Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ύψος στέγης κατα ΝΟΚ ή κατα απόφαση Νομάρχη


γιωργος74

Recommended Posts

Συνάδελφοι  καλησπέρα,

Έχω την εξής  διαφωνία με την Δνση Δόμησης της περιοχής μου όσον αφορά το ύψος της στέγης που θέλω να κατασκευάσω,  (υπερβαίνει τα 2,00 μέτρα), σε κτίριο που υπολείπεται κατά πολύ το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής αλλά υπάρχει σχετική απόφαση νομάρχη που επιβάλλει στέγη με μέγιστο ύψος τα 2,00 μέτρα.

Σύμφωνα με τον ορισμό του άρθρου 2 παρ 91 του Ν.4067 το ύψος της στέγης εκτός αν δεν ορίζεται διαφορετικά δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 2,00μ από το ανώτατο  επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Στις τεχνικές οδηγίες του ίδιο νόμου όταν το ύψος του κτιρίου είναι μικρότερο του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής τότε το ύψος της στέγης μπορεί να είναι μεγαλύτερο των δύο μέτρων με την προυπόθεση ότι το συνολικό ύψος του κτιρίου δεν υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής. 

Σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ 5β του ν.4067 οι διατάξεις του νόμου  κατισχύουν των αποφάσεων Νομάρχη.

Γνωρίζει κάποιος πως αντιμετωπίζεται αυτό το πρόβλημα που ουσιαστικά απαγορεύει την κατασκευή σοφιτών (μέσο ύψος 2,20μ)  όπου υπάρχουν σχετικές κανονιστικές πράξεις της Διοίκησης.

Link to comment
Share on other sites

Δες την εγκύκλιο 2 της ΔΟΚΚ του 2013 με θέμα "Εφαρμογή των παρ.4 και 5 του άρθρου 1 του ν.4067"... το εξηγεί εκεί.

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.