Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με θερμαντικά σώματα (ζεστό πάνω, κρύο κάτω)


nkostas

Recommended Posts

Οι διακοπτες μονοσωληνιου δεχονται ρυθμιση ωστε ενα ποσοστο της παροχης να παρακαμπτει το σωμα για να παει στο επομενο ( στην περιπτωση σου στην επιστροφη)

 

Εχεις προσπαθησει να αλλαξεις τη ρυθμιση σε αυτους?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίζει ρόλο η σύνδεση του διακόπτη μονοσωληνίου! Θα πρέπει η είσοδος του ζεστού νερού να είναι στην εσωτερική θέση του διακόπτη, προς το σώμα! Σε άλλη περίπτωση χρειάζεται μετατροπέα, ένα πλαστικό εξάρτημα  το οποίο δεν το έχουν όλες οι εταιρείες διακοπτών. Δηλαδή δεν μπαίνει σε όλες!

Πρέπει να δεις το ζεστό νερό να έρχεται στην εσωτερική πλευρά του διακόπτη! Άσε το δίκτυο να κρυώσει και όταν το ανοίξεις και ξεκινήσει ο κυκλοφορητής πιάσε με το χέρι σου τις σωλήνες να δεις εάν το ζεστό έρχεται πρώτα στην εσωτερική πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σε  3 σώματα από τα 12  που έχω συνολικά πρόεκυψε φέτος . πρόβλημα έχουν τα τελευταία το 5 από την μια πλευρά και το 5, 6 από την άλλη πλευρά. υπάρχει και ένα μόνο του.

Καίνε πολύ στο πάνω μέρος και σχεδόν καθόλου στο κάτω το ένα είναι κρύο στην κάτω άκρη. Η εγκατάσταση  είναι πολύ παλιά πάνω από 20 χρόνια και ο λέβητας καινούργιος ξυλολεβητας τον χρησιμοποίησα το 2012-15 τον άφησα για ένα χρόνο χρησιμοποιώντας τον παλιό πετρελαίου και πάλι φέτος.

τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίζει ρόλο η σύνδεση του διακόπτη μονοσωληνίου! Θα πρέπει η είσοδος του ζεστού νερού να είναι στην εσωτερική θέση του διακόπτη, προς το σώμα! Σε άλλη περίπτωση χρειάζεται μετατροπέα, ένα πλαστικό εξάρτημα το οποίο δεν το έχουν όλες οι εταιρείες διακοπτών. Δηλαδή δεν μπαίνει σε όλες!

Πρέπει να δεις το ζεστό νερό να έρχεται στην εσωτερική πλευρά του διακόπτη! Άσε το δίκτυο να κρυώσει και όταν το ανοίξεις και ξεκινήσει ο κυκλοφορητής πιάσε με το χέρι σου τις σωλήνες να δεις εάν το ζεστό έρχεται πρώτα στην εσωτερική πλευρά.

Η σύνδεση φαίνεται να είναι σωστή, μάλλον κάτι άλλο φταίει...

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αν και πέρασε ο καιρός που έπρεπε να ασχοληθώ, κάλλιο αργά παρά ποτε.

Στο σπιτι μου, ένα σώμα, το μεγαλύτερο, δεν ζεσταίνεται ολόκληρο. Παρατηρώ πως ένα τμήμα του, είναι κρύο. Και επίσης κρύα ειναι η σωλήνα των επιστρεφόμενων. 

Υπάρχει περίπτωση επειδή το σώμα ειναι αρκετά μεγάλο, να μην επαρκει η διατομή των σωλήνων του; (το σωμα ειναι 2000/600/33)

Έχω κάνει εξαέρωση (οταν ειναι ζεστά). Τα υπολοιπα σώματα λειτουργουν σωστά. Τα σώματα ειναι καινουργια (2ος χειμώνας). Ο λέβητας αερίου ειναι καινουργιος. Μανομετρικο δεν εχουμε, ίδιο ύψος περιπου ο λέβητας με το δικτυο (μονοκατοικία).

Το σύστημα, ειναι προφανως δισωλήνιο (με οτι εχω ψαξει στο ιντερνετ). Απ'το λεβητα φευγουν 2 χαλκοσωλήνες που πηγαινουν σε 2 κολλεκτερ, ζεστού/κρυου. Κι εκει εινια συνδεδεμένα τα 6 σώματα.

Γενικα, παρόλο που συνάδελφος μηχανολογος μου βγαλε θερμίδες για τα να επιλέξουμε μεγεθη σωμάτων, κατι δε μου αρέσει, μιας και θεωρώ πως έχω υπερβολικές καταναλώσεις για το μεγεθος του σπιτιου και τη θέση του θερμοστάτη, αλλα αυτή ειναι τεράστια κουβέντα :(

Κάποια βοήθεια για να λύσω το θέμα του σώματος αυτού;

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kane

H παροχή νερού στο μεγάλο σώμα είναι προφανώς μικρή.

Για να την αυξήσεις, (αν έχεις ήδη τον κυκλοφορητή στη μέγιστη ταχύτητα)  στραγγάλισε τις παροχές όλων των άλλων σωμάτων.

Υ.Γ. Το σύστημα σου είναι δισωλήνιο αν οι αναχωρήσεις από το συλλέκτη προσαγωγής είναι ίσες με τον αριθμό σωμάτων.

Αν είναι λιγότερες τότε το σύστημά σου είναι μονοσωλήνιο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, antloukidis said:

Φίλε Kane

H παροχή νερού στο μεγάλο σώμα είναι προφανώς μικρή.

Για να την αυξήσεις, (αν έχεις ήδη τον κυκλοφορητή στη μέγιστη ταχύτητα)  στραγγάλισε τις παροχές όλων των άλλων σωμάτων.

Υ.Γ. Το σύστημα σου είναι δισωλήνιο αν οι αναχωρήσεις από το συλλέκτη προσαγωγής είναι ίσες με τον αριθμό σωμάτων.

Αν είναι λιγότερες τότε το σύστημά σου είναι μονοσωλήνιο.

Ευχαριστώ αρχικά για την ταχιστη απάντηση. Μάλιστα το σύστημα είναι δισωληνιο όπως αναφέρεις. 12 σωλήνες, 6 σώματα, 6 προσαγωγή,6 επιστροφή δηλ

Εάν τοποθετούσα σωλήνες μεγαλύτερης διαμέτρου στο μεγάλο σώμα? Πχ Φ18 απ το Φ16 που είναι τώρα.

Για τον κυκλοφορητη δε γνωρίζω πως να τον ρυθμίσω. Στο μενού τεχνικού στο λέβητα αεριου, δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση.

Υπάρχει περίπτωση (λέω γω τωρα) να μην ανοίγει για κάποιο λόγο το βανακι του μεγάλου σωματος στο κολλεκτερ, πληρως? Υπάρχει κάποιος μπακαλικος/Εμπειρίκος τρόπος να ελέγξω πρώτα αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή διαμέτρου (δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι) θα έχεις πολύ μικρή βελτίωση (ανάλογα και πόσο μήκος έχει).

Καλύτερα να στραγγαλίσεις λίγο τα υπόλοιπα σώματα, ώστε να γίνει καλύτερο ballancing στο δίκτυό σου (μπορείς να το κάνεις καλύτερα στο συλλέκτη επιστροφής)

Το ιδανικό ballancing είναι όταν οι θερμοκρασίες επιστροφής από όλα τα σώματα είναι ίσες.

Οι κυκλοφορητές συνήθως (όχι πάντα) έχουν πάνω τους διακοπτάκι ρύθμισης ταχύτητας..., όμως δεν ξέρω αν έχεις εύκολη πρόσβαση, αν αυτός είναι μέσα στο κουτί του λέβητα.

Για το διακοπτάκι ...δύσκολο να μην ανοίγει ....και δύσκολο να το καταλάβεις χωρίς να το λύσεις, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Το μήκος είναι περί 4-5μ της προσαγωγής και 6-7μ της επιστροφής.

Για τον κυκλοφορητή, θαρρώ πως δε Μπορείς να τον πειράξεις έστω και αν ανοίξω το λέβητα! Όλα είναι ενσωματωμένα εκεί μέσα. Θα ξανακοίταξω το μανουάλ βέβαια, μήπως μου ξέφυγε κάτι.

Οπότε αυτό που προτείνεις είναι να βάλω πχ τη θέρμανση να δουλέψει αρκετή ώρα και να τσεκαρω Μ ένα θερμόμετρο υπερύθρων τη κάθε επιστροφή στο κολλεκτερ. Και αναλόγως να μισό κλείνω τα βανακια...

Λόγο τριαλ Εντ ερρορ το βρίσκω, αλλά αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.