Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοίχος με υγρασία που επιμένει.


kflynt

Recommended Posts

georgecv ,

δεν μας το αναπτύσσεις και λίγο........??

γιατί δηλαδή με το  .... αέρισμα θα στεγνώσει ΚΑΙ μέσα...

ενώ με την θέρμανση ΜΟΝΟ απ΄έξω...??

χμμμ...........  !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το ψυχρό αέρα η υγρασία έρχεται ομοιόμορφα προς τα έξω ενώ εάν βάλεις θερμό αέρα θα στεγνώσει ένα επιφανειακό στρώμα άμεσα, θα νομίζεις ότι είσαι ΟΚ αλλά η εγκλωβισμένη υγρασία θα ξαναβγεί σε δεύτερο χρόνο. Αυτά τα έχω εφαρμώσει εμπειρικά αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

....... θα νομίζεις ότι είσαι ΟΚ αλλά η εγκλωβισμένη υγρασία θα ξαναβγεί σε δεύτερο χρόνο. Αυτά τα έχω εφαρμώσει εμπειρικά αρκετές φορές.

 

Δεν αφηνόμαστε όμως στα "νομίζω"  όπως εσύ νομίζεις....

Μάλλον προσπέρασες το post#6,  όπου  σου έχω από πριν την απάντηση , ή ίσως δεν το κατάλαβες......

Να σου θυμήσω δε και την έννοια της μεταφοράς θερμότητας η οποία θα συνεχίσει την εξάτμιση της υγρασίας ΚΑΙ εσωτερικά.......

Τέλος, να σου πω ότι το ολικό στέγνωμα της υγρασίας γίνεται ασυμπτωτικά σε βάθος χρόνου ούτως ή άλλως, ακόμη και με παθητική και όχι βίαιη (δηλ. με πρόσθετα τεχνικά μέσα) εξάτμιση.....

Έτσι  η εφαρμογή σου σε άφησε να νομίζεις ότι η υγρασία απομακρύνθηκε με τον ανεμιστήρα που έβαλες.....

Στην προκειμένη όμως περίπτωση προφανώς για κάποιο λόγο θέλουμε γρήγορα αποτελέσματα και σε αυτό απαντούν τα  μέτρα που ανέφερα.

Το ...αέρισμα που αναφέρεις, εξυπηρετεί μεν για μικροπροβληματάκια, αλλά αν ήταν η καθοριστική και γρήγορη μέθοδος, τότε δεν θα κυκλοφορούσαν στεγνωτήρες των 500Ε αλλά μόνο ανεμιστήρες των 15Ε και  βέβαια τα  κλασσικά.........μανταλάκια....... 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω εφαρμώσει και τις δύο μεθόδους και κατέληξα ότι με τον νωπό αέρα έχω καλύτερα αποτελέσματα εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Η σε 1 χρόνο αν ενεργήσει αντιλαμβανόμενος σωστά τον μηχανισμό του φαινομένου αντί να  πειραματίζεται στα τυφλά χωρίς να μπορεί ν αναλύσει το γιατί...........................................

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν έχεις καταλάβει ακόμα, με το θερμό αέρα ουσιαστικά στεγνώνεις την εξωτερική επιφάνεια σε μικρό βάθος (2-3 εκ) και σε δεύτερο χρόνο βγάζει την υγρασία, ενώ με τον νωπό αέρα η υγρασία η εξάτμιση γίνεται με μικρότερο ρυθμό με αποτέλεσμα όταν στεγνώσει να στεγνώσει ομοιόμορφα μέχρι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει,  έχω καταλάβει .... .....

ότι επαναλαμβάνεσαι αγνοώντας πλήρως τον μηχανισμό εξάτμισης που έχω  περιγράψει,  αλλά ακόμη και παραγνωρίζοντας ότι το φαινόμενο δεν έχει κόφτη στα 2εκ. βάθους,.....

αλλά προχωράει με την θέρμανση και εσώτερα και προπαντός πολύ γρηγορότερα από τον απλό αερισμό σου.........

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα

σε διαμερισμα η οροφη του οποιου ειναι δωμα (υπαρχει  διαμερισμα στον απο πανω οροφο που το κανει αποκλειστικη χρηση) εμφανισε υγρασια στις γωνιες καποιων δωματιων σχεδον εξαρχης απο την αγορα του.

Το προβλημα λυνοταν προσωρινα με καθαρισμα και χλωρινη. Καποια χρονια αργοτερα το σπιτι ηταν γεματο υγρασια,  ειχε ποτισει ο τοιχος μεχρι σχεδον το πατωμα  και οταν αρχισε να βρεχει το σπιτι ετρεχε νερα που εσταζαν στο πατωμα. 

Οταν καλεσαν εναν τεχνιτη για τις μονωσεις, αυτος εκανε μονωσεις σε ολες τις υδρορροες του δωματος και τιποτε αλλο.

Εκτοτε η υγρασια παραμενει και το σπιτι ειναι πρακτικα ακατοικητο, ενω ο ιδιοκτητης του απο πανω διαμερισματος δεν ειναι προθυμος να συνεργαστει για οτιδηποτε, αλλα ουτε και ο κατασκευαστης.

Μπορω να επισυναψω καποιες φωτογραφιες αν κρινετε οτι θα βοηθησει.

Σε τι νομιζετε οτι οφειλεται η υγρασια και τι εργασιες μπορουν να γινουν?

Εσωτερικα (εφοσον δεν εχουμε προσβαση στον πανω οροφο) πως πρεπει να πραξουμε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.