Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αερισμός χώρου εγκατάστασης λέβητα


vicky12

Recommended Posts

καλησπέρα. θέλω να τοποθετήσω επιτοίχιο λέβητα 24kw σε σαλόνι με όγκο μεγαλύτερο των 20m3  ,υπάρχει παράθυρο (1.40χ1.20) είναι απαραίτητο να ανοιχθεί τρύοα έξτρα για αερισμό?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εννοείς ότι το χειμώνα θα έχεις ανοιχτό παράθυρο στο σαλόνι, για να παίρνει αέρα ο καυστήρας?????

 

(μάλλον για ανέκδοτο μου μοιάζει)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εννοείς ότι το χειμώνα θα έχεις ανοιχτό παράθυρο στο σαλόνι, για να παίρνει αέρα ο καυστήρας?????

 

(μάλλον για ανέκδοτο μου μοιάζει)

 Ναι ακριβώς αυτό εννοούσα! είσαι πολύ έξυπνος !

Link to comment
Share on other sites

 

 

με όγκο μεγαλύτερο των 20m3  ,υπάρχει παράθυρο (1.40χ1.20) 

 

vicky το παραπάνω για χώρο με κουζίνα αερίου (με ισχύς μικρότερη των 11KW) τότε δεν μπαίνει επιπλέον μόνιμο άνοιγμα αερισμού.

 

Για λέβητα τύπου C ισχύει ότι είπε ο συνάδελφος akaliak

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι νομίζω ότι υπάρχει κάποια παρεξήγηση..

 

Μία μικρής ισχύος κουζίνα μαγειρέματος αερίου παίρνει αέρα για την καύση από το χώρο και διαχέει τα καυσαέρια επίσης μέσα στο χώρο χωρίς να απαιτεί τρύπα αερισμού (όπως μια σόμπα υγραερίου ή κηροζίνης)

 

Ένας λέβητας απαιτεί οπωσδήποτε άνοιγμα για τα καυσαέρια και για αερισμό, άσχετα αν οι τύπου C χρησιμοποιούν το ίδιο άνοιγμα και για τα δύο.

 

 

Υ.Γ. Δεν θεωρώ το εαυτό μου "έξυπνο" για τα ανωτέρω, αλλά απλό γνώστη του φαινομένου της καύσης

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

antloukidis

όταν λέμε συσκευή τύπου c τόσο ο αέρας καύσης όσο και τα καυσαέρια δεν είναι στο χώρο εγκατάστασης της συσκευής αλλά στο εξωτερικό περιβάλον.

 

Η φίλη μας απλά θα βάλει μέσα το μηχάνημα με την διπλή καμινάδα να βγαίνει έξω και δεν χρειάζεται να αφήσει κάποιο μόνιμο άνοιγμα στον τοίχο (τρύπα περσίδες κτλ)

 

 

Η μόνη περίπτωση να πρέπει να αφήσει μόνιμο άνοιγμα είναι ο χώρος να έχει και χρήση υπνοδωματίου (σε πολύ μικρά σπίτια που έχουν έναν χώρο για όλα) ή να μην υπάρχει σαφής διαχωρισμός του υπνοδωματίου με πόρτα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

deathlock, νομίζω ότι κάπου το έχουμε ξανασυζητήσει. Ο κανονισμός (ως 500mbar) δεν κάνει διάκριση στη χρήση του χώρου (υπνοδωμάτια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.