Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΔΕ σε εγκατάσταση με ουδετερογείωση στον πίνακα


ata

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, πήγα μόλις για μέτρηση σε σπίτι όπου διαπίστωσα ότι ο ουδέτερος και η γείωση είναι ενωμένες στον πίνακα (ίσως και σε κουτιά αλλά δεν τα άνοιξα προς το παρών).. Το δίκτυο της περιοχής γενικά είναι TN.. Μου έκανε εντύπωση που δεν έπεφτε το ρελέ. Οι ερωτήσεις μου:

1) Τους είπα ότι πρέπει να πάω με κάποιο τεχνικό και να διαχωριστούν τα καλώδια (ευτυχώς είναι γνωστοί και δεν είχα τη γνωστή μουρμούρα). Σωστά έκανα ή προβλέπεται από κάποια νομοθεσία για παλιά σπίτια αυτή η μέθοδος;

2) Η ΥΔΕ πρέπει να παραδοθεί μέχρι μεθαύριο και αποκλείεται να προλάβουμε να κάνουμε τέτοια δουλειά.. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω προσωρινή ΥΔΕ όπου θα μεταθέτω την υποβολή της οριστικής σε πχ ένα μήνα όπου θα έχουν γίνει οι απαραίτητες διορθώσεις; 

3) Αν έχει κάποιος εμπειρία από εγκαταστάσεις για πόσες εργατοώρες και κόστος μπορεί να μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο μένα!

 

Η ουδετερογείωση γίνεται στο ρολόι της ΔΕΗ οχι στον πίνακα μέσα..Η γειωση του ουδετερου περαν του ενος σημειου -αυτο του μετρητη σε οικιακες καταναλωσεις- απαγορευεται ρητα και κατηγορηματικα. Δεν νομίζω να ναι ενωμένα και στα κουτιά αλλα ένα έλεγχο σε ενα κουτί διακλάδωσης πάνω απο μια πρίζα πχ θα σου έδινε μια εικόνα..

Όταν λές ενωμένα? Μπάρα ουδετέρου με Γειωσεως?

Εγώ προσωπικά θα αφαιρούσα την ένωση και θα έκανα κανονικά τις μετρήσεις .Αν μπορούσες να εξηγήσεις ata το τι εννοείς τόση δουλεια.

Κόστος Τώρα ανάλογα. Δεν γνωρίζω τι λέει το ΤΕΕ πάντως στην πιάτσα θα ακούσεις πολλά. Νομίζω οτι αφου είναι γνωστοί  150 ευρώ μίνιμουμ είναι μια πολύ ΄καλή τιμή .Βέβαια και πάλι να πώ οτι δέν ξέρω τιμές και εισφορές τεε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.. Δεν υπάρχει μπάρα ουδέτερου. Στον πίνακα σε 2-3 σημεία οι ουδέτεροι είναι πιασμένοι με τις γειώσεις με μονωτική ταινία. Ο θερμοσίφωνας (ηλιακός) είναι σε 3Χ2,5 και πρέπει να αντικατασταθεί με 3Χ4 (4kW), σωστά; Η κουζίνα είναι με 2,5 και αυτή.. Γενικά έκαναν αλλαγή παρόχου και πρέπει να παραδοθεί μέχρι αύριο σχέδιο ΥΔΕ και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ αυτό το πράγμα γιατί ο τεχνικός μου δεν ευκαιρεί να κάνουμε αυτές τις τροποποιήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός και η Παναγία. Ναί θέλει τις τροποποιήσεις αυτές και είναι σίγουρα 1-2 μέρες δουλειά με ευχή οτι θα περνάνε τα καλώδια γιατί ειδικά τα χοντρά μπορεί να σε παιδέψουν απίστευτα.Έχει πέσει κίνηση και εδώ αυτές τις μέρες με αλλαγές παρόχου και αλλαγή καλωδίων- πινάκων λόγω χαρτιών που στέλνει η ΔΕΗ και οι δυσκολίες είναι αρκετές. Κανονικά και ο πίνακας θέλει πατέντα με μπάρα να κάνεις τις απαραίτητες ενώσεις. Ο θερμοσίφωνας είναι αποδεκτός και με 2,5 αλλα ο κανονισμος λέει 4 όπως λές σωστά. Το σπίτι είναι παλιό ? Δηλαδή Η εγκατάσταση είναι καινούργια ή του 70 πχ? Γιατι αν είναι παλιά με σωλήνες μπέργκμαν καλή δύναμη φίλε μου

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

και το '70 (και παλιότερα) υπήρχαν κανονικοί ηλεκτρολόγοι που έκαναν σωστές εγκαταστάσεις και δεν έπιαναν ουδέτερους και γειώσεις με μονωτικές ταινίες και έστελναν σε κουζίνες 2.5αρια, μάλλον αυτή η εγκατάσταση έγινε από απολα μαστοράντζα

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοσίφωνας (ηλιακός) είναι σε 3Χ2,5 και πρέπει να αντικατασταθεί με 3Χ4 (4kW), σωστά; 

Tι σε πειράζει να βαλεις εναν διπολικό ασφαλειοδιακόπτη στα 20Α συνοδευόμενο απο μια Β16Α ασφάλεια? Οσον αφορα την κουζίνα να ειναι 2,5 ειναι τραγικό, δες καλύτερα μηπως ειναι ΝΥΜ τεσσαρι και σου μοιαζει για 2,5, θα ειχε παρει φωτια με φούρνο και μάτια μαζί 100%.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Tι σε πειράζει να βαλεις εναν διπολικό ασφαλειοδιακόπτη στα 20Α συνοδευόμενο απο μια Β16Α ασφάλεια? .

4000W / 230V = 17,3 A

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tι σε πειράζει να βαλεις εναν διπολικό ασφαλειοδιακόπτη στα 20Α συνοδευόμενο απο μια Β16Α ασφάλεια? 

Αν είναι κοντινή απόσταση κρατά και το 2,5.Σίγουρα αν βάλει 16Α ασφάλεια δεν πρόκειται να κρατήσει και θα πέφτει συνέχεια εκτός αν έχει αντίσταση μικρότερη τον 4kw.Αυτό που συναντώ συνέχεια σε διάφορες βλάβες και ΥΔΕ που κάνω είναι 2,5 καλώδιο με 20Α ασφάλεια.Πάντως οτι είναι λάθος σίγουρα είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.