Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικές εισφορές ν. 3986/11 9/1/2017


iltzortz

Recommended Posts

Νέα ανακοίνωση του ΤΣΜΕΔΕ 9 / 1 / 2017 

(για το καλό του χρόνου που λέμε)

 

 

Αναδρομικές εισφορές ν. 3986/11 9/1/2017

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε τους μισθωτούς μηχανικούς που απασχολείτε όπως προσέλθουν στον ασφαλιστικό τους φορέα (ΤΣΜΕΔΕ) προκειμένου να πληρώσουν τυχόν αναδρομικές εισφορές που προέκυψαν κατ εφαρμογή του Ν.3986/11

Απογραφή και μεταβολή στο Μητρώο εργοδοτών από 01/01/2017
Βάσει της ΑΔΑ: 6Η3Γ465Θ1Ω-ΔΔ9 ( διαύγεια ) η απογραφή και μεταβολή του εργοδότη θα γίνεται στο ΜΗΤΡΩΟ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ – ΕΙΣΦΕΡΟΝΤΩΝ των κατά τόπο ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ του Ι.Κ.Α – Ε.Τ.Α.Μ.

 

Αυτό που νομίζω είναι ή κάτι άλλο? 

 

Παρακαλώ όποιος μάθει να ενημερώσει γιατί από την σελίδα τους ή τα τηλέφωνα τους....

 

 

Υ.Γ. αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι θα πρέπει να πάει ο κάθε ασφαλισμένος στα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ για να προχωρήσει σε διακανονισμό όλων των αναδρομικών.

Αλλα είναι τόσο άθλιο αυτό που νομίζω που αρνούμαι να το πιστέψω

Edited by iltzortz
Link to comment
Share on other sites

Πηγα εγω σημερα...μου δωσανε ταυτοτητα πληρωμης για αναδρομικες οφειλες μονο απο το Β εξαμηνο 2011...δεν ηξεραν να μου πουν συνολικα τι πρεπει να πληρωσω...και ΠΩΣ πρεπει να το πληρωσω, οντας νεος ασφαλισμενος....απο οτι μου μου μετεφεραν, μονο για παλαιους ασφαλισμενους εχει αποφασιστει συγκεκριμενος τροπος αποπληρωμης...επισης, μεσα στην οφειλη βαζουν και προσθετα τελη...2,86 ευρω στην περιπτωση μου...προφανως προσθετα τελη θα μπαινουν καθε φορα που θα πληρωνω μερος των αναδρομικων αυτων....τελος, η ανακοινωση του ΤΣΜΕΔΕ που ποσταρισες για μισθωτους μηχανικους, αναδρομικα κλπ, σημερα εχει κατεβει. 

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα ειμαι μισθωτος

 

απο 2011 - μαη 2016 ημουν με μπλοκακι ...απλα τωρα που ειμαι μισθωτος δεν μου βγαζουν ειδοποιητηριο οφειλων στο site και πρεπει να τρεχω ο ιδιος...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΕΔΩ...Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ, ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ....ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΩ

 

 

 

Σε συνέχεια της ανακοίνωσης του τέως  Ε.Τ.Α.Α. – Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.  σας ενημερώνουμε ότι λόγω της λήξης  του εξαμήνου  ( Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟ   2016 ),

τα ειδοποιητήρια Ε.Ε. καθώς και αναδρομικών διαφορών Ε.Ε. και μισθωτών ( Ν. 3986/2011 ) δεν είναι πλέον αναρτημένα στο site  του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.    .

              Ως εκ τούτου , παρακαλείστε μόνο στην περίπτωση που αντιμετωπίζετε πρόβλημα κατά την έκδοση διαδικτυακής ασφαλιστικής ενημερότητας     

ή παύσης της ασφαλιστικής σας ικανότητας , να προσέλθετε στην αρμόδια Διεύθυνση εισφορών .

 

 

 

(ΤΕΩΣ Ε.Τ.Α.Α.-Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε )
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΜΟΝΑΔΑ Ε.Φ.Κ.Α.
ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ

 

 

 

 

 

 

Σας χαιρετω.

 

ειχατε βγαλει μια ανακοινωση στο site για μισθωτους μηχανικους, να πανε στο ταμειο για τακτοποιηση τυχον αναδρομικων οφειλων κλπ

 

Σημερα η ανακοινωση αυτή εχει κατεβει από το site. Τελικα τι να κανουμε, να περασουμε από το ταμειο η όχι ? 

 

Αν για καποιο λογο δεν μπουμε 2-3 μερες στο site και δεν διαβασουμε την ανακοινωση (επειδη για καποιο λογο την κατεβασατε) κινδυνευουμε να μην ξερουμε ποιες είναι οι υποχρεωσεις μας.

 

Γιατι δεν εκδιδετε ειδοποιηρια αναδρομικων για τους μισθωτους που εχουν αναδρομικα, να τα βρισκουμε μεσα στο site, όπως κανουν και οι ελευθεροι με τα ειδοποιητηρια τους?

 

Τελικα, τι να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ..τωρα πηγα...για μελλοντικα λεω...επειδη δεν ετυχε να προσεξω...ειδε κανεις αναρτημενα ειδοποιητηρια για αναδρομικες οφειλες, ειτε μισθωτων ειτε αυτο-απασχολουμενων ?

 

ανεβασε το ΤΣΜΕΔΕ ειδοποιητηρια μονο για τα αναδρομικα μεσα στο 2016 ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά,

 

Το ειδοποιητήριο του 2016Β μου ήρθε "1.576,32" και δεν υπήρχαν πουθενά αναδρομικά του Ν.3986/11 (είχα μπει στη ρύθμιση για να μεταβώ στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία για τη διετία 2015-2016). Δεύτερη σελίδα δεν υπάρχει στο ειδοποιητήριο.

Είμαι αυτο-απασχολούμενος από τα τέλη του 2010 (με μόνιμα έναν εργοδότη, το αναφέρω μήπως και έχει σχέση).

 

Τι θα γίνει με τα αναδρομικά; Θα μου έρθουν όλα μαζί στην επόμενη;

Με εσάς τί έγινε;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει; Γιατί τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ δεν υπάρχει περιπτωση ούτε να σηκώσουν ούτε να βγάλω άκρη.

Για μια άλλη ερώτηση που ήθελα (αρκετό καιρό πριν) αναγκάστηκα να πάρω στο γραφείο του προέδρου (γιατί μόνο εκεί θα το σήκωναν) και να ενημερωθώ από τη γραμματέα του...

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.