Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συναλλαγές με πλαστικό χρήμα & Επαγγελματικός Λογαριασμός"


georgegaleos

Recommended Posts

Στο νομοσχεδιο γαι τις ηλεκτρονικές συναλλαγές αναφέρει:

"[...]

Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του Ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου.

[...]"

 

Ολοι οι μηχανικοί, έχουμε ένα λογαριασμό στην ΕΤΕ ο οποίος είναι και χαρακτηρισμένος ως επαγγελματικός.

 

Το ερωτημά μου είναι:

Αν προβώ σε μία αγορά που αφορά την επαγγελματική μου δραστηριότητα ή την πληρωμή του ΦΠΑ με πιστωτική κάρτα άλλης τράπεζας (όχι της ΕΤΕ) η οποία είναι στο όνομά μου θα υπάρχει θέμα ?

 

Αν, ΝΑΙ, αλλά η εξόφληση της παραπάνω πιστωτικής κάρτας για το τμήμα που αφορά την επαγγελματική δραστηριότητα γίνεται από τον λογαριασμό της ΕΤΕ μπορούμε να πούμε ότι ξεπερνιέται το πρόβλημα ? 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να σου απαντησει καποιο με σιγουρια.

Και γω εχω πιστωτικες αλλων τραπεζων και τις χρησιμοποιω αρκετα για επαγγελματικες συναλλαγες (πχ εξοφληση λογαριασμων, αγορα παγιων, αγορα αναλωσιμων κλτ).

 

Στο ΕΣΠΑ για παραδειγμα, απλα ζηταγαν η πιστωτικη να ειναι στο ονομα του επαγγελματια και η εξοφληση της να γινεται απο λογαρισμο του επαγγελματια (ακομα και προσωπικο), αρκει να μην υπηρχε και αλλος συνδικαιουχος (γι' αυτο δεν ειμαι σιγουρος).

Link to comment
Share on other sites

Σε ολους τους λογαριασμοί που έχω δεν εχω συνδικαιούχο.

Θα παω σπο Πειραιως και θα επανελθω με νεωτερα.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτό το "αποκλειστικά και μόνο" με μπερδευει.

Δηλαδη αν στον λογαριασμό αυτο κατατίθενται οι αμοιβες δεν θα μπορω να αγορασω γαριδακια ή τελοσπαντων πραγματα για το σπίτι?

Πως δηλαδη θα κανω αγορες πλην επαγγελματικης φυσης?

Θα πρεπει να μεταφερω σε αλλο μη επαγγελματικό λογαριασμό και απο αυτον να αγοραζω πράγματα π.χ. για το σπιτι?

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Στο νομοσχεδιο γαι τις ηλεκτρονικές συναλλαγές αναφέρει:
"[...]
Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του Ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου.
[...]"
 
Το ερωτημά μου είναι:
Αν προβώ σε μία αγορά που αφορά την επαγγελματική μου δραστηριότητα ή την πληρωμή του ΦΠΑ με πιστωτική κάρτα άλλης τράπεζας (όχι της ΕΤΕ) η οποία είναι στο όνομά μου θα υπάρχει θέμα ?

Εγώ καταλαβαίνω ότι εννοεί πως οι συναλλαγές που γίνονται από τον επαγγελματικό λογαριασμό θα πρέπει να αφορούν αποκλειστικά σε δαπάνες της επαγγελματικής δραστηριότητας και όχι ότι οι δαπάνες της επαγγελματικής δραστηριότητας θα πρέπει να γίνονται αποκλειστικά από τον επαγγελματικό λογαριασμό. Κι αυτό εξηγείται κι από το γεγονός ότι οι επαγγελματικοί λογαριασμοί έχουν μικρότερες η καθόλου προμήθειες για εξόφληση λογαριασμών, αποστολή εμβασμάτων κλπ σε σχέση με τους απλούς λογαριασμούς.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Σε χανω ...

Θελω να αγοράσω 1 τσουβάλι αλευρι για να φτιαχνω ψωμι για το σπιτι.

Κανω την συναλαγη με τον επαγγελματικό ή θα θεωρηθει αναγκαστικα η συναλαγη αυτη ως επαγγελματικη δαπάνη γιατι εγινε μεσω αυτου του λογαριασμου?

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να το εμπεδώσω... Επαγγελματικός είναι ο παλιός όψεως??

 

Εγώ έχω δύο και οι δύο είναι πάντα μηδενικοί εκτός της στιγμής που κατατίθενται αμοιβές. Την επόμενη στιγμή είναι πάλι μηδενικοί αφού τα χρήματα μεταφέρονται σε άλλους λογαριασμούς.

Δηλαδή όταν θα θέλω να κάνω μία αγορά θα πρέπει να μεταφέρω χρήματα εκεί και μετά να κάνω την αγορά......Μάλιστα....

 

 

Διαπιστωμένο πρόβλημα είναι πως δεν έχουν όλοι οι προμηθευτές μηχανήματα καρτών που ρωτάνε από ποιον λογαριασμό θα πάρουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο ειναι το ερωτημα μου.

Αν επαγγελματικες συναλλαγες αν δεν γινουν με μετρητα θα πρεπει να γινουν μονο απο επαγγελματικο λογαριασμο.

Και επισης μη επαγγελματικες συναλλαγες αν δεν γινουν με μετρητα θα μπορουν να γινουν απο τον επαγγελματικο λογαριασμο.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν εχει καποιος επ. λογαριασμο τι θα κανει?

Τωρα ξερω οτι νεοι λογαριασμοι δεν μπορουν να ανοιξουν

Αλλα ακομα και πριν τα capital controls, δεν σου ανοιγαν ευκολα λογαριασμο οψεως.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουν επαγγελματοκους αρκει να εχεις ηδη κωδικο στην τραπεζα. Δηλαδη να εχεις ηδη λογαριασμό. Δεν μπορουν να ανοιξουν νεο κωδικό πελατη.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.