Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

προσθήκη καθ'υψος και έκδοση άδειας νομιμοποίησης αυθαιρέτων


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδερφοι. 
έχω πελαγώσει και μου δημιουργούνται συνέχεια απορίες... 
έχω μια αρχική άδεια του 98 για δυο μεζονέτες, εκ των οποίων χτίστηκε η μια, και για τη δεύτερη χτίστηκε μέχρι την πλάκα του ισογείου. 
τώρα θέλω να εκδώσω άδεια νομιμοποίησης για τις αυθαιρεσίες της ολοκληρωμένης κατοικίας και να χτίσω στην άλλη ότι περισσεύει.
Έχω απορία αν ο χώρος του υπογείου πάνω από το έδαφος μετρούσε στον όγκο κατά ΓΟΚ. Στο ΝΟΚ βλέπω μετράει, πράγμα όχι καλό! 
επίσης θα ανοίξουν ένα μπαλκόνι που είχαν κλειστό, 6.4*3.1=19.84τμ, το οποίο είναι στεγασμένο. Αυτό μετράει στο συντελεστή δόμησης?
Σημειώνω ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση 296 τμ, και αν υπολογίσω από το ΝΟΚ Αρ.11, παρ. 6α 40%*296=118.4 τμ.
αντίστοιχα έχω και έναν άλλο ΥΧ που 3.1*1.6=4.96>35%*(2*3.1*1.6)=3.47....
όταν λέει ότι η επιφάνεια στεγασμένων υπαίθριων χώρων δε μετράνε στο συντελεστή δόμησης εώς το 40%*ΣΔ, εννοεί και τις βεράντες του ισογείου που είναι στεγασμένα από τα μπαλκόνια του Α ορόφου? να ξέρω τι να υπολογίσω...
έχω περιορισμό στο ποσοστό των ΗΥΧ πέρα από τις διαστάσεις τους? όπως ήταν πχ 40% * ΣΔ στο ΓΟΚ?
επίσης ξέρει κανείς τι γίνετε με τις μελέτες? να τις βγάλω εξαρχής για το καινούριο αλλά θα μου ζητήσουν και για το υπάρχων τπτ άλλο πέρα της αποτύπωσης για τη νομιμοποίηση?
ευχαριστώ πολύ!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, με τελειωμενη την μια οικοδομη -ισως και κατοικουμενη-

 

να δουμε εάν εχει ηδη γινει συσταση καθετης και ποιοι ειναι ιδιοκτητες...

Link to comment
Share on other sites

Η μια οικοδομή (αριστερό τμήμα) κατοικείται εδώ και χρόνια.

ένας είναι ο ιδιοκτήτης, Δεν έχει γίνει σύσταση. 

Link to comment
Share on other sites

- αφου ο ιδιοκτητης ειναι ενας, εάν επροκειτο για εκδοση αδειας, θα προσμετρωνταν ολα τα αυθαιρετα τμ. σε βαρος του υπολοιπομενου σδ με το αρθρο 25.

 

- αφου εχεις ηδη αδεια, εάν ειναι σε ισχυ, χτιζεις τα υπολοιπα [αλλα εδω θα χρειαστουμε την βοηθεια ειδικων...]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια, αλλά τώρα έχω αγχωθεί με τα υπόγεια, γιατί στους υπολογισμόυς της άδειας του 98 δεν υπολόγισε το κομμάτι του υπογέιου που είναι πάνω από το έδαφος στον όγκο, ενώ στο ΝΟΚ το υπολογίζουμε....

Ξέρει κανέις τι γίνονταν κατά ΓΟΚ;

Δευτέρα πάω πολεοδομία για τις ερωτήσεις μου, αλλά μέχρι τότε θα τα έχω στο μυαλό μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.