Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κυκλοφορητής καλοριφέρ-εκτίμηση κατανάλωσης καυστήρα


Dimitris Peponis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

στην πολυκατοικία έχουμε κεντρική θέρμανση, όχι αυτόνομη. Όταν κλείνει το καλοριφέρ, σταματάει να δουλεύει και ο κυκλοφορητής, αφού κλείνουν την παροχή του ρεύματος. Είναι σωστή πρακτική αυτή; Αν συνέχιζε να δουλεύει θα είχαμε και περισσότερη ζέστη η απλά ότι ζέστη είναι να αποδοθεί, έχει ήδη αποδοθεί;

 

Επιπλέον, η πολυκατοικία είναι 10 διαμερισμάτων με μέσο όρο τα 70τμ/διαμέρισμα. Τι κατανάλωση να έχει ο καυστήρας περίπου (σε λιτρα πετρελαίου); Είναι περίπου 20αετίας ο καυστήρας

 

Ευχαριστω για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν κλείνουμε το καλοριφέρ, ο κυκλοφορητής πρέπει να συνεχίζει να λειτουργεί μέχρι η θερμοκρασία του νερού να πέσει στους 40οC περίπου.

 

Το δεύτερο ερώτημα απαιτεί πολλά δεδομένα για να απαντηθεί, τα περισσότερα των οποίων φαίνονται στη μελέτη θερμικών απωλειών του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κυκλοφορητής σταματάει με το σταμάτημα λειτουργίας του καυστήρα, τότε το υπάρχον ζεστό νερό του λέβητα αποθερμένεται στο λεβητοστάσιο και όχι στις ιδιοκτησίες, δηλαδή πάει χαμένη αυτή η θερμική ενέργεια και πολλές φορές προκαλεί και υπερθέρμανση του λέβητα που είναι επιζήμιο. Όπως πολύ σωστά είπε ο συνάδελφος antloukidis, το σωστό είναι, η λειτουργία του κυκλοφορητή να καθορίζεται από την θερμοκρασία του νερού (συνήθως δουλεύει μέχρι τους 40οC).

 

 

Δώσε μας τον τύπο του καυστήρα να σου πούμε το εύρος κατανάλωσής καυσίμου του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δε ξέρω τον τύπο του καυστήρα για να σας τον πω. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι με 3 ώρες την ημέρα το σπίτι δε ζεσταίνεται. Οι ώρες αυτές αναφέρονται από τη στιγμή που θα ανοίξει το ρεύμα στο λεβητοστασιο και παρει μπροστά το καλοριφέρ. Τα σώματα ζεσταίνονται μετά απο κανενα εικοσάλεπτο τουλάχιστον. Και αυτό είναι χλιαρό. Στην διαχείριση μου λένε ότι κάνουν οικονομία, που εκτιμώ ότι έχουν χαμηλά την θερμοκρασία του νερού. Και ο κυκλοφορητής σταματάει όταν κλείνει το καλοριφέρ. Όλο το ζεστό νερό παει χαμένο. Αλλά δεν είναι στο χέρι μου να κάνω κάτι. Η πολυκατοικία είχε αυτόνομη θέρμανση παλιά αλλά την γυρισαν σε κεντρική για οικονομία φαίνεται. Ενας απο την πολυκατοικία ανεβαζει τον θερμοστάτη και αναβουν το λέβητα μετά ώστε να ζεσταθούμε όλοι. Αλλά τα σώματα δε ζεσταίνονται. Να υποψιαστώ χαμηλή θερμοκρασία νερού για λόγους οικονομίας; Η κακή διαχείριση; Ή δεν αφήνουν τον κυκλοροφητή να κυκλοροφήσει το νερό και το κυκλοφορεί με χαμηλή πίεση για λόγους οικονομίας; Τι να πω... Τα 80 ευρώ πετρέλαιο που έδωσα όμως μου φαίνονται πολλά για να μη ζεσταίνεται το σπίτι με 3 ώρες καθημερινα το απογευμα αναμμένο καλοριφέρ

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης πως έκανα εξαέρωση τα σώματα, βγάζουν κανονικά καυτό νερό (όχι όλα βέβαια) αλλά και πάλι όσο πιο χαμηλά, τόσο πιο παγωμένα είναι. Αυτό σε τι μπορεί να οφείλεται; Το ζητούμενο είναι ότι το καλοριφέρ καίει τρεις ώρες, αλλά το νερό δεν κυκλοφορεί με μεγάλη ταχύτητα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη καθώς πρέπει το θέμα να λυθεί. Είμαι ενοικιαστής στο σπίτι. Και δυστυχώς ότι και να λέμε, επικρατεί το δίκιο του ιδιοκτήτη καθώς εκείνος κάνει κουμάντο

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το δίκτυο σωλήνων (κεντρικές διανομής και κυκλωμάτων των σωμάτων) έχει χαμηλή πίεση, γι' αυτό θερμαίνονται μέχρι τη μέση.

Δεν ξέρω αν έγινε μελέτη θέρμανσης για το κτήριο ... κι ΑΝ έγινε ΑΝ εφαρμόστηκε ακριβώς απο το συνεργείο !

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης πως έκανα εξαέρωση τα σώματα, βγάζουν κανονικά καυτό νερό (όχι όλα βέβαια) αλλά και πάλι όσο πιο χαμηλά, τόσο πιο παγωμένα είναι. Αυτό σε τι μπορεί να οφείλεται; Το ζητούμενο είναι ότι το καλοριφέρ καίει τρεις ώρες, αλλά το νερό δεν κυκλοφορεί με μεγάλη ταχύτητα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη καθώς πρέπει το θέμα να λυθεί. Είμαι ενοικιαστής στο σπίτι. Και δυστυχώς ότι και να λέμε, επικρατεί το δίκιο του ιδιοκτήτη καθώς εκείνος κάνει κουμάντο

 

Μέσα στα σώματα γίνεται διαστρωμάτωση λόγω των διαφορετικών θερμοκρασιών. Επειδή το κρύο νερό έχει μεγαλύτερη πυκνότητα από το ζεστό κατεβαίνει στο κάτω μέρος των σωμάτων και το ζεστό πηγαίνει στο πάνω. Μετά από λίγο και λόγω της κυκλοφορίας του ζεστού νερού σε όλο το κύκλωμα ζεσταίνεται όλο το σώμα ομοιόμορφα αλλά στην αρχή και  μετά το τέλος της λειτουργίας του συστήματος παρατηρείται αυτή η διαστρωμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα σώματα γίνεται διαστρωμάτωση λόγω των διαφορετικών θερμοκρασιών. Επειδή το κρύο νερό έχει μεγαλύτερη πυκνότητα από το ζεστό κατεβαίνει στο κάτω μέρος των σωμάτων και το ζεστό πηγαίνει στο πάνω. Μετά από λίγο και λόγω της κυκλοφορίας του ζεστού νερού σε όλο το κύκλωμα ζεσταίνεται όλο το σώμα ομοιόμορφα αλλά στην αρχή και  μετά το τέλος της λειτουργίας του συστήματος παρατηρείται αυτή η διαστρωμάτωση.

Ωραία, αν όμως μετα από 2 ώρες καλοριφέρ κάποια σώματα έχουν αυτή την διαστρωμάτωση και κατα τ άλλα δεν είναι "καυτά" αυτό σε τι μπορεί να οφείλεται; Χαμηλή θερμοκρασία νερού, χαμηλή πίεση κυκλοφορητή; Σε τι;

Για να ξέρω που θα κατευθυνθώ

 

 

20.20

Update! Παρατήρησα τα σώματα και δε θερμαίνονται όλα το ίδιο. Αυτά με μονό πανελ καίνε, ένα μονάχα διπλού πανελ δε ζεσταίνεται καλά. Το σπίτι έχει εγκατάσταση αυτόνομης. Απλά ανοίγει ένας τον θερμοστάτη και κατεβαίνει και ανοίγει το διακόπτη του λεβητοστασίου. Μετά από καμιά 45αρα λεπτά καταλαβαίνω ότι έχουν κάποια θερμοκρασία τα σώματα. Οι διακοπτες φυσικά ανοικτοί σε κάθε σώμα. Μου έχουν πει στην πολυκατοικία ότι κάνουν οικονομία. Αυτό πως μεταφράζεται; 3 ώρες ανάβει καθημερινά αλλά με το συστημα που σας είπα. Είναι ουσιαστικά αυτόνομη που έχει γίνει κεντρική. Στην οικονομια που αναφέρουν υπαρχει πιθανότητα να έχουν βάλει χαμηλή θερμοκρασία το νερό στον καυστήρα για να καίει λιγότερο πετρέλαιο; Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη καθώς η μόνη δικαολογια που εχω ακούσει απο τον διαχειριστή στις όποιες οχλήσεις μου είναι "κάνουμε οικονομία". Με τρεις ώρες όμως καλοριφέρ συνεχόμενα, δε θα έπρεπε κανονικά τα σώματα να ζεματάνε; 3 ώρες από τη στιγμή που ανοιγει ο καυστήρας. Το νερό δε κυκλοφορεί ίδια ώρα, κυκλοφορεί λιγότερο

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι,

 

θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις... Αν η θερμοκρασία εξόδου του λέβητα είναι χαμηλή επιτυγχάνεται οικονομία καυσίμου; Παρατηρώ ότι κάποια σώματα είναι αρκετά ζεστά, ενώ κάποια άλλα όχι. Ισχύει ότι σε κεντρική θέρμανση αργεί αρκετά να ζεστάνουν τα σώματα, καθώς αρκετός χρόνος τρώγεται στην θέρμανση του κρύου νερού του καυστήρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι,

 

θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις... Αν η θερμοκρασία εξόδου του λέβητα είναι χαμηλή επιτυγχάνεται οικονομία καυσίμου; Παρατηρώ ότι κάποια σώματα είναι αρκετά ζεστά, ενώ κάποια άλλα όχι. Ισχύει ότι σε κεντρική θέρμανση αργεί αρκετά να ζεστάνουν τα σώματα, καθώς αρκετός χρόνος τρώγεται στην θέρμανση του κρύου νερού του καυστήρα;

Συγγνώμη για το διπλό ποστ

 

Διαπιστώσαμε στην πολυκατοικία ότι η πίεση ήταν στο μισό σε σχέση με την απαιτούμενη και συμπληρώσαμε νερό στο δοχείο διαστολής. Αυτό θα μπορούσε να έχει σαν αποτέλεσμα μειωμένη θέρμανση;

Επιπλέον, αύξηση της θερμοκρασίας του νερου του λέβητα κατά 5 βαθμούς επιφέρει μεγάλη αλλαγή στην κατανάλωση; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.