Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας και αποθήκευσης χονδρικού εμπορίου


stelios_ant

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Για άδεια λειτουργίας αποθήκης χονδικού εμπορείου (Κατηγορία ΙΙ - αποθήκευση - διανομεις και μεταφορείς) χρειάζεται ο χώρος να είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος;

 

Διευκρινίζω ότι δεν υπάρχουν ψυγεία αλλά υπάρχουν συσκευασμένα προιόντα τροφίμων.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

(συνέχεια στο προηγούμενο):

Ακόμα και αν χρειάζεται υγιειονομικού ενδιαφέροντος μπορεί να δοθεί βεβαίωση κύριας χρήσης χωρίς να γίνει αλλαγή χρήσης εφόσον (δεν απαιτούνται νέες μελέτες, δεν απιατούνται νέες θέσεις στάθμευσης, δεν αλλάζουν τα φορολογικά αφού δεν είναι χώρος συνάθροισης κοινού)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

(συνέχεια στο προηγούμενο):

Ακόμα και αν χρειάζεται υγιειονομικού ενδιαφέροντος μπορεί να δοθεί βεβαίωση κύριας χρήσης χωρίς να γίνει αλλαγή χρήσης εφόσον (δεν απαιτούνται νέες μελέτες, δεν απιατούνται νέες θέσεις στάθμευσης, δεν αλλάζουν τα φορολογικά αφού δεν είναι χώρος συνάθροισης κοινού)

 

Ευχαριστώ

αν η οικοδομική άδεια αναφέρει τον χώρο τουλάχιστον ως κατάστημα, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να κάνεις αλλαγή χρήση σε υγειονομικού ενδιαφέροντος, αν τον

αναφέρει ως αποθήκη κατά πάσα πιθανότητα θέλει αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Παρόλα αυτά σε σχετική ερώτηση σήμερα στην τοπική ΥΔΟΜ μου απάντησαν ότι χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε υγιεινονομικού ενδιαφέροντος.

Και από την υγιειονομική υπηρεσία πήρα την απάντηση ότι απαιτείται χώρος υγιειονομικού ενδιαφέροντος...

 

Μου φαίνεται περίεργο και εμένα αφού δεν έχω συνάθροιση κοινού, αλλά από την άλλη το ΦΕΚ που αδειοδοτούνται αυτοί οι χώροι είναι κοινό με τις άλλες χρήσης Κ.Υ.Ε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Για άδεια λειτουργίας αποθήκης χονδικού εμπορείου (Κατηγορία ΙΙ - αποθήκευση - διανομεις και μεταφορείς) χρειάζεται ο χώρος να είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος;

 

Διευκρινίζω ότι δεν υπάρχουν ψυγεία αλλά υπάρχουν συσκευασμένα προιόντα τροφίμων.

 

Ευχαριστώ.

Υπάρχει άδεια υγειονομικού για τις αποθήκες τροφίμων χονδρικού εμπορείου.Ειναι λογικό από τη στιγμή που υπάρχουν τρόφιμα στον χώρο και πρέπει να πληρούνται κάποιες προδιαγραφές (τουλάχιστον ως προς την καθαριότητα) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.