Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομική άδεια για βραχυπρόθεσμη ενοικίαση


pc4569

Recommended Posts

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλα τα μέλη!

 

Είχαμε αγοράσει το 1991 ένα αγροτεμάχιο με κτίσμα προ του 1948, το οποίο βεβαιώνεται από την αντίστοιχη κοινότητα και το οποίο ηλεκτροδοτήθηκε νομίμως το 1993 από την αντίστοιχη πολεοδομία.

 

Επειδή θέλουμε να το ενοικιάσουμε βραχυπρόθεσμα και ένα από τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι η ύπαρξη νόμιμης οικοδομικής άδειας, θέλω να ρωτήσω τι μπορώ να παρουσιάσω σαν τέτοια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

... η ύπαρξη νόμιμης οικοδομικής άδειας, θέλω να ρωτήσω τι μπορώ να παρουσιάσω σαν τέτοια.

 

...

 

Συνάδερφε δεν υπαρχει σαν τέτοια στις άδειες οικοδομής. Ή έχει το ακίνητο ή δεν έχει.

Πιθανολογώ έμμεσα από τα γραφόμενα σου (με κάθε επιφύλαξη φυσικά) ότι αφού το κτίριο είναι προ 55 δεν είχε βγάλει ποτέ άδεια.

 

Οπότε για να είσαι καθ όλα οκ σε κάθε διαδικασία με άδειες κλπ οι επιλογές οι 3

·         Καλή αναζήτηση σε αρχείο πολεοδομίας αν έχει βγει για το ακίνητο αδεία

·         Αν όχι τότε βγάζεις άδεια νομίμου υφιστάμενου κτιρίου ως προ 55 (είναι διαδικασία που ορισμένες φορές σπάει νεύρα)

·         Το βάζεις στον 4178 ως προ 55, ως μηχανικός δεν έχεις κόστος μηχανικού να πληρώσεις και θα έχεις κόστος μόνο το παράβολο

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μπορεί να αποδειχτεί ότι το υφιστάμενο σήμερα περίγραμμα του κτιρίου είναι ίδιο με το ως είχε προ 55

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

και, αν μου επιτρεπει ο φιλος διδονις,

να συμπληρωσω την νομικη "πλευρα"  της ερευνας,

 

σε αυτο το συμβολαιο αγορας το 1991, σιγουρα υπαρχει  αναφορα οτι  "περιηλθεν εις τον πωλητη  με το ταδε συμβολαιο και στον δικο του πωλητη  απο το ταδε  κλπ.

 

επομενως, να δεις τι λενε τα προηγουμενα συμβολαια...

 

υγ

τι λεει η "βεβαιωση"  της Κοινοτητας???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ την χορήγηση βεβαίωσης προύπαρξης από Πολεοδομία αντί του 4178 και σε δικές μου έχω σε όλα .Αυτό που κάνω ,τουλάχιστον στην περιοχή μου, εγώ είναι 2 Υ.Δ. ηλικιωμένων ανθρώπων που βεβαιώνουν οτι είναι προ 1955 στην συνέχεια Βεβαίωση από πρόεδρο(κάποιοι δεν δίνουν πλέον ) συμβόλαια παλιά ,και τέλος Τ.Ε-κατόψεις-τοπογραφικό. με πλήρη περιγραφή του κτιρίου (από τοιχοποία μέχρι κλειδαριές και κουφώματα).Μετά κατάθεση στην πολεοδομία με φωτογραφίες.Παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο αλλά το προτιμώ από την ''ρετσινιά'' 4178.

 

 

Αλλά αφού ρευματοδοτήθηκε νόμιμα από πολεοδομία θα υπάρχει κάποιος φάκελος εκεί .Για ψάξε να δείς αν θα βρείς και τι θα βρείς μέσα.Είναι στοιχείο και αυτό 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Η παλαιότητα αποδεικνύεται από

- τίτλους

- α/φ

Σε περίπτωση που από τα στοιχεία αυτά δεν αποδεικνύεται η παλαιότητα (π.χ. ο προτελευταίος τίλος να είναι του 1950 και να μην αναφέρει κτίσμα), τότε ακολουθείται η διαδικασία με το 4178

Στην περίπτωση αυτή, πρέπει να ελεγχθεί ο τρόπος κατασκευής ώστε να αποκλεισθεί μεταγενέστερος χρόνος κατασκευής.

Τα ζόρια ξεκινούν όταν υπάρχει τίτλος μετά το 1955 και δεν αναφέρει κτίσμα.

Τότε, θα πρέπει να γίνει υπαγωγή ως προ 1975.

Οι βεβαιώσεις των Κοινοταρχών ή δημάρχων δεν είναι ισχυρές. Επίσης η ρευματοδότηση δεν αποδεικνύει τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.