Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση χρήσης εργοταξιακού ρεύματος


Alex99

Recommended Posts

εγω για παραταση πηγα και ζητησα ενα εξαμηνο και μου υπογραψε αμεσως ο προισταμενος...

χωρις δικαιολογητικα χωρις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

@Highlander

Σαφώς και λόγω ειδικότητας τα ξέρεις καλύτερα...!

Όμως το 2004 ή το 2005 (είναι και το αλτσχαϊμερ στην μέση), στην Κοζάνη προκειμένου να γίνει παράταση, πληρώθηκαν αμοιβές επίβλεψης μέχρι το εκείνο το σημείο, μετά απο πολύ κλάμα.....Κ έγινε και αυτοψία. :sad:

Link to comment
Share on other sites

πληρώθηκαν αμοιβές επίβλεψης μέχρι το εκείνο το σημείο

 

Μα άμα είναι να πληρώσεις αμοιβές επίβλεψης γιατί δεν παίρνεις κατευθείαν οριστική παροχή?

Link to comment
Share on other sites

Είχαν καταβάλει τμήμα των αμοιβών επίβλεψης. Και σίγουρα δεν είχαν καταβάλει την αμοιβή των μηχανολογικών (αυτή καταβλήθηκε όταν τελείωσε η οικοδομή).

Επομένως, δεν θα μπορούσαν να έχουν την σφραγίδα για την προσωρινή σύνδεση με την ΔΕΗ, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

έχει πέσει στα χέρια μου μια άδεια που κάνω επίβλεψη και είναι λίγο κάπως τα ανοίγματα, πχ δεν χωράνε καλοριφέρ κλπ για να καταλάβετε κάπως μια ιδέα, πειράζει αν τα τροποποιήσω λίγω θα έχω θέμα με την αυτοψία για παράταση εργοταξιακού ρεύματος που θα γίνει το καλοκαίρι?

 

υγ. Σημειώνω ότι οι αλλαγές πχ θα είναι δύφυλλο επάλληλο παράθυρο 1,70χ1,50 το κάνω δυφυλλο ανοιγόμενο 1,50χ1,50 ή

μπαλκονόπορτα 1,40χ2,50 την μετακινώ 20 πόντους ώστε να φτιάξω ένα λαμπά και να "κρύψω το καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

Highlander

Αν θες να ακολουθήσεις το γράμμα του νόμου, για την παραμικρή αλλαγή, όσο ασήμαντη και αν είναι απαιτείται αναθεώρηση.

 

Βέβαια ποτέ σε αυτοψία δε μου έχουν μετρήσει ανοίγματα, απλά αρκούνται στο να βλέπουν εάν η θέση ανταποκρίνεται στα σχέδια.

Αν σου κάνουν φασαρία για λαμπά 20 πόντων χρειάζονται ξύλο μέχρι να μείνει μόνο ένας...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φτιάξει ένα διώροφο οικοδόμημα, στο οποίο θα φτιαχτούν 4 διαμερίσματα. Προς το παρόν έχει φτιαχτεί και κατοικείται μόνο το 1.

Για να γίνει ανανέωση του συμβολαίου με τη ΔΕΗ έμαθα ότι πρέπει να έρθει η πολεοδομία να ελέγξει το χώρο, πράγμα που δεν έγινε την 1η φορά που μας έδωσαν το ρεύμα καθώς και δεν πρόκειται να γίνει έλεγχος ξανά. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ακόμη υπάρχουν ειδικά μηχανήματα αυτοψίας και ελέγχου του χώρου? Με λίγα λόγια πως γίνεται η διαδικασία αυτή?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.Πρώτα απ'όλα ζητάω συγγνώμη αν ξεκίνησα κάποιο θέμα το οποίο δεν είναι πρωτότυπο αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο πραπλήσιο από την αναζήτηση.Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο όριο στις παρατάσεις του εργοταξιακού που δίνεται από τις πολεοδομίες?Έχω μία περίπτωση οικοδομικής άδειας (ισόγειο κατάστημα με υπόγειο και στέγη) με επ' αόριστον ισχύ από την οποία δεν έχει κατασκευαστεί η στέγη και ο περιβάλλων χώρος αλλά το κατάστημα έχει ολοκληρωθεί και λειτουργεί κανονικά.Η αρμόδια πολεοδομία όμως αρνείται να δώσει περαιτέρω παράταση εργοταξιακού γιάτι λέει πως έχει δώσει πολλές μέχρι τώρα και επειδή έχει ολοκληρωθεί το κατάστημα!Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη νομοθεσία που ν'αναφέρει κάποιον μέγιστο αριθμό παρατάσεων?Ευχαριστώ

 

Παρακαλώ, δίνετε ιδιαίτερο βάρος στην αναζήτηση, η απάντηση μπορεί να βρίσκεται ήδη στο φόρουμ!

Διαβάζετε τους Κ.Σ.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το 2008 έβγαλα άδεια για ισόγειο 43τ.μ. με φέρουσα τοιχοποιία.

Ο ιδιοκτήτης - μετά από τσακωμούς - έκανε ισόγειο 80τ.μ.

Όταν ήρθε η ώρα για το ρεύμα δεν του υπέγραψα... Πήρε εργοταξιακό...

 

Τώρα ζητάει παράταση εργοταξιακού. Η πολεοδομία θέλει φωτογραφίες και τεχνική έκθεση.

Εγώ τους είπα να κάνουμε αναθεώρηση αδείας για να μην πληρώνουνε πρόστιμα αυθαιρέτου κλπ (η καλύτερη λύση). ΔΕΝ έχουν λεφτά για αναθεώρηση...

 

Και ρωτώ:

1) Η αυτοψία είναι υποχρεωτική ή στο χέρι του υπαλλήλου;

2) Αν πάρουνε τώρα παράταση εργοταξιακού χωρίς αυτοψία, στέκει να πάμε για αναθεώρηση μετά από 1 χρόνο π.χ. λέγοντας ότι έχει γίνει επέκταση (80-43=) 37τ.μ.;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.