Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση υπογείου


Recommended Posts

Για την περίπτωση της δεξαμενής πυρόσβεσης , ένας τίτλος αδείας "Μετατροπή υπογείου σε υδατοδεξαμενή πυρόσβεσης"  δεν θα επαρκούσε για την εφορία ?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτο,

στον υπολογισμο του Κ4 για βιοτεχνικα κτιρια,

ολοι οι χωροι προσμετρωνται υπο την μορφη που περιγραφονται [και ειναι μεσα και οι δεξαμενες]

 

http://www.logistis-forotexnis.gr/345/

 

επομενως...

 

"Αναγράψτε το σύνολο των επιφανειών του κτιρίου, των παρακολουθημάτων και των βοηθητικών χώρων (αποθηκών στον κυρίως όγκο του κτιρίου, μηχανοστασίων, λεβητοστασίων, αντλιοστασίων, κτιστών πύργων ψύξης, σιλό, κλειστών δεξαμενών, δεξαμενών βιολογικών καθαρισμών και κλειστών χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων):"

 

εδιτ

ανοιγει πατωντας Κ4 και μετα "σελιδα υπολογισμων]

 

 

 

σημειωση

¨κατι" εχει η αντιγραφη του φυλλου

 

δλδ στο  Κ411............. 1,40 πανε μονον εκθετηρια/γραφεια/πρατηρια πωλησης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση της δεξαμενής πυρόσβεσης , ένας τίτλος αδείας "Μετατροπή υπογείου σε υδατοδεξαμενή πυρόσβεσης"  δεν θα επαρκούσε για την εφορία ?

κανονικά θέλει Άδεια Δομησης για αλλαγή χρήσης υπογείου χώρου σε δεξαμενή ύδατος για ανάγκες πυρόσβεσης. 

 

Δείχνεις οτι σφραγίζεις την πόρτα εισόδου που είχε με τοιχείο κλπ κλπ....το καταθέτεις και το έχεις.

Φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος να το έχεις και με νερό... (πρόβλεψη κάνεις λέμε τώρα)

 

Αλλά μας τα χαλάει ο Δημήτρης με το λογιστικά του.... Μπας και υπάρχει η ερμηνεία οτι οι δεξαμενές αυτού του είδους αφορά ανάγκες εγκαταστάσεων κλπ κλπ... ή κατι που να μη εχει έμφια?

πχ για αντλίες θερμότητας κάνουμε ένα κουβούκλιο προστασίας μερικές φορές και αν ειναι τραπεζικό συγκρότημα μεγάλου μεγέθους και τα κουβούκλια ειναι μεγάλα... έχουν κι αυτά ΕΜΦΙΑ??

Link to comment
Share on other sites

αν  δεις στα παραπανω εντυπα, στο #12,

 

εχουν προβλεφθει ολων των ειδων τα κτιρια

 

και υπαρχει και η κατηγορια Κ9

 

για οσα δεν μπορουν να υπαχθουν σε καποια απο τις αλλες κατηγοριες
 

 

 

τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμος ο σύνδεσμος που παρέθεσες για να ξέρουμε τι γίνεται με όλους τους χώρους φορολογικά.

 

Εγώ πάντως εξαρχής δεν ψάχνω να κάνω κάποια αλλαγή στη χρήση του υπογείου ώστε να πάρει χαμηλότερο συντελεστή.

Θέλω να το καταργήσω πραγματικά τελείως. Να μην υπάρχει σαν χώρος, σαν να μην υπήρχε ποτέ υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

..

Θέλω να το καταργήσω πραγματικά τελείως. ...

Μπάζωσε το και ξεμπέρδεψες.

 

Απλά 1000τμ Χ 3μ ύψος περίπου μιλάμε για 3000κμ…. !!!

 

Προσωπικά θα κατασκεύαζα στον τοίχο που έχει πόρτα εισόδου έναν διπλό τοίχο (ας πούμε ένα μέτρο παράλληλα ο ένας από τον άλλον και μπαζώνω αυτό το τμήμα…  ας σκάψουν στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 24/11/2016 at 12:24 ΜΜ, danaikaterina said:

πολύ χρήσιμος ο σύνδεσμος που παρέθεσες για να ξέρουμε τι γίνεται με όλους τους χώρους φορολογικά.

 

Εγώ πάντως εξαρχής δεν ψάχνω να κάνω κάποια αλλαγή στη χρήση του υπογείου ώστε να πάρει χαμηλότερο συντελεστή.

Θέλω να το καταργήσω πραγματικά τελείως. Να μην υπάρχει σαν χώρος, σαν να μην υπήρχε ποτέ υπόγειο.

Καλησπέρα! Επειδή μου έτυχε μόλις αντίστοιχη περίπτωση, με χώρο υπόγειο κάτω από βεράντα, τακτοποιημένο με τον 4495/17 που η ιδιοκτήτρια θέλει να το μπαζώσει γιατί λόγο υψηλού υδροφόρου ορίζοντα γεμίζει νερά και δεν είναι πρακτικό, τελικά τί έκανες αν έκανες κάτι?

 

Αν κάποιος άλλος έχει ιδέα, ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.