Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή εξωτερικού τοίχου από τσιμεντοσανίδα


zouan

Recommended Posts

Καλησπέρα,
 
Θέλω να κλείσω με τσιμεντοσανίδα εξωτερικό χώρο ο οποίος θα εφάπτεται σε οπτοπλινθοδομή εκατέρωθεν,
 
Γνωρίζετε κάποιο σφραγιστικό υλικό το οποίο θα μπορεί να παραλάβει τη διαφορετική συμπεριφορά των δυο υλικών (τούβλο, τσιμεντοσανίδα και μπετό) ώστε να πετύχω στεγανόποιηση;
 
Σκοπεύω να τη περάσω περιμετρικα της τσιμεντοσανίδας.
 
(Επιφάνεια κατασκευής 7,8μ2 και περίμετρος περί τα 11m)
 
Μου συστήθηκε μια κόλλα από δυο εμπόρους αλλά θα ήθελα την εμπειρία σας άμα γνωρίζετε κάτι άλλο.
 

 

 

 


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελαστικές σιλικόνες για χαραμάδες και ελαστικοί στόκοι οικοδομής. Αν πρόκειται να σοβατίσεις απ'έξω για να μοιάζει με το δίπλα, μπορείς να ενισχύσεις το σοβά σου με πλέγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται να σοβατίσεις απ'έξω για να μοιάζει με το δίπλα, μπορείς να ενισχύσεις το σοβά σου με πλέγμα.

Έχεις σοβατίσει ποτέ τσιμεντοσανίδα?

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να πετύχει την ίδια εμφάνιση 

χωρίς την χρήση κλασικού σοβά (ο οποίος δεν προσφέρεται για εφαρμογή πάνω σε τσιμεντοσανίδα με οποιοδήποτε πλέγμα και εάν χρησιμοποιηθεί) 

Γνωρίζετε κάποιο σφραγιστικό υλικό

 

βάσεως πολυουρεθάνης

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να έχω μαζί τούβλο και τσιμεντοσανίδα ή να χρειαστεί να σοβατίσω τσιμεντοσανίδα. Αν η επιφάνεια είναι ίσια γίνεται και με άλλους τρόπους να μοιάζουν τα δύο υλικά. Αν είναι τίποτα πεταχτά στο τούβλο, δεν ξέρω αν έχει πολλές επιλογές όμως, κάποια κονία θα θέλει. Αν θα θέλει αστάρωμα μπροστά επειδή είναι λεία η τσιμεντοσανίδα το καταλαβαίνω.

Ως προς το κόστος θα ρώταγα και εγώ όμως τι είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν για την στήριξη των τσιμεντοσανίδων μπορούν να χρησιμοποιηθούν ορθοστάτες-οδηγοί άλλης διατομής από αυτήν που προτείνουν οι προμηθευτές. Αντί λ.χ. να χρησιμοποιηθεί οδηγός CW 100/50/06 της τάδε εταιρείας γυψοσανίδων, να χρησιμοποιηθεί κάποιο μεταλικό προφίλ τύπου I, U, κοιλοδοκού κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και μπορεί, αλλά

1. δεν θα πρέπει να είναι φέρον στοιχείο διότι θα γεμίσει τρύπες

2. θα πρέπει να είναι σε κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους για να μην κάνουν "κοιλιά" οι τσιμεντοσανίδες

3. απαιτείται μεγαλύτερη προσπάθεια για τη διάνοιξη των οπών

οπότε, οικονομικά είναι ασύμφορο και η μόνη λύση είναι τα ειδικά προφίλ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.