Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναδρομικές εισφορές ν. 3986/11 9/1/2017


iltzortz

Recommended Posts

Γεια σας

 

Σχετικά με τα ανδρομικά του 3986/2011 που ισχύουν απο 7/2011, ξέρεται μέχρι ποια περίοδο χρεώνονται. Γιατί έχω χάσει την μπάλα με τα ειδοποιητήρια? μια ερχόταν πολλά και μια λίγα (ενώ υποτίθεται οτι πρέπει να πηγαίνουν πάντα προς τα πάνω).

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η Απόφαση της 18-5-16 ΕΤΤΑ/ΤΣΜΕΔΕ για καταβολή των αναδρομικών σε 8 εξάμηνα.

Απόφαση 18-5-16 ΕΤΤΑ_ΤΣΜΕΔΕ για καταβολή των αναδρομικών σε 8 εξάμηνα.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ευχαριστώ πολύ για το pdf των πρακτικών της συνεδρίασης.

 

Από αυτό βλέπω ότι είτε θα έστελναν email είτε θα μπορούσαμε να ενημερωθούμε από τα κατά τόπους τμήματα.

Δεδομένου ότι δε μπου ήρθε κάποιο email, και επίσης δεν υπήρχαν αναδρομικές εισφορές σχετικά με τις 8 δόσεις (σημειώνω ότι στο Α του 2016 μου είχαν έρθει τα αναδρομικά για τον ΟΑΕΔ), είναι εύκολο σε κάποιον συνάδελφο να μας ενημερώσει με ποιό τρόπο του ήρθαν τα αναδρομικά;

Αλλιώς θα πρέπει να πάρω άδεια για να παω από το ΤΜΕΔΕ (θα μπορούν να με ενημερώσουν από εκεί;), γιατί τιλέφωνα δε σηκώνουν αν και θα κάνω άλλη μια προσπάθεια.

 

Αν είναι εύκολο σε κάποιον, θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και στο θέμα με το ειδοποιητήριο και ελπίζοντας να έχω δίκιο μέσα σε αυτό το χάος που επικρατεί, θεωρώ πως τα αναδρομικά που θα έρχονταν στο Β 2016 ( και τα οποία στο αρχικό ειδοποιητήριο δεν περιλαμβάνονταν) είναι αυτά που είναι αναρτημένα τώρα στο site του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ με ενημέρωσαν γι αυτά στις αρχές του μήνα όταν και πήγα να πληρώσω το ποσό που έλεγε το ειδοποιητήριο. Το ίδιο ποσό εμφανίζεται τώρα στο site του ΤΣΜΕΔΕ σαν ειδοποιητήριο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

πραγματικά, δε μπορώ να βρω που είναι αναρτημένα τα ποσά των αναδρομικών εισφορών.

Θα κοιτάξω και το πρωί με καθαρό μυαλό

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο site του ΤΣΜΕΔΕ στη δεξιά στήλη που αναφέρει για ειδοποιητήριο πληρωμής, αν βάλεις τα στοιχεία σου που ζητάει θα σου βγάλει τα αναδρομικά. Δεν έχει νέο ειδοποιητήριο παρά μόνο τα αναδρομικά. Σε εμένα τουλάχιστον αυτό εμφανίζει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με την δική μου περίπτωση. Γιατί το λέω αυτό;...

εκτύπωσα ειδοποιητήριο στις 28/12 (γιατί περίμενα ότι αν το είχα εκτυπώσει νωρίτερα θα είχαν "ξεχάσει" κάτι, όπως και έγινε)

Το πλήρωσα και ουδέποτε μου είχε και τις αναδρομικές εισφορές (ούτε σε δεύτερη σελίδα, ούτε μου ήρθε σε κάποιο email)

Έχω βάλει άπειρες φορές τα στοιχεία μου εκεί που λες, μπας και μου έβγαζε αναδρομικά αλλά μου λέει ότι δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το 2017Α.

 

Μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσω πάλι στο τηλέφωνο και αν δε βγάλω άκρη, να πάω από εκεί..Προφανώς στο ΤΜΕΔΕ, στην πλατεία Κλαυθμώνος, σωστά;

 

Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ και πάλι! :)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με την δική μου περίπτωση. Γιατί το λέω αυτό;...

εκτύπωσα ειδοποιητήριο στις 28/12 (γιατί περίμενα ότι αν το είχα εκτυπώσει νωρίτερα θα είχαν "ξεχάσει" κάτι, όπως και έγινε)

Το πλήρωσα και ουδέποτε μου είχε και τις αναδρομικές εισφορές (ούτε σε δεύτερη σελίδα, ούτε μου ήρθε σε κάποιο email)

Έχω βάλει άπειρες φορές τα στοιχεία μου εκεί που λες, μπας και μου έβγαζε αναδρομικά αλλά μου λέει ότι δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το 2017Α.

 

Μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσω πάλι στο τηλέφωνο και αν δε βγάλω άκρη, να πάω από εκεί..Προφανώς στο ΤΜΕΔΕ, στην πλατεία Κλαυθμώνος, σωστά;

 

Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ και πάλι! :)

 

Συνάδελφε εγώ πλήρωσα εκπρόθεσμα το Β2016 και μου τύπωσε η υπάλληλος άλλη μια σελίδα με αναδρομικά 100 ευρώ.

 

Τώρα και εφόσον πείραμε την παράταση, μπήκα "για πλάκα" να δω μήπως μου τυπώνει το ειδοποιητήριο το καινούργιο να το έχω για το αρχείο μου με την νέα ημερομηνία και μου πετάει μια τρίτη σελίδα με αναδρομικές εισφορές πάλι 100 ευρώ. όπως θα δεις πάνω αριστερά το έχει αριθμίσει με τον αριθμό 3.

Επειδή έχει καταντήσει πλέον γελοία η κατάστασταση και για να μην βρεθείς να πληρώνεις παραπάνω απο όσα κάνει, τράβα και βρες τους να κάνεντε λογαριασμό μαζί. Δεν θα αγχωνόμουν τόσο αλλά θέλω να είμαι εμπρόθεσμός διότι έχω υπαχθεί στην πρώτη κατηγορία.

 

zblexeshvoc5_t.jpg

 

 

 

 

ευχαριστώ και καλή τύχη

Edited by silentscream
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θα κάνω.

Γιατί και τηλέφωνο να πάρω, θα πρέπει με κάποιον τρόπο να βρω το ειδοποιητήριο για να το έχω για αρχείο κτλ.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Σχετικά με τα ανδρομικά του 3986/2011 που ισχύουν απο 7/2011, ξέρεται μέχρι ποια περίοδο χρεώνονται. Γιατί έχω χάσει την μπάλα με τα ειδοποιητήρια? μια ερχόταν πολλά και μια λίγα (ενώ υποτίθεται οτι πρέπει να πηγαίνουν πάντα προς τα πάνω).

 

ευχαριστώ

 

Δες http://www.michanikos.gr/topic/36458-Ειδοποιητηριο-ΤΣΜΕΔΕ/?p=898509

 

Αυτή είναι η Απόφαση της 18-5-16 ΕΤΤΑ/ΤΣΜΕΔΕ για καταβολή των αναδρομικών σε 8 εξάμηνα.

 

Η απόφαση αυτή δεν ισχύει πλέον. Υπάρχει νεότερη απόφαση (δεν έχω τον αριθμό δυστυχώς) που λέει ότι το ΤΣΜΕΔΕ, επειδή είναι πολύ δύσκολο και θέλει πολλή δουλειά να υπολογίσουν τις συνολικές οφειλές και να διαρέσουν το ποσό δια 8, θα πηγαίνει κάθε εξάμηνο από το Β2016 και μετά, θα υπολογίζει τα αναδρομικά του αντίστοιχου εξαμήνου, αρχής γενομένης από το Β2011 και θα αποστέλλει το σχετικό ειδοποιητήριο. Αυτό έγινε ήδη για το πρώτο εξάμηνο αναδρομικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.