Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάρτηση Δασικών Χαρτών περιοχών Καβάλας, Πιερίας, Μεσσηνίας, Ευβοίας


Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Πήγα σήμερα από τη Δ.Δασών (Ιωαννίνων) και με ενημέρωσαν πως περιμένουν από μέρα σε μέρα οδηγία που να τους επιτρέπει να δίνουν κάποιο "προσωρινό" έγγραφο για τις περιπτώσεις ΑΑ, ώστε να μην χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι την κύρωση. 

Για να δούμε...

Μακάρι γιατί και εγώ δεν πρόλαβα να πάρω τελεσιδικία και περιμένω κύρωση για έκδοση άδειας 

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Πήγα σήμερα από τη Δ.Δασών (Ιωαννίνων) και με ενημέρωσαν πως περιμένουν από μέρα σε μέρα οδηγία που να τους επιτρέπει να δίνουν κάποιο "προσωρινό" έγγραφο για τις περιπτώσεις ΑΑ, ώστε να μην χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι την κύρωση. 

Για να δούμε...

 

αφου πρωτα  αναρτησαν τους δασικους χαρτες

και αφου η προθεσμια των 60 ημερων εχει αρχισει να τρεχει για τις πρωτες αναρτησεις απο 23/1

και αφου περασαν οι 30 απο τις 60 μερες της προθεσμιας.....

και αφου τωρα καταλαβαν τα προβληματα με τις καλλιεργουμενες εκτασεις του ΟΠΕΚΕΠΕ,

θυμηθηκαν να συστησουν "επιτροπη" που θα ασχοληθει με τα διαφορα προβληματα που ΔΕΝ  ειχαν αντιληφθει εξ αρχης

και θα εκδοσουν σχετικες οδηγιες/εγκυκλιους ή και θα προχωρησουν σε νομοθετικες επεμβασεις...

 

Αλλά, ολα αυτα σημαινουν παραταση των προθεσμιων...

 

οσο για το "προσωρινο"  εγγραφο που θελουν να δωσουν,

Δικαιωμα υποβολης αντιρρησεων εχει καιτο Δημοσιο και  καθε "τριτος"...

 

αρα

μεχρι την κυρωση του χαρτη, υπαρχει θεμα υποβολης αντιρρησεων  απο οποιονδηποτε, που -πιθανον- να επηρεαζει το δικο σου δικαιωμα...

 

δεν μπορει να σε "καλυψει"  καμμια βεβαιωση, πριν την παρελευση της προθεσμιας υποβολης αντιρρησεων...[α΄σταδιο]

 

και την κυρωση του χαρτη...[β' σταδιο]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία!!! Δεν κινείται που δεν κινείται τίποτα, για τους επόμενους μήνες ούτε μικρής κλίμακας, ούτε 48ωρες, ούτε τίποτα!!! Πάντως οι ΥΠ.ΔΟΜ. έχουν κάνει ερώτημα για αυτές τις περιπτώσεις.. Τώρα σε ποιό αιώνα θα απαντήσει το Υπουργείο είναι άλλη ιστορία... Αυτοί είναι ικανοί να έχουν κυρωθεί οι χάρτες και να απαντήσουν μετά από κανά εξάμηνο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πελάτη που θέλει να βγάλει άδεια για να τοποθετήσει τροχοβίλα σε κτήμα του επι του ορίου οικισμού και έχω πάρει πράξη χαρακτηρισμού στην οποία έκανε ένσταση συγγενής του με τον οποίο έχουν κτηματικές διαφορές ,  για άσχετο θέμα με τον χαρακτηρισμό (για να τον καθυστερήσει)  που είναι καλλιεργήσιμο και δεν έχει τελεσιδικία Επίσης στο δασικό χάρτη έχουν σχεδιάσει λάθος το όριο του δασικού που υπάρχει μετά την ιδιοκτησία του με αποτέλεσμα να μου επηρεάζει την θέση που θέλει να το τοποθετήσει Και κάθε δυο μέρες με παίρνει τηλέφωνο φωνάζοντας και λέγοντας μου "αν δεν μπορεί να την βγάλεις πες το μου " Τώρα τι του λες ? Βέβαια αν και του λεω να παει αλλού αυτός προς το παρόν επιμένει να μου σπάει τα νεύρα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εχθές, ο αναπληρωτής υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας κ. Σωκράτης Φάμελλος, υπέγραψε εγκύκλιο, την οποία απέστειλε προς όλους τους προϊσταμένους των Διευθύνσεων Δασών και των Δασαρχείων και τους αρμοδίους στις Αποκεντρωμένες ∆ιοικήσεις, με την οποία ζητά την εξαίρεση από τις αναδασωτέες περιοχές, άρα και από την ανάρτηση των Δασικών Χαρτών, τις γεωργικές εκτάσεις που είχαν περιληφθεί σε αυτές. Ανάλογη πρόταση (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=862847) είχε κάνει και ο αναπληρωτής υπουργός Περιβάλλοντος κ. Γιάννης Τσιρώνης.


Ειδικότερα, ο κ. Φάμελλος δίνει εντολή στις υπηρεσίες να μεριμνήσουν «ώστε να ενεργοποιηθούν, άμεσα και κατά προτεραιότητα στις περιοχές αρµοδιότητάς σας, όπου αναρτώνται δασικοί χάρτες, οι διαδικασίες τού άρθρου 44 παρ. 4 ν. 998/1979». Σύμφωνα με τη συγκεκριμένη διάταξη η ανάκληση ή τροποποίηση της απόφασης κήρυξης έκτασης ως αναδασωτέας (για οποιαδήποτε πραγματική ή νομική αιτία), γίνεται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της οικείας Αποκεντρωμένης Διοίκησης, μετά από εισήγηση, του αρμοδίου δασάρχη ή του Διευθυντή Δασών.


Η συγκεκριμένη διαδικασία θα ενεργοποιηθεί όχι μόνο για τις περιπτώσεις των αναρτημένων Δασικών Χαρτών, αλλά και εκείνων που βρίσκονται ακόμη υπό κατάρτιση ή υπό θεώρηση.



 

Tελικα αυτο σημαίνει ότι όπου είναι η κύρια χρήση= ΑΝ και η επιπλέον πληροφορία= ΑΑ (όπως είναι σε δικό μου στην Ηλεία), δεν χρειάζεται τίποτα, και θα αρθεί μόνο του? και πότε? θα ανέβουν εκ νέου οι χάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά μόνο αν η Αναδάσωση (ΑΝ) αφορά γεωργικές εκτάσεις που έχουν συμπεριληφθεί σε «κάποια» απόφαση….

Δεν γνωρίζω αν όλα τα (ΑΝ) σε όλη την χώρα είναι στην ίδια κατηγοριοποίηση.

 

Τα ΑΑ είναι δεδομένο μπόλικες παραλλαγές για αυτό το ονόμασαν και Άλλο…. 

 

 

ΑΝ

ΑΝΑΔΑΣΩΤΕΕΣ Ή ΔΑΣΩΤΕΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ

 

ΑΑ

ΑΛΛΗΣ ΜΟΡΦΗΣ / ΚΑΛΥΨΗΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ Α/Φ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗΣ ΛΗΨΗΣ

ΑΛΛΗΣ ΜΟΡΦΗΣ / ΚΑΛΥΨΗΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ Α/Φ ΠΡΟΣΦΑΤΗΣ ΛΗΨΗΣ & ΣΤΙΣ ΑΥΤΟΨΙΕΣ*

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

και με τα κύρια χρήση= ΑΝ και η επιπλέον πληροφορία= ΑΑ τι πρέπει να κάνουμε?

Πρίν 15ημέρες που ειχα πάρει σε ΣΥΑΔΧ Ηλείας , μου είχαν πεί ότι αυτά δεν έχουν πρόβλημα, είναι θέμα τής υπηρεσίας και αυτη θα τα διορθώσει.

Κανένας έχει κανένα νεότερο για αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Πήγα σήμερα από τη Δ.Δασών (Ιωαννίνων) και με ενημέρωσαν πως περιμένουν από μέρα σε μέρα οδηγία που να τους επιτρέπει να δίνουν κάποιο "προσωρινό" έγγραφο για τις περιπτώσεις ΑΑ, ώστε να μην χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι την κύρωση. 

Για να δούμε...

 

 

Μακάρι γιατί και εγώ δεν πρόλαβα να πάρω τελεσιδικία και περιμένω κύρωση για έκδοση άδειας 

 

"προφορικα" ας λενε ό,τι θελουν

 

δεν μπορουν να δωσουν κανενα "προσωρινο" εγγραφο....

ουτε υπαρχει καμμια νομικη διαταξη που να τους δινει τετοιο δικαιωμα...

 

 

Κι οπως εχουμε ξαναπει

ακομα και για τα ΑΑ μπορει οποιασδηποτε να υποβαλλει αντιρρησεις

 

εδω

απο την πολυ καλη δουλεια του Δασαρχειου Φθιωτιδας απο την κα Γαλανη [σελ 6]

 

εχει και οδηγιες απο τον κ. Διαμαντη

 

https://dasarxeio.com/2017/02/08/1225-3-3/

 

[γεοργιε  περιμενε την κυρωση...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  

 

 

Κι οπως εχουμε ξαναπει

ακομα και για τα ΑΑ μπορει οποιασδηποτε να υποβαλλει αντιρρησεις

 

ε 

όχι όμως μόνο για τα ΑΝ 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.