Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση χρήσης εργοταξιακού ρεύματος


Alex99

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ πως αν στις φωτογραφίες που προσκομεις στην πολεοδομία

έχει ήδη συντελεστεί τροποποίηση σε σχέση με τα εγκεκριμένα

τότε πας για νομιμοποίηση.

Αναθεώρηση μόνο στην περίπτωση που δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα κάτι διαφορετικό.

 

Αυτοψία η ΔΕΗ απ' ότι ξέρω

κάνει πάντα οταν θέλεις να παρατεινεις το εργοταξιακο.

Αν πέσει στην αντίληψη του ανθρώπου της ΔΕΗ ότι υόρκη εργοταξιακο δεν εξυπηρετεί πια εργοτάξιο

αλλά αποπερατωμενο έργο

τότε πας για διακοπή ρευματοδοτησης και πρόστιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου μη σκας

ας χρησιμοποιεί κατήλι ο ιδιοκτήτητς

 

δεν έχει λεφτα για αναθεώρηση όμως είχε λεφτα να διπλασιάσει τη δόμηση του ισογείου

 

ε, δε θα σκάσουμε κιόλας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φταιμε και εμεις λιγακι σε τετοιες περιπτωσεις.Δεν επρεπε να σταματησεις στους τσακωμους, επρεπε να παραιτηθεις απο την επιβλεψη.Τωρα παλι εσυ θα προσπαθησεις να τους "σωσεις".Η μονη λυση για να αποκατασταθει η λοξοδρομηση απο την αδεια ειναι η νομιμοποιηση (ελπιζω να τους ειχες προειδοποιησει οταν λοξοδρομουσανε τι μπορει να παθουν).Η αναθεωρηση εχει ρισκα, παλι εσυ θα τα παρεις?(σκεψου)

Link to comment
Share on other sites

Φταιμε και εμεις λιγακι σε τετοιες περιπτωσεις.Δεν επρεπε να σταματησεις στους τσακωμους, επρεπε να παραιτηθεις απο την επιβλεψη.

 

Εντός του υφιστάμενου νομικού πλαισίου της αυτεπιστασίας

και αφού δεν έχει υπογράψει ακόμα ο Γιάννης καμία υπεύθυνη δήλωση η οποία θα πιστοποιούσε την ορθή εφαρμογή των εγκεκριμένων μελετών

δεν μπορώ να συμφωνήσω 100% πως φταίμε και εμείς λιγάκι.

Σίγουρα θα βρισκόταν κάποιος άλλος καλοθελητής μηχανικός να κάνει τα χατίρια σε τυχόν παραίτηση...

 

Απλά είναι τέτοια η φιλοσοφία της νομοθεσίας,

η οποία πιστεύω πως πλησιάζει ο καιρός που θα αλλάξει. (ριζικά και εκ βάθρων)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή της επίβλεψης (ή μάλλον ενός συμβολικού και προκαθορισμένου από τρίτους ποσό ως επίβλεψη - βλ. ελάχιστες αμοιβές)

δεν λέει απολύτως τίποτα εφόσον δεν υπάρχει υπογραφή σε υπεύθυνη δήλωση.

π.χ. δεν νομιμοποιείται ο ιδιοκτήτης να ζητήσει τα ρέστα από τον Γιάννη

γιατί θα φάει πρόστιμα από ΔΕΗ (για παράνομη χρήση εργοταξιακής σύνδεσης) και πολεοδομία (για υπερβάσεις δόμησης),

εφόσον ο Γιάννης δεν εμφανίζεται πουθενά να έχει λάβει γνώση και

κυρίως να έχει συναινέσει, αποδεχτεί και εγκρίνει τις παράνομες ενέργειες του ιδιοκτήτη.

Η νομοθεσία ορίζει πως ο γενικός εργολάβος του έργου θα πρέπει να ενημερώνει (με τρόπο μη αμφισβητήσιμο) τον επιβλέποντα πριν από την έναρξη κάθε στάδιου εργασιών.

 

Αλλά, επαναλαμβάνομαι, είναι λάθος η φιλοσοφία του νόμου

από την μία να ορίζει ένα μηχανικό ως επιβλέποντα

και από την άλλη τον ιδιοκτήτη (έναν μη γνώστη πολεοδομικής νομοθεσίας και ο οποίος όμως επωφελείται από κάθε θεωρητική υπέρβαση) ως αυτεπιστάτη - αυτοεργολάβο.

 

Τέτοιου είδους διασπορά ευθυνών (σε πρόσωπα με συμφέροντα αντικρουόμενα)

προφανώς επινοήθηκε από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα που λέγεται παραγωγή - νόμιμων - ιδιωτικών έργων.

Μάλλον δικηγόρος (όχι νομικός) θα πρέπει να επινόησε την δυνατότητα της αυτεπιστασίας,

προκειμένου να προκύπτει αντικείμενο εργασίας για τους συναδέλφους του...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για σκεφτείτε ξανά τι είπα: ισόγειο με φέρουσα τοιχοποιία 43μ2....

Κτίστηκε εν μια νυκτί!

Τους είπα να με ειδοποιήσουν και το πλακώσαν χωρίς να ξέρω τίποτα...

Τους είχα προειδοποίησει από την αρχή ότι "αν θέλετε 80μ2 και όχι 40μ2 να μου πείτε από τώρα, θα σας κάνω καλή τιμή", όμως όχι!!

 

Τελικά, τους είπα να πάρουν ρεύμα από τον γείτονα και όταν βρουν λεφτά για αναθεώρηση εδώ είμαστε...

Καλά λέει και η Myri: Ε! δεν θα πεθάνουμε κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

να βλέπουμε θετικά τα πράγματα (που λεει και μια φίλη μου)

 

ο τυπος επιτέλους κατάλαβε πως παρότι στην Ελλάδα μένουμε ... δεν μπορεί να κάνει ό,τι του καπνίσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και πάλι.Μήπως έχει κάποιος και απάντηση για το δικό μου θέμα (σελίδα 2).Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα. Οικοδομή με άδεια του 2008 που θέλει να πάρει παράταση εργοταξιακού για δεύτερη φορά (έληξαν 2 διετίες), απαιτείται αυτοψία? Επίσης τι δικαιολογητικά χρειάζονται? Μπορεί να γίνει με ΥΔ άλλου μηχανικού και όχι απαραίτητα του επιβλέποντα? Μια γενική αναφορά στο θέμα θα με βοηθούσε τρομερά γιατί πρώτη φορά μου τυχαίνει και είναι και συγγενής ο "παθών"...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.