Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τρόπος απόδοσης Φ.Ε.Μ. από συνταξιούχο μηχανικό


amal41

Recommended Posts

Υπάρχει η δυνατότητα απόδοσης του Φ.Ε.Μ. από συνταξιούχο μηχανικό για μελέτη που είχε συντάξει προ της συνταξοδότησης και η αμοιβή εισπράττεται σήμερα; Η ΔΟΥ στην οποία απευθύνθηκα μου απάντησε ότι πρέπει να γίνει αλλαγή μηχανικού, πράγμα αδύνατον, κατά την Υπηρεσία.
 

 

 

 

 

 


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Προβλέπεται απαλλαγή από υποχρέωση καταβολής ΦΕΜ για συνταξιούχους! Η ΔΟΥ Αμαρουσίου μου είχε δώσει και την σχετική απόφαση τυπωμένη. Αν καταφέρω να τη βρω θα στην ανεβάσω (πάνε αρκετά χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μας πεις περί τίνος πρόκειται ώστε να δούμε μήπως υπάρχει άλλος δρόμος; Πρόκειται για ηλεκτροδότηση;

Όχι, πρόκειται για αμοιβή μελέτης και επίβλεψης επισκευής σεισμόπληκτης οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπεται απαλλαγή από υποχρέωση καταβολής ΦΕΜ για συνταξιούχους! Η ΔΟΥ Αμαρουσίου μου είχε δώσει και την σχετική απόφαση τυπωμένη. Αν καταφέρω να τη βρω θα στην ανεβάσω (πάνε αρκετά χρόνια).

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Ελπίζω να βρης  την σχετική απόφαση της ΔΟΥ Αμαρουσίου, ώστε να δοθεί λύση στο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ το #23 (την τελευταία παράγραφο προς το τέλος της) αλλά και το παρακάτω #24 σημείωση του Σωτήρη.

 

Και αν κρίνω από την απάντηση του Σωτήρη και από την απάντηση του/της Meremeti "Αν καταφέρω να τη βρω θα στην ανεβάσω (πάνε αρκετά χρόνια).", στο παρόν νήμα, λιγο παραπάνω (#3) .....

Οχι ότι θα σου λύσουν το θέμα ...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απόφαση δικαστηρίου πρέπει να ήταν (ΣτΕ?) Λίγη υπομονή και θα την βρω..

[Και η κοινή λογική λέει είναι ότι το ΦΕΜ είναι προκαταβλητέος φόρος, δεν θα γλυτώσει τον φόρο που του αναλογεί ο συνταξιούχος.]

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Απόφαση δικαστηρίου πρέπει να ήταν (ΣτΕ?) Λίγη υπομονή και θα την βρω..

[Και η κοινή λογική λέει είναι ότι το ΦΕΜ είναι προκαταβλητέος φόρος, δεν θα γλυτώσει τον φόρο που του αναλογεί ο συνταξιούχος.]

 

Οι αποφάσεις των δικαστηρίων δε δεσμεύουν τις υπηρεσίες σε κανονιστικό επίπεδο . Οι υπάλληλοι βλέπουν το νόμο και τις εγκυκλίους της υπηρεσίας τους. Κυρίως τις τελευταίες.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποφάσεις των δικαστηρίων δε δεσμεύουν τις υπηρεσίες σε κανονιστικό επίπεδο . Οι υπάλληλοι βλέπουν το νόμο και τις εγκυκλίους της υπηρεσίας τους. Κυρίως τις τελευταίες.

Οι ίδιοι οι υπάλληλοι της ΔΟΥ μου την δώσανε για να την έχω αν μου ξαναχρειαστεί

 

----------------------------

 

ΥΓ: Βρέθηκε και δεν είναι απόφαση δικαστηρίου αλλά εσωτερικό του υπουργείο οικονομικών. Επειδή όμως είναι παλιό και έχουν αλλάξει οι σχετικοί νόμοι, ισχύει και το σχόλιο του sothri που επισήμανε ο georgegaleos.

 

post-96706-0-43005800-1481196592_thumb.jpgpost-96706-0-58238200-1481196618_thumb.jpg

post-96706-0-84394000-1481196637_thumb.jpgpost-96706-0-19874600-1481196654_thumb.jpg

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

.

[Και η κοινή λογική λέει είναι ότι το ΦΕΜ είναι προκαταβλητέος φόρος, δεν θα γλυτώσει τον φόρο που του αναλογεί ο συνταξιούχος.]

 

Oύτε τις ασφαλιστικές εισφορές επί της αμοιβής φαίνεται ότι θα αποφύγει (πάντα με βάση το νέο ασφαλιστικό νόμο ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.