Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

... λειτουργεί και σαν ένα είδος αποταμιευτικού λογαριασμού εισφορών ... που δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη ...

μεταφέρω πάλι από το ανωτέρω σχετικό ...

 

Αν βάλεις παραπάνω χρήματα ... η ανάληψη που θα πάθεις θεραπεύεται με ανάνηψη  ....

post-2272-0-68674200-1487775929_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη εκ των προτερων για την ταλαιπωρια, αλλα οποιος μπορει και ειναι σιγουρος για τις γνωσεις που εχει ας απαντησει μπας και βγαλω καποια ακρη, μην περασουν οι προθεσμιες η οτιδηποτε αλλο...

 

Ειμαι μηχανικος και εργαζομαι αποκλειστικα σε εναν αλλον μηχανικο ''εργοδοτης'' με μπλοκακι τα τελευταια 5 χρονια.το μπλοκακι το κρατησα και θα συνεχιστει αυτη η σχεση.μεχρι τωρα λοιπον ημουν στο τσμεδε ΕΕ και εξομοιωνομουν με μισθωτο ως προς την φορολογηση...

 

1)Τωρα ο ''εργοδοτης'' θα πρεπει να γραφει στο μητρωο εργοδοτων και στο ΕΡΓΑΝΗ (κατι τετοιο μου ειπαν απο το ΙΚΑ) και να πληρωνει το κομματι που του αναλογει καθε μηνα με ΑΠΔ στον ΕΦΚΑ ασχετως αν κοψω 1-2 φορες τον χρονο ΤΠΥ σε αυτον που θα αναγραφει οτι υπαγομαι στο αρθρο 39.παρ9?

2)Ειναι σωστη αυτη η διαδικασια?

3)Στο ΕΡΓΑΝΗ γιατι πρεπει να γραφει ο ''εργοδοτης'' μου?

4)Εγω πρεπει να παρω και ΑΜΑ ΙΚΑ?

5)Ποιος ο λογος να κραταω μπλοκακι πλεον?

6)Ασφαλιστικα πλεον θα θεωρουμαι ως κλασικος μισθωτος ή ως ΕΕ με εισφορες μισθωτου (δεν γνωριζω ποια ειναι η διαφορα αν υπαρχει)?

 

Επισης μεσα στον χρονο προκειται να παρω μια μικρη μελετη απο το δημοσιο καθως και αλλη μια μικρη απο ιδιωτη.

Επειδη ειμαι γεωτεχνης και πληρωνουμε γεωτρυπανιστες, εργαστηριακα κλπ, θα πρεπει

 

1) να παω και εγω να γραφτω στα μητρωα εργοδοτων και στο ΕΡΓΑΝΗ, για να καλυψω τις εισφορες τους συμφωνα με τα τιμολογια που θα μου κοψουν

2) αν ειναι ετσι, αυτο θα ειναι εφαπαξ με την εκδοση του τιμολογιου ή θα ειναι με ΑΠΔ μηνιαια αναλογα με την αξια του συμφωνητικου που θα γινει και της διαρκειας του?

3) αυτοι στα τιμολογια τους θα αναγραφουν οτι υπαγονται στο αρθρο 39. παρ,9?

4) εγω στα τιμολογια που θα κοψω στο δημοσιο και στον ιδιωτη θα αναγραψω οτι υπαγομαι στο αρθρο 39. παρ,9? (εχω την εντυπωση πως οχι μιας και δεν ειναι σχεση εξαρτημενης εργασιας αλλα μια και εξω υπηρεσια )

5) Η συμβαση που υπάρχει μεχρι σημερα με τον ''εργοδοτη'' μου ειναι συμβαση εργου 6μηνη. Μελλοντικα, με τον ''εργοδοτη'' μου είτε με τους μελλοντικους πελατες μου οι συμβασεις θα ειναι ολες συμβασεις εργου ή θα ειναι συμβαση εξαρτημενης εργασιας με τον εργοδοτη μου και συμβαση εργου με τους πελατες μου?εχω συμφωνησει με τον ''εργοδοτη'' μου να μην υπαρχουν δωρα, μισθοι πασχα, χριστουγεννα, ουτε αποζημειωση και θελει να ειναι καλυμμενος πως δεν θα τα ζητησω με τα νεα δεδομενα 

Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινή τηλεφωνικη επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ (στο 1555), με ενημέρωσαν ότι ακόμα δεν έχουν αναρτηθεί τα ενημερωτικά σημείωματα οφειλων για όσους έχουν παράλληλη ασφάλιση, δηλαδή μηχανικοί με ατομική επιχείρηση και μέλη σε εταιρείες (πρώην ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΕ, παίρνοντας εξαίρεση απο ΟΑΕΕ παλιά)  και δεν γνωρίζουν πότε θα αναρτηθούν, γιατί ακόμα δεν υπάρχει η διευκρινιστική εγκύκλιος. Μπορεί την επόμενη εβδομάδα, μπορεί την μεθεπόμενη. Αλλά δεν πρέπει να υπάρχει λόγος ανησυχίας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Ελπίζω το ερώτημά μου να μην έχει ξανατεθεί, αν ναι ζητώ συγγνώμη. 

Εϊμαι μηχανικός ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και όλα τα συναφή με μπλοκάκι και μέχρι 2 εργοδότες, εκ των οποίων ο βασικός είναι το Ε.Μ.Π.

Μου έχει έρθει ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ για τους πρώτους μήνες του 2017. Και αύριο σκοπέυω να κόψω τιμολόγιο για αμοιβή μου για το Γενάρη του 2017 στο ΕΜΠ. Εδώ πέρα όμως, μου λένε ότι πρέπει να βάλω στο τιμολόγιο σημείωση προκειμένου να μου παρακρατήσουν το πσοοστό που μου αναλογεί για την ασφάλισή μου (περίπου 16-17%) και αντίστοιχα το υπόλοιπο 21% περίπου να το αποδώσει ο εργοδότης. 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει...?? Γιατί 2 φορές?? Αφού μου έχει έρθει ειδοποιητήριο για το 2017 με βάση τα εισοδήματα του 2015.. γιατί μου ξαναζητάνε να πληρώσω μέσω του τιμολογίου που κόβω; Πάλι για το 2017 δε θα είναι και αυτά;;

 

Εάν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει παρακαλώ γιατί πραγματικά δε βγαίνει άκρη...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει "να παρακρατησουν"?

Οι εισφορες δεν ειναι αποδιδονται με "παρακρατηση" απο την αμοιβη.

Θα σου δωσουν την αμοιβη κανονικα και εσυ θα αποδοσεις τις ασφαλιστικές εισφορες οποτε θες μεχρι 28/2 ή και αργότερα εαν δεν σε απασχολουν οι προσαυξησεις. Απλως θα γραψεις στο τιμολογιο οτι θες να υπαχθεις στο αρθρο 39, υπάρχει σχετικη εγκύκλιος που το εξηγεί

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

 

1) Εμενα μου ρθε το ειδοποιητηριο 467 ευρω το πλήρωσα, και σημερα πάω να κλείσω βιβλία. Φαντάζομαι θα πλρώσω και του φλεβάρη καποια στιγμή αλλά απο Μάρτη κανονικά δε θα πρεπει να πέσω στις ελα΄χιστες εισφορες μιας και θα ειμαι ανεργος μηχανικος?

 

2) Στη γυναικα μου ηρθε 767 ευρω απο εισοδήματα με μπλοκακι(μισθωτη 1 εργοδοτης) αλλα και απο κερδη με τη συμμετοχη της σε εταιρια. Αν κλείσει βιβλία αυριο και προσληφθει κανονικα απο το εργοδοτη πως θα αλλαξει η εισφορα της στον εφκα τους επομενους μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει "να παρακρατησουν"?

Οι εισφορες δεν ειναι αποδιδονται με "παρακρατηση" απο την αμοιβη.

Θα σου δωσουν την αμοιβη κανονικα και εσυ θα αποδοσεις τις ασφαλιστικές εισφορες οποτε θες μεχρι 28/2 ή και αργότερα εαν δεν σε απασχολουν οι προσαυξησεις. Απλως θα γραψεις στο τιμολογιο οτι θες να υπαχθεις στο αρθρο 39, υπάρχει σχετικη εγκύκλιος που το εξηγεί

Paul_Mix σε ευχαριστώ. Επομένως για να καταλάβω... Το 17% θα μου το δώσουν και θα το αποδώσω εγώ. Το 21% του εργοδότη επίσης θα μου το δώσουν για να το αποδώσω ο ίδιος ή θα το διευθετήσουν αυτοί; 

Και τελευταίο και σημαντικότερο... Με το ήδη υπάρχον ειδοποιητήριο που βγήκε στο taxis για Γενάρη 2017 τι κάνω;; Το πληρώνω ή όχι;;

Link to comment
Share on other sites

Paul_Mix σε ευχαριστώ. Επομένως για να καταλάβω... Το 17% θα μου το δώσουν και θα το αποδώσω εγώ. Το 21% του εργοδότη επίσης θα μου το δώσουν για να το αποδώσω ο ίδιος ή θα το διευθετήσουν αυτοί; 

Και τελευταίο και σημαντικότερο... Με το ήδη υπάρχον ειδοποιητήριο που βγήκε στο taxis για Γενάρη 2017 τι κάνω;; Το πληρώνω ή όχι;;

Δεν το εχω παρακολουθησει αρκετα καλα το θέμα με την ασφάλιση των μισθωτων, αλλα ακομα και αυτοι δεν τα εχουν ξεκαθαρισει απόλυτα. Διαβασε λιγο τα θέματα εδω και τις εγκυκλιους.

Παντως σε καμια περίπτωση δεν θα σου κάνουν "παρακρατηση". Τις εισφορες σου θα τις πληρωσεις εσύ.

Με τις εισφορες που αναλογουν στον εργοδότη δεν ξερω πως γίνεται η πληρωμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.