Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τετραγωνικά με έρκερ και μόνωση


Charlie

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω πώς αντιμετωπίζετε τα παρακάτω:

Κτήριο με Ο.Α. με ελαφρώς διαφορετικές διαστάσεις εκ των οποίων

α) εξωτερική θερμομόνωση πάχους 5εκ συνολικά με τον σοβά (δηλαδή μικρότερο από 7εκ ώστε να μην μετρήσει σε δόμηση και κάλυψη βάσει ΝΟΚ)

β) κατασκευασμένα έρκερ σχεδόν σύμφωνα με την άδεια (και πέραν των έρκερ πάλι μόνωση 5 εκ.)

Σημειωτέον ότι η Ο.Α. είναι του 1978.

 

Ο πελάτης μου κάνει αποδοχή κληρονομιάς και θέλει τα τετραγωνικά για την συμβολαιογράφο. Θα γίνει τακτοποίηση όλων των αυθαιρεσιών μετά την αποδοχή κληρονομιάς.

 

Προσωπικά πιστεύω και θεωρώ σωστό ότι τα τετραγωνικά που πρέπει να δώσω για να μπουν στο Ε9 και στον ΕΝΦΙΑ είναι τα τετραγωνικά όπως προκύπτουν από το σημερινό περίγραμμα, δηλαδή και έρκερ και μόνωση περιμετρικά. Έχω βέβαια τις αμφιβολίες μου για το πως θα τακτοποιήσω αυτά τα 5 εκ. μετά το έρκερ (ίσως ως κατηγορία 3, εκεί που αναφέρει τις εξαιρέσεις από το άρθρο 1) και αν πρέπει να "βάλω" και τα έρκερ στα τετραγωνικά μιας και τότε δεν μετρούσαν στη δόμηση. Άλλα άλλο το δεν μετράνε στη δόμηση και άλλο το τι δηλώνεις στο Ε9, κάνω λάθος? 

Ποια θα ήταν η αντιμετώπισή σας?

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 5% διαφοροποιήσεις στις διαστάσεις πάνε με κατηγορία 3, δες μήπως εμπίπτει σε αυτή την περίπτωση ,

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν έχω θέμα με το πως θα το βάλω στον 4178 εκτός από την μόνωση στα έρκερ. Το πρόβλημά μου είναι το τι τετραγωνικά θα δώσω στη συμβολαιογράφο για να διορθώσει το Ε9 και τον ΕΝΦΙΑ και εννοείται ότι θα πρέπει να συμβαδίζουν με τα σχέδια της τακτοποίησης μελλοντικά.

Παράδειγμα:

Άδεια για 95τμ αλλά στην πραγματικότητα 100τμ με επιπλέον έρκερ 10τμ και επιπλέον τετραγωνικά λόγω μόνωσης 2τμ.

Ποια τετραγωνικά θα δώσετε σε συμβολαιογράφο? 100? 110? 112?

Ευχαριστώ

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

στο συμβόλαιο πόσα τετραγωνικά γράφει; εφόσον θα κάνεις τακτοποίηση στην ΤΕ μπορείς να γράψεις αναλυτικά για τους υπολογισμούς των τετραγωνικών τα νόμιμα τα επιπλεόν και τη νέα εμβαδομέτρηση. για το ερκερ εφόσον και στην άδεια και στους τίτλους δεν έχει προσμετρήσει στα τετραγωνικά θα έβαζα μόνο την υπέρβαση λόγω της πρόσθετης μόνωσης . οι συμβολαιογράφοι πάνε με μπούσουλα αρχικά τα τετραγωνικά που γράφονται στον τίτλο και προσθέτουν τα επιπλέον με τον 4178. δεν ξέρω αν βοηθάω πολύ

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο δεν υπάρχει γιατί η οικοδομή χτίστηκε εξ αρχης σε άδειο οικόπεδο.

Στην άδεια δεν μετρήσανε τα έρκερ. Στην κάτοψη δεν έχει καν τετραγωνικά, ότι τετραγωνικά υπάρχουν βρίσκονται στη 2η σελίδα της Ο.Α. 

Θα μπορούσα να βάλω τα τετραγωνικά (πραγματικά, με τις υπερβάσεις) χωρίς τα έρκερ, αλλά δεν ξέρω τι μπαίνει στο Ε9.

Τώρα τελευταία βάζουν και του ανοιχτούς η/υ χώρους...

Δεδομένου ότι υπάρχει σοβαρή σκέψη για μελλοντική πώληση οφείλω να προστατέψω τόσο τους τωρινούς όσο και τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες, χωρίς να γίνομαι βασιλικότερος του βασιλέως...

 

Υπάρχει και η σκέψη από συνάδελφο μηχανικό να μην δείξω ούτε και την μόνωση, υπό την έννοια ότι μπορεί να βγει αυτή η άδεια μικρής κλίμακας ανά πάσα στιγμή. Προσωπικά δεν το βλέπω σωστό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.