Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανικός, ελ. επαγγελματίας με 41 συντάξιμα χρόνια θα λαμβάνει 679 ευρώ σύνταξη...


brakon

Recommended Posts

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς διαβάσατε την εγκύκλιο που διευκρινίζει τα ποσά της σύνταξης που θα λαμβάνουμε πλέον όλοι μετά το νομοθέτημα του Κατρούγκαλου. Οι διαφοροποιήσεις πλέον μεταξύ των μισθωτών και των ελ. επαγγελματιών θα είναι θηριώδεις!

 

Ο μηχανικός - ελ. επαγγελματίας - πασχίζει να βρει τα 2.000 ευρώ κάθε εξάμηνο να πληρώσει. Από αυτό το εξαμηνιαίο ποσό, τα 832 ευρώ αποτελούν τις εισφορές για κύρια σύνταξη ή 138 ευρώ τον μήνα το οποίο αντιστοιχίζεται με μισθό ίσο με το πενταπλάσιο αυτού δηλαδή 690 ευρώ. Άρα, σύμφωνα με τον Κατρούγκαλο, όλοι όσοι δεν είναι μισθωτοί θα παίρνουμε συντάξεις μετά από 40 χρόνια μικρότερες των 680 ευρώ οι οποίες αντιστοιχούν σε συντάξιμες αποδοχές 690 ευρώ...

 

Πόσοι από εμάς έχουμε συνειδητοποιήσει τι έχει γίνει?

 

 

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βάλε και 385 ευρω Εθνική Σύνταξη και 250 απο την αναπλήρωση και κάτι ακόμα από το επικουρικό ταμείο και πάει γύρω στο 1300-1400

 

κάπως έτσι τα βρήκα εγώ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

βάλε και 385 ευρω Εθνική Σύνταξη και 250 απο την αναπλήρωση και κάτι ακόμα από το επικουρικό ταμείο και πάει γύρω στο 1300-1400

 

κάπως έτσι τα βρήκα εγώ.

Θα το θέλαμε συνάδελφε αλλά συντάξεις με 4ψηφια ποσά για την επόμενη 20ετία δε νομίζω ότι θα υπάρχουν και πολλές στη χώρα. Για πιο μετά δεν μπορώ να κάνω προβλέψεις... Απλά όταν θα έχεις 800€ σύνταξη και ο άλλος 500€ θα είσαι στους υψηλοσυνταξιούχους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το θέλαμε συνάδελφε αλλά συντάξεις με 4ψηφια ποσά για την επόμενη 20ετία δε νομίζω ότι θα υπάρχουν και πολλές στη χώρα. Για πιο μετά δεν μπορώ να κάνω προβλέψεις... Απλά όταν θα έχεις 800€ σύνταξη και ο άλλος 500€ θα είσαι στους υψηλοσυνταξιούχους...

 

 

 

αυτά που έγραψα πιο πάνω είναι τα ποσά σύμφωνα με τον νέο ασφαλιστικό/συνταξιοδοτικό νόμο αν εσύ έχεις άλλα τεκμηριωμένα στοιχεία γνωστοποίησε τα.

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο,

 

μακάρι να ήταν έτσι όπως το λες, αλλά δεν...

 

Το ποσό που ανέφερα είναι προφανώς το άθροισμα της εθνικής σύνταξης (385 ευρώ, όποιος συμπληρώνει τουλάχιστον 20ετία ασφάλισης) και της ανταποδοτικής (294 ευρώ, με συντελεστή αναπλήρωσης 42,8% του μισθού μετά από 40 χρόνια ασφάλισης).

 

Άρα, το σύνολο είναι 679 ευρώ ενώ σε περίπτωση που καταβληθούν εισφορές και για επικουρικό (σε εκκρεμότητα αυτή την στιγμή για τους μηχανικούς εάν είναι υποχρεωτικό ή όχι) τότε με συντελεστή αναπλήρωσης που είναι 0,0045% ανά έτος προκύπτει για την 40ετία 0,18% ή 124 ευρώ επικουρική σύνταξη τον μήνα.

 

Έχει δημοσιευτεί εγκύκλιος του Υπουργείου με αναλυτικά παραδείγματα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

brakon,

 

 

τα 832 που αναφέρεις αντιστοιχούν μόνο στην κύρια σύνταξη που όπως λες θα είναι 690.

η Εθνική Σύνταξη (385 ευρώ) δεν έχει καμία σχέση με την Ανταποδοτική (690 ευρώ), είναι ανεξάρτητες ή μια από την άλλη

επίσης και το ποσό αναπλήρωσης και το επικουρικό είναι ανεξάρτητο.

 

Σήμερα στην ΕΤ1 είπαν ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που λες εσύ.
Ότι ο Μονοσυνταξιούχος Μηχανικός θα δει μικρές μειώσεις γιατί δίνει πολύ μεγάλες εισφορές, σε αντίθεση με τους διπλο-ασφαλισμένους μηχανικούς που δίνουν πολύ μικρότερα ποσά.

 

Σε ποιά εγκύκλιο του Υπουργείου αναφέρεσαι και σε ποια παραδείγματα;

περιμένω να μας δώσεις τo link να τις διαβάσουμε και εμείς

 

 

δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτή η συζήτηση γιατί βλέπω μια διάθεση για καταστροφολογία και παραπληροφόρηση και θα πρέπει να επιληφθεί και ο συντονιστής για να μην διαδίδονται, ίσως και με δόλο, αναληθείς πληροφορίες. 

Edited by πετρος748
  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο

 

Ήμουν ευγενικός μαζί σου (παρά το ότι είσαι άσχετος!!!) κάτι που προφανώς δεν το εκτίμησες και ούτε σου άξιζε!

 

Είσαι (υποτίθεται) μηχανικός και άρα θεωρητικά έχεις την δυνατότητα να σκέφτεσαι, να διερευνάς, να αναλύεις και μετά να συμπεραίνεις. Πράττοντας αντίθετα από αυτά τα χαρακτηριστικά, μου επιτίθεσαι, μιλάς ότι έχω δόλο και καλείς τον συντονιστή να επιληφθεί για να μην διαδίδονται αναληθείς πληροφορίες!!!

 

Ούτε ο ίδιος ο Κατρούγκαλος να ήσουνα και να υπερασπίζεσαι το έργο του. Μπορεί να αποτελείς όμως έναν μάχιμο μισθοφόρο του, γιατί από προπαγάνδα και από ψέματα, χορτάσαμε...

 

Είσαι άσχετος με το θέμα (το αποδεικνύεις άλλωστε) και αυτά που γράφεις ότι είδες στην ΕΡΤ είναι αλλοπρόσαλλα (τι σχέση έχουν οι μονοσυνταξιούχοι και οι διπλοσυνταξιούχοι?) με αυτό που γράφω εγώ για τις μελλοντικές συντάξεις των μηχανικών ελ. επαγγελματιών...

 

Το έγγραφο που ζητάς είναι το 23/12/2016 Φ.80000/οικ./60271/2195 και αναφέρομαι στο Παράδειγμα 1 ασφαλισμένων στο ΕΤΑΑ.

 

Καλή ανάγνωση και καλή μελέτη!!!

  • Thanks 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25260

το Παράδειγμα 1 λέει

 

¨"" και οι μηνιαίες συντάξιμες αποδοχές ανέρχονται σε €679,30 (€122.002,75 / 179,60 μήνες). Το ποσό της ανταποδοτικής σύνταξης ανέρχεται σε €310,65 (€679,30 x 45,73%)."" 

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα  https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25260
© Taxheaven

Link to comment
Share on other sites

εφάρμοσα τις εγκυκλίους στις δικές μου εισφορές, με αναγωγή των επομένων ετών στην ελάχιστη εισφορά.

για σαράντα χρόνια (34 πραγματικά + 6 πλασματικά)

αναλογική 294,40 €

εθνική        384,00 €

ειδική προσαύξηση (9 χρόνια)  51,60 €

επικουρικό μέχρι 2014  57,86 €

επικουρικό μετά 2014  γραμμένο στα αστέρια (όσο θα προκύψει από τις αποδόσεις των ταμείων)

Γενικό σύνολο 787,86 € + ψίχουλα επικουρικού που δεν ξέρω ακομα

και περίπου 13000 εφάπαξ (ότι θα έχω δώσει σε εισφορές επικουρικού όλα τα χρόνια)

 

αν αντί για 586,06€ του ελάχιστου μισθού βάλω 2000 για τα επόμενα χρόνια η ανταποδοτική γίνεται 491 €

197€ παραπάνω κύρια σύνταξη το μήνα και (χάριν παραδειγματος) 300 € παραπάνω μαζί με επικουρικό

αλλά με 81.500 € παραπάνω εισφορές για τα επόμενα 13 χρόνια

δηλαδή 22 χρόνια επιβίωση μετά τα 62 μήπως και ρεφάρω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης να διευκρινίσουμε και κάτι άλλο,

όλα αυτά τα ποσά υπολογίζονται βάσει του συνολικού ποσό των εισφορών από το 2002 έως το 2016, για αυτούς που θα συνταξιοδοτηθούν το 2017,

 

αν κάποιος συνταξιοδοτηθεί το 2025 δεν πιστεύω να μην ληφθούν υπ' όψιν εισφορές του από το 2016-2025.

 

άρα το συνολικό ποσό που θα έχει καταβληθεί και θα ληφθεί υπ'όψιν θα είναι από το 2002 έως το 2025, και βάσει αυτού θα υπολογισθούν όλα τα ποσά.

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.