Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός κτιρίου σε ΜΕΑ - ΠΕΑ


peratis

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τους παλαιότερους και πιο έμπειρους συναδέλφους. Το ερώτημα μου αφορά τόσο την περίπτωση της ΜΕΑ όσο και ΠΕΑ.

 

Έστω ότι έχω μία μεζονέτα. 100 τμ το ισόγειο και 80 τμ ο όροφος. Ο σχεδιασμός του κελύφους πως γίνεται. Και ρωτάω συγκεκριμένα. Μιας και θεωρώ αδιαβατικές καταστάσεις θεωρώ ένα επίπεδο με ύψος το άθροισμα των υψών ισογείου - ορόφου ή σχεδιάζω 2 διαφορετικά επίπεδα που το καθένα έχει το δικό του ύψος και όγκο;

 

Επίσης πως διαχειρίζομαι τις εγκαταστάσεις θέρμανσης - ψύξης εφόσον είναι κοινές; Τις περνάω και στα δύο επίπεδα; πχ αν έχω λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τα κατακόρυφα στοιχεία του κελύφους ξεχωριστά για τα ύψη του ισογείου και ξεχωριστά για τα ύψη του ορόφου ορίζοντάς τα σε μία θερμική ζώνη. Αυτό γίνεται για να μπορείς να ορίσεις και τις ξεχωριστές σκιάσεις στα διαφανή και αδιαφανή στοιχεία του κάθε ορόφου. Στη συνέχεια παίρνεις και τα οριζόντια ώστε να κλείσεις τη θερμική σου ζώνη.

Τα συστήματα θέρμανσης-ψύξης τα ορίζεις ενιαία κι αυτά αφού πρόκειται πάλι για μία θερμική ζώνη.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μία μεζονέτα λοιπόν είναι μία θερμική ζώνη με 2 επίπεδα και κοινό σύστημα θέρμανσης - ψύξης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.