Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή Πανεπιστήμιο (τι να κάνω);


Guest

Recommended Posts

Ίκαρε μέσα σε μία πρόταση έκανες παράθεση ακριβώς το παράδειγμα προς αποφυγή...

.

Ακριβώς για αυτό το είπα σαν αποφυγή αλλα κάτι που συμβαίνει δυστυχώς

Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο συνάδελφος από κάτω και εσυ....

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

...  Το πρόβλημα είναι οτι τα οικονομικά μου δεν είναι και τα καλύτερα, ...

Βουλγαρία, κάνουν διδασκαλία στα Αγγλικά και μπορείς (μερικά) Σαββατοκύριακα να είσαι Ελλάδα.

Με ένα MSc/ΜΔΕ (ή όπως στο αναγνωρίσουν εδώ) θα μπορείς να πας ένα κλικ πιο πάνω.

 

Apostolos-4,

δεν έχω υλικό, είναι σχολές που πήγαν συμμαθητές και γνωστοί πριν κάμποσα χρόνια (και μετά έμειναν εκεί), τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράματα.

 

keravnos,

δεν ξέρω, εγώ δεν έχω πάει σε κανένα. Η Αμερική έχει >3,000 Πανεπιστήμια ή ΑΕΙ, οι καθηγητές στην σχολή σου θα μπορούν να σε καθοδηγήσουν για το ακαδημαϊκο μέρος, όσο για το οικονομικό ... ... ας το δείς σαν επένδυση και πιθανότητα εργασίας στην επιστήμη σου και εξέλιξη που στη Ελλάδα δεν θα δεις ούτε στον ύπνο σου.

Για πολυτεχνεία με την ελληνική έννοια και πάλι δεν ξέρω αλλά δες ότι τελειώνει σε IT, πχ CIT, IIT, ή RPI, WPI κλπ αν και αρκετά απο αυτά δεν είναι καθαρά πολυτεχνεία, μπορεί να έχουν μέσα και ιατρικές ή σχολές υγείας ή διάφορες επιστήμες κλπ.

e-mail στα τμήματα που σε ενδιαφέρουν για πληροφορίες απο πρώτο χέρι, βόλτα στην Ελληνοαμερικάνικη Ενωση για διαδικασίες και περισσότερα.

 

Κάποιος που σπούδασε Αμερική θα σε ενημερώσει καλύτερα.

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου λέει τα οικονομικά δεν είναι και στα καλύτερα ξεχνά την Αμερική. Θες πολλά λεφτά όχι μόνο για δίδακτρα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε μέσα σε μία πρόταση έκανες παράθεση ακριβώς το παράδειγμα προς αποφυγή...

Συγνώμη κιόλας αλλά τα μεταπτυχιακά του μπας και... δεν θα σε πάνε πουθενά. Γιατί θα τα κάνουν και άλλοι που έχουν συγκεκριμένους στόχους και θα έχεις χάσει απλά ένα χρόνο από τη ζωή σου. Τα πράγματα είναι απλά.

 

Αν θες απλά να βγεις στην ελληνική αγορά εργασίας σε κάποια πόλη εκτός Αθήνας και Θεσ/νίκης που υπάρχουν (κάποιες) εταιρίες το μεταπτυχιακό σου είναι άχρηστο. Μπάλα θα παίξεις δυστυχώς μόνο με τα δικαιώματα και με την εμπειρία (και τις γνωριμίες) και όχι τόσο με τις γνώσεις σου. Εάν θέλεις να βγεις στο εξωτερικό καλή δίοδος είναι ένα μεταπτυχιακό εκτός Ελλάδος. Αν πάλι θες να επιστρέψεις Ελλάδα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις μεταπτυχιακό έξω. Το κάνεις δηλαδή απλά για εμπειρία και επειδή έχουν να σε ταίζουν.

 

Δύο είναι ουσιαστικά οι επιλογές. 1ον αν θέλεις να μπεις στην αγορά εργασίας σαν μηχανικός ψάχνεις κάπου σε κάποιο γραφείο να πάρεις εμπειρία και γνωριμίες ή 2ον κάνεις μεταπτυχιακό με σκοπό να εμβαθύνεις σε κάποιο αντικείμενο και το πιο πιθανόν να φύγεις έξω. Όλα τα άλλα είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων. Απλά στη 1η επιλογή υπάρχουν μηχανικοί που οι γνώσεις τους σταματάνε στη πρόσθεση και ζούνε από τις γνωριμίες.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Edited by michael1983
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας. Ειμαι καινουριος στο φορουμ, σπουδαζω σε ΤΕΙ Μηχανολογιας και εχω τις εξης ερωτησεις:

 

1. Οταν τελειωσω τη σχολη, θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο. Το θεμα ομως ειναι το "που". Διαβασα σε προηγουμενη σελιδα οτι η Αγγλια δεν ειναι και τοσο καλος προορισμος πλεον (γιατι οχι ομως, wtf i dont get it). Στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες καλυτερα οχι, γιατι δεν ξερω γρι απο γερμανικα, ολλανδικα κλπ. Ναι το μεταπτυχιακο θα ειναι λογικα στα αγγλικα, αλλα καταλαβαινετε τωρα, δεν μπορεις να συνενοηθεις αν δεν ξερεις ουτε μια λεξη στα γερμανικα πχ. Καταληγουμε λοιπον στο Αμερικα. Πανακριβα κλασικα. Αν παρω ομως υποτροφια (ΑΝ τελειωσω τη σχολη με καλο βαθμο δηλαδη), το θεμα των χρηματων φευγει απο τη μεση, οποτε μενεις το να με δεχθουν (πραγμα που λογικα θα γινει γιατι για να παρεις υποτροφια απαιτειται και πολυ καλος βαθμος πτυχιου). Ενδιαφερομαι για πρωτοκλασατο Πανεπιστημιο του εξωτερικου και με "βαρυ" ονομα (οσο γινεται), αλλιως εχω ακουσει οτι δεν εχει νοημα. Τι προτεινετε? Ειναι λιγο νωρις ακομα, απλα ρωταω.

 

2. Ποιος τομεας της Μηχανολογιας εχει μελλον, απορροφηση και φραγκα (χεχε)? Εχω ακουσει οτι παιζουν πολυ το CAD και οι Αυτοματισμοι? Ισχυει? Κατι αλλο?

 

Υ/Γ: Ευχαριστω εκ των προτερων!!! Συγνωμη αν καταχρωμαι το παρον thread, αλλα ειπα να μην ανοιξω αλλο για το ιδιο ουσιαστικα αντικειμενο. Οποια βοηθεια μου ειναι πολυτιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι καινουριος στο φορουμ, σπουδαζω σε ΤΕΙ Μηχανολογιας και εχω τις εξης ερωτησεις:

 

1. Οταν τελειωσω τη σχολη, θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο. Το θεμα ομως ειναι το "που". Διαβασα σε προηγουμενη σελιδα οτι η Αγγλια δεν ειναι και τοσο καλος προορισμος πλεον (γιατι οχι ομως, wtf i dont get it). Στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες καλυτερα οχι, γιατι δεν ξερω γρι απο γερμανικα, ολλανδικα κλπ. Ναι το μεταπτυχιακο θα ειναι λογικα στα αγγλικα, αλλα καταλαβαινετε τωρα, δεν μπορεις να συνενοηθεις αν δεν ξερεις ουτε μια λεξη στα γερμανικα πχ. Καταληγουμε λοιπον στο Αμερικα. Πανακριβα κλασικα. Αν παρω ομως υποτροφια (ΑΝ τελειωσω τη σχολη με καλο βαθμο δηλαδη), το θεμα των χρηματων φευγει απο τη μεση, οποτε μενεις το να με δεχθουν (πραγμα που λογικα θα γινει γιατι για να παρεις υποτροφια απαιτειται και πολυ καλος βαθμος πτυχιου). Ενδιαφερομαι για πρωτοκλασατο Πανεπιστημιο του εξωτερικου και με "βαρυ" ονομα (οσο γινεται), αλλιως εχω ακουσει οτι δεν εχει νοημα. Τι προτεινετε? Ειναι λιγο νωρις ακομα, απλα ρωταω.

 

2. Ποιος τομεας της Μηχανολογιας εχει μελλον, απορροφηση και φραγκα (χεχε)? Εχω ακουσει οτι παιζουν πολυ το CAD και οι Αυτοματισμοι? Ισχυει? Κατι αλλο?

 

Υ/Γ: Ευχαριστω εκ των προτερων!!! Συγνωμη αν καταχρωμαι το παρον thread, αλλα ειπα να μην ανοιξω αλλο για το ιδιο ουσιαστικα αντικειμενο. Οποια βοηθεια μου ειναι πολυτιμη!!!

Με το καλο να τελειωσεις, 

 

καταρχην μην φοβασαι το οτι δεν ξερεις την γλωσσα, τα περισσοτερα καλα πανεπιστημια του εξωτερικου κανουν μαθηματα στα Αγγλικα, και με σιγουρια στο λεω οτι απο θεμα ζωης καθημερινης με Αγγλικα την βγαζεις (συνηθως, εαν δεν ζεις σε κανα χωριο :) :) ).

Δευτερον, εφοσον δεν εχεις τελειωσει ακομα και σε ενδιαφερει το μεταπτυχιακο προτεινω να καταληξεις σε χωρα και να κανεις μαθηματα ενταντικα για την γλωσσα.

 

Τα μεγαλα ονοματα σε πανεπιπστημια στο UK, ναι μεν θα εχουν μερικα εμποδια, αλλα θα παραμεινουν μεγαλα και με κυρος παγκοσμιως, μιλαμε για Cambridge, Oxford, Imperial College London, University College London, University of Edinburgh, εχουν αρκετα λεφτα , μεγαλη φημη ερευνητικα και πολλες γνωριμιες για να χαθουν ετσι. Το κακο ειναι οτι τα διδακτρα που θα πληρωσεις μετα το 2019 θα ειναι international student, αλλα σαν πτυχια απο μεγαλα πανεπιστημια θα ειναι παντα respectable.

 

USA, ο βαθμος του πτυχιου ΔΕΝ ειναι αρκετος για υποτροφια, το να παρεις υποτροφια στην Αμερικη ειναι εξαιρετικα ανταγωνιστικο σε παγκοσμιο επιπεδο, ειδικα εαν μιλαμε για Berkeley, MIT, Oregon, UCLA. Πρεπει να εχει πολλες extra activities, να κανει stand out to CV σου απο μακρυα, να αποδειξεις οτι εχεις leadership, communication, and innovative thinking skills. Επισης θα χρειαστει να παρεις και το GMAT ή κατι αναλογο για την γλωσσα. 

 

Το CAD και οι αυτοματισμοι ειναι παλαια κρασια, κοιτα big data analytics, optimisation, fluid dynamics, απο εκει κ περα η Μηχανολογια εχει εξειδικευσεις, κοιτα να δεις ποια σου αρεσει κ σου ταιριαζει.

 

Ριξε επισης μια καλη ματια στα πανεπιστημια Ολλανδιας, Δανιας, Σουηδιας, Νορβηγια, ολα τους ειναι αξιολογα εχουν καλη φημη και τα μαθηματα που προσφερουν εχουν απορροφηση.

Σε καθε περιπτωση ομως ξεκινα κανε μαθηματα γλωσσας για την χωρα που θα πας, θα σε βοηθησει πολυ στο μετα να βρεις δουλεια

Link to comment
Share on other sites

...

 

USA, ο βαθμος του πτυχιου ΔΕΝ ειναι αρκετος για υποτροφια, το να παρεις υποτροφια στην Αμερικη ειναι εξαιρετικα ανταγωνιστικο σε παγκοσμιο επιπεδο, ειδικα εαν μιλαμε για Berkeley, MIT, Oregon, UCLA. Πρεπει να εχει πολλες extra activities, να κανει stand out to CV σου απο μακρυα, να αποδειξεις οτι εχεις leadership, communication, and innovative thinking skills. Επισης θα χρειαστει να παρεις και το GMAT ή κατι αναλογο για την γλωσσα. 

 

...

ερώτηση και αν το γνωρίζεις συγκεκριμένα δηλαδή.

Το από ποια σχολή ή πανεπιστήμιο / πολυτεχνείο τελείωσες επηρεάζει? (δεν αφορά την δική μου ειδικότητα το ερώτημα)

Link to comment
Share on other sites

επειδή ήταν λίγο ασαφές, μια ακόμα ερώτηση κι από μένα:

 

ποιές extra activities κάνουν το CV ενός τελειόφοιτου μηχανικού stand out από μακριά?

Link to comment
Share on other sites

1. Ξερω γαλλικα (για Ecole Polytechnique πχ) σε επιπεδο Β2. Ξερω αγγλικα σε επιπεδο lower και θα παρω και proficiency.

Δε λεει να ξεκινησω τωρα ΚΑΙ γερμανικα και ο,τι αλλο υπαρχει εκει εξω. Γι'αυτο λοιπον τεινω σε Αγγλια (ή εστω Γαλλια). Τα υπολοιπα ευρωπαικα πανεπιστημια ειναι μεν πολυ αξιολογα, αλλα οχι επιπεδου Αγγλιας. Επισης, στη Γερμανια πχ οι εταιρειες απαιτουν νομιζω να ξερεις εστω και λιγα γερμανικα. Εγω ουτε ΛΕΞΗ λεμε. Για την καθημερινοτητα δε με νοιαζει. Για τη δουλεια ομως? Καποια στιγμη δε θα χρειαστουν? Αν οχι, κομπλε. Αν ναι, δεν εχω ορεξη να μαθω και αλλη ξενη γλωσσα :)

 

2. "Τα μεγαλα ονοματα σε πανεπιπστημια στο UK, ναι μεν θα εχουν μερικα εμποδια"

Τι ειδους εμποδια? Στα 10 πρωτα ειναι τα μεγαλα αγγλικα στα rankings. Λογω brexit ξερω γω?

 

3. Στη σχολη ποια κατευθυνση λετε να ακολουθησω? Τομεας Ενεργειας ή τομεας Μηχανολογικων κατασκευων και εγκαταστασεων και γιατι?

 

4. Για υδρογοναθρακες ουτε λογος ε? Upsteam πχ...

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση και αν το γνωρίζεις συγκεκριμένα δηλαδή.

Το από ποια σχολή ή πανεπιστήμιο / πολυτεχνείο τελείωσες επηρεάζει? (δεν αφορά την δική μου ειδικότητα το ερώτημα)

 Σαφως και επηρεαζει, κοιτα στο website λενε ολα δεκτα, αλλα οπως καταλαβαινεις εαν πας με προπτυχιακο απο Oxford στο Berkeley, τοτε εχεις πολλες πιθανοτητες να μπεις. Γενικα, οσο μεγαλυτερη φημη εχει το Πανεπιστημιο και σε παγκοσμιο standing τοσο σε βοηθαει να μπεις σε ανταγωνιστικο προγραμμα. (Αυτα απο σε σχεση μεταπτυχιακων). Μετα εχει να κανει εαν εχεις δημοσιευσεις (εξαιρετικα απιθανο για προπτυχιακο), τι γραμμα reference εχεις και απο ποιον ειναι καποιος επιστημονικα γνωστος. 

Οσο αφορα ειδικοτητες δεν εχει πολυ σημασια αρκει να εχεις σχεση με το μηχανηλικι οταν μιλαμε για μεταπτυχιακα μηχανικου.

 

Τα μεταπτυχιακα σε σχολες κυρους εχουν μεγαλη ζητηση, και πολλες απορριψεις, ακομα κ εαν πληρωνεις. ΜΙλαγα με ενα γνωστο μου στο Berkeley και μου ειπε οτι για προπτυχιακους δεχονται μονο 10% απο ολες τις αιτησεις παγκοσμιως και για μεταπτυχιακους εχουν στανταρντ θεσεις συνηθως 10-15% αιτησεψν. ολα χωρις υποτροφιες και μιλαμε για διδακτρα μονο περιπου στα 40-45k το χρονο. 

 

1. Ξερω γαλλικα (για Ecole Polytechnique πχ) σε επιπεδο Β2. Ξερω αγγλικα σε επιπεδο lower και θα παρω και proficiency.

Δε λεει να ξεκινησω τωρα ΚΑΙ γερμανικα και ο,τι αλλο υπαρχει εκει εξω. Γι'αυτο λοιπον τεινω σε Αγγλια (ή εστω Γαλλια). Τα υπολοιπα ευρωπαικα πανεπιστημια ειναι μεν πολυ αξιολογα, αλλα οχι επιπεδου Αγγλιας. Επισης, στη Γερμανια πχ οι εταιρειες απαιτουν νομιζω να ξερεις εστω και λιγα γερμανικα. Εγω ουτε ΛΕΞΗ λεμε. Για την καθημερινοτητα δε με νοιαζει. Για τη δουλεια ομως? Καποια στιγμη δε θα χρειαστουν? Αν οχι, κομπλε. Αν ναι, δεν εχω ορεξη να μαθω και αλλη ξενη γλωσσα :)

 

2. "Τα μεγαλα ονοματα σε πανεπιπστημια στο UK, ναι μεν θα εχουν μερικα εμποδια"

Τι ειδους εμποδια? Στα 10 πρωτα ειναι τα μεγαλα αγγλικα στα rankings. Λογω brexit ξερω γω?

 

3. Στη σχολη ποια κατευθυνση λετε να ακολουθησω? Τομεας Ενεργειας ή τομεας Μηχανολογικων κατασκευων και εγκαταστασεων και γιατι?

 

4. Για υδρογοναθρακες ουτε λογος ε? Upsteam πχ...

 

Αφου ξερεις Γαλλικα γιατι δεν κοιτας εκει (?) εχει καλα πανεπιστημια και μπορεις να κοιταξεις και Βελγιο, στο Νοτιο Wallonia που κανουν μαθηματα στα Γαλλικα-Αγγλικα
 
Τα εμποδια που θα εχουν εσενα σαν φοιτητη δεν σε απασχολουν, αρα εσυ κοιτας να μπεις στο καλυτερο
 
Για μεταπτυχιακο σε υδρογονανθρακες δεν το βλεπω κ τοσο σε ζητηση, δες engineering & computer simulations, industrial optimisation, fluid dynamics,  etc. Δες και τι σου αρεσει
 

επειδή ήταν λίγο ασαφές, μια ακόμα ερώτηση κι από μένα:

 

ποιές extra activities κάνουν το CV ενός τελειόφοιτου μηχανικού stand out από μακριά?

 

Τωρα κ αυτο παιζεται, και ειναι παντα σε σχεση με τι μεταπτυχιακο εχεις κλπ. Πχ εξω-ακαδημαικες δραστηριοτητες ειναι 

  • Αρχηγος/Μελος/Ταμιας/ Ομιλητης της πανεπιστημιακης κοινοτητας/φοιτητων 
  • Να εισαι μελος debate team που παει σε αγωνες
  • Μαθηματικες Ολυμπιαδες 
  • Το να εισαι εθελοντης σε συλλογο με αποδεδειγμενη "υπηρεσια" ας πουμε 4-6 ωρες την βδομαδα
  • Το να εισαι αθλητης υψηλων επιδοσεων
  • Το να εισαι σε ομαδα επισημη ομαδα πανεπιστημιου (αθλητικη, ερευνητικη κλπ.)
  • Να παιζεις oργανο σε χορωδία
  • Γενικα οτι μπορει να φανταστεις εχω δει κ εχω ακουσει

Βασικα κανει που να αναδυκνευει ποσο "ξεχωριστος" εισαι

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.