Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ


geoste

Recommended Posts

Με μεγάλη χαρά είδα στο πρώτο οργανόγραμμα (στο #6) την ύπαρξη του Ο.22 Τμήμα Ψηφιοποίησης Ασφαλιστικού Ιστορικού των Ασφαλισμένων.

 

Η ψηφιοποίηση του ασφαλιστικού ιστορικού όλων των ασφαλισμένων και ο επανυπολογισμός των συντάξεων στη βάση των καταβληθέντων εισφορών, με ενιαίους κανόνες, είναι κατά την άποψή μου η μόνη δίκαιη λύση όσον αφορά τις σημερινές συντάξεις και αυτές στο προσεχές μέλλον.

 

Δυστυχώς στο σχέδιο οργανογράμματος Έκδοση 2. 14-2-2017 δε βλέπω το συγκεκριμένο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πως μπορούμε να καταλάβουμε αν μας έχουν βάλει διπλές εισφορές και ο ΕΦΚΑ και το ΤΜΕΔΕ;

Μεχρι τώρα γίνονται κρατήσεις από το μισθό υπέρ ΤΜΕΔΕ  και μετά γίνεται εκκαθάριση και πληρώνω τα υπόλοιπα στο ΤΜΕΔΕ.

Θα πρέπει να πληρώσουμε και ΕΦΚΑ; 

Αν θέλω να μάθω σε ποιον να ρωτήσω;

Μπορώ να κάνω ένσταση κάπου;

Edited by eikonikos
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να καταλάβουμε αν μας έχουν βάλει διπλές εισφορές και ο ΕΦΚΑ και το ΤΜΕΔΕ;

Μεχρι τώρα γίνονται κρατήσεις από το μισθό υπέρ ΤΜΕΔΕ  και μετά γίνεται εκκαθάριση και πληρώνω τα υπόλοιπα στο ΤΜΕΔΕ.

Θα πρέπει να πληρώσουμε και ΕΦΚΑ; 

Αν θέλω να μάθω σε ποιον να ρωτήσω;

Μπορώ να κάνω ένσταση κάπου;

 

Δεν υπάρχει πλέον ΤΣΜΕΔΕ , απορροφήθηκε από τον ΕΦΚΑ .

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Πλέον υπάρχουν ως "Περιφερειακή Διεύθυνση Συντάξεων και Ασφάλισης του Τομέα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Εργων" που είναι τα πρώην κεντρικά γραφεία στην Αθήνα και

ως "Περιφερειακό Γραφείο Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων" σε διάφορους νομούς καθώς και

ως "Περιφερειακό Τμήμα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Εργων" πάλι σε διάφορους νομούς.

Τα παραπάνω σύμφωνα με αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μέχρι και Δεκέμβριο 2016 υπήρχε το ΤΣΜΕΔΕ και πρέπει να δούμε τι πρέπει να πληρώσουμε για το Δεκέμβριο 2016.

Εγώ κοιτάξτε τι έπαθα. Κάθε μήνα  έβγαινε ο μισθός,ξεχωριστά,  αλλά στα χαρτιά φαινόταν ότι πληρωνόμαι ανά 2 μήνες  Π.χ. οι 2 μισθοί Οκτώβριος Νοέμβριος μπήκαν σαν μισθός Νοεμβρίου.   Ενώ στον Οκτώβριο φαίνεται σαν να μην υπήρχε μισθός.

 Έπρεπε να κάνω εκκαθάριση στο ΤΣΜΕΔΕ για κάθε μήνα. Η εκκαθάριση έγινε για τους δύο μήνες αφού λύθηκε αυτή η παρεξήγηση.

Τώρα πρέπει να κάνω εκκαθάριση για τους επόμενους 2 μήνες Δεκέμβριο και Ιανουάριο. Συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.

Οι δύο μισθοί Δεκέμβριος και Ιανουάριος, στα χαρτιά  μπήκαν σαν μισθός Ιανουάριος, ενώ στον Δεκέμβριο φαίνεται σαν να μην υπήρχε μισθός.

Και μου λένε στο ΤΣΜΕΔΕ ότι ο Δεκέμβριος δεν εμφανίζεται και να περιμένω μήπως εμφανιστεί. Αλλά όσο και να περιμένω δεν θα εμφανιστεί αφού στα χαρτιά περάστηκε στον Ιανουάριο.

Η εκκαθάριση για τον μήνα Δεκέμβριο δεν μπορεί να γίνει μέχρι να λυθεί αυτή η παρεξήγηση.

Και έτσι σκέφτομαι να πάρω τηλ. τον Στουρνάρα για να λύσει αυτό το ανατολίτικο ζήτημα.

Δεν ξέρω αν λύνεται.

Edited by eikonikos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.