ.ΤΣΜΕΔΕ αναρτώνται ανά εξάμηνο, με αρχή τα αναδρομικά του Β'11, εντός του Β'16.

Τώρα αν αυτό [το ανά εξάμηνο] δεν τηρηθεί είναι άλλο θέμα.


 

Μέχρι στιγμής έχουν βεβαιωθεί, και χρονικά (εντός του Β'16) και εκκαθαρισθούν κατά ποσό και αναρτηθεί τα αναδρομικά του Β'11.

Οπότε πρακτικά τώρα αναμένουμε:

να βεβαιωθούν χρονικά (εντός του Α'17) και εκκαθαρισθούν κατά ποσό και αναρτηθούν τα αναδρομικά του Α'12,

να βεβαιωθούν χρονικά (εντός του Β'17) και εκκαθαρισθούν κατά ποσό και αναρτηθούν τα αναδρομικά του Β'12,

κ.ο.κ.

Αρα έχεις ακόμα χρόνο .... αν έχουν κάνει λάθη να τα δεις ως αναδρομικά. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος...και που το εελεγχω αυτό? πρέπει να πάω στο τσμεδε?

όσο υπήρχε τσμεδε-οαεε πλήρωνα το κλάσικο 1035,54 της 1ης κλάσης

όπως όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.