Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάρτηση Δασικών Χαρτών περιοχών Καβάλας, Πιερίας, Μεσσηνίας, Ευβοίας


Recommended Posts

Στο https://dasarxeio.com/2017/01/15/553-9/ που ανήρτησε ο dimitris GM και χωρίς καμία διάθεση να ανοίξω κουβέντα για τα εργασιακά δικαιώματα, αναφέρεται το εξής:

 

– Μπορώ να εντοπίσω χωρίς την βοήθεια ειδικού το ακίνητο μου στον Δασικό Χάρτη;

Εάν έχετε κάποιες γνώσεις από ανάγνωση χαρτών ναι. Διαφορετικά θα χρειαστεί Δασολόγος ή Μηχανικός

Σε περίπτωση υποβολής αντιρρήσεων ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να συνεργαστεί με Δασολόγο / Μηχανικό για την αποτύπωση των συντεταγμένων των ορίων της έκτασης που τον ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Σταθεροποιούνται τα πολύγωνα dxf που ανεβάζετε;

Σε χάρτες της Μεσσηνίας ως τώρα δεν έχει γίνει. Δοκίμασα και με τρεις διαφορετικούς explorer. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ που προσπάθησα με Chrome και Explorer ανεβάζει στιγμιαία το πολύγωνο και μετά εξαφανίζεται και στα δύο υπόβαθρα. Όταν, δε, θέλω να εξάγω απόσπασμα χάρτη μου βγάζει μήνυμα πως δεν υπάρχει επιλεγμένο πολύγωνο. Ελπίζω να είναι προσωρινή δυσλειτουργία του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη μέρα ανάρτησης που δοκιμάζω δεν έχει αλλάξει τίποτα. Όπως τα λες, το πολύγωνο εμφανίζεται στιγμιαία και δεν μπορείς να έχεις εποπτεία. Αν συνυπολογίσουμε ότι το σύστημα τις εργάσιμες κυρίως ώρες σέρνεται, είναι μια ένδειξη προχειρότητας για μια ακόμη φορά, διότι δεν μπορεί να μην είχε σκεφτεί κανείς ότι θα υπάρξει αναστάτωση και κινητικότητα στο κόσμο,  στο άκουσμα ανάρτησης δασικών χαρτών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

stat είναι δεδομένο ότι ο κάθες πολίτης που έχει θέματα, θα πρέπει να συνεργαστεί με μηχανικό για να μπορέσει να προσδιοριστεί α) αν πράγματι τμήμα της ιδιοκτησίας του είναι χαρακτηρισμένο ΔΔ ή ΔΑ ή ΑΔή ΑΝ και β) το εμβαδό της ιδιοκτησίας που δεν είναι "καθαρό". Χωρίς έστω αποτύπωση της ιδιοκτησίας δε θα μπορεί να υποβληθεί η αντίρρηση, γιατί το σύστημα θα απαιτήσει αρχείο συνταταγμένων, ή dxf για να υπολογίσει το εμβαδό ώστε να υπολογιστεί το παράβολο.

Οπότε Παύλε και λοιποί συνάδελφοι της Μεσσηνίας ετοιμαστείτε για αποτυπώσεις σωρηδόν. Να πληρώσετε και το ΕΦΚΑ (τυχεροί).

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα σ αυτή τη δουλειά ξεκινάμε πρώτοι ως μηχανικοί με τοπογραφικό ιδιοκτησίας και εμβαδομέτρηση της υπό αντίρρηση έκτασης και παράλληλα θεωρώ ότι θα χρειαστεί δασολόγος για την τεκμηρίωση της αντίρρησης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο https://dasarxeio.com/2017/01/15/553-9/ που ανήρτησε ο dimitris GM και χωρίς καμία διάθεση να ανοίξω κουβέντα για τα εργασιακά δικαιώματα, αναφέρεται το εξής:

 

– Μπορώ να εντοπίσω χωρίς την βοήθεια ειδικού το ακίνητο μου στον Δασικό Χάρτη;

Εάν έχετε κάποιες γνώσεις από ανάγνωση χαρτών ναι. Διαφορετικά θα χρειαστεί Δασολόγος ή Μηχανικός

Σε περίπτωση υποβολής αντιρρήσεων ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να συνεργαστεί με Δασολόγο / Μηχανικό για την αποτύπωση των συντεταγμένων των ορίων της έκτασης που τον ενδιαφέρει

παυλος  said

 

"Σίγουρα σ αυτή τη δουλειά ξεκινάμε πρώτοι ως μηχανικοί με τοπογραφικό ιδιοκτησίας και εμβαδομέτρηση της υπό αντίρρηση έκτασης και παράλληλα θεωρώ ότι θα χρειαστεί δασολόγος για την τεκμηρίωση της αντίρρησης."

 

 

 

ετσι πρεπει να ειναι...

 

και ετσι εξηγειται γιατι στην αναλυση απο το δασαρχειο Ηλειας, ο συντακτης κ. Αριστειδης Μιχος,

αναφερει για συνεργασια δασολογου/μηχανικου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι Εγώ έχω και ένα αρχείο 5000 τοπογραφικών που το τα 3/4 είναι εκτός σχεδίου Έχω προετοιμαστεί μήνες τώρα με ψηφιοποίηση του γιατί προβλέπω να γίνεται χαμός Πάντως αν και κάνω φωτο ερμηνείες σε αυτήν την περίπτωση θα τους παραπέμπω σε παλαιό μου συνεργάτη δασολόγο και επίσης σε φίλο δασολόγο γιατί η βαρύτητα της δικιάς τους φωτο ερμηνείας θα είναι σίγουρα πιο ισχυρή Γιατί όπως έλεγε ο συμπατριώτης μου Λουμίδης ο καθένας στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες (και εγώ είχα γνωρίσει το μικρότερο από τα αδέρφια Λουμίδη , ενώ έχω πελάτη τον εγγονό του Ιάσωνα ) 

Link to comment
Share on other sites

Στο site του κτηματολογίου αναφέρει αντίρρηση μπορεί να υποβληθεί είτε επειδή μια έκταση έχει χαρακτηριστεί δασική ή χορτολιβαδική ή βραχώδης ή πετρώδης έκταση. Ωστόσο στην εφαρμογή με τους χάρτες δεν αναφέρεται το υπόμνημα για χαρακτηρισμό βραχώδους ή πετρώδους έκτασης, όπως γίνεται για χορτολιβαδική με τους κωδικούς ΧΑ, ΑΧ και ΧΧ. Γνωρίζει κανείς αν εντάσσεται σε κάποια άλλη κατηγορία πχ εντάσσεται ως Άλλη Μορφή; Επίσης οι κωδικοί  ΧΑ, ΑΧ και ΧΧ (βάσει των εδαφίων β' και γ' της παρ. 6 του άρθρου 3 του Ν.998/79) θεωρούνται ως δασικές;

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

Το ΑΝ σημαινει αναδασωτέες εκτάσεις που κηρύχτηκαν σύμφωνα με κάποιο ΦΕΚ μετά από φωτιά. Αν υπάρχει και το ΑΑ δεν υπάρχει θέμα. Κατά πάσα πιθανότητα θα διαγραφεί το ΑΝ όταν βγει ΦΕΚ που θα αναιρεί το προηγούμενο χωρίς περαιτέρω ενέργειες από τον πολίτη.

 

 

Το πρώτο Α σημαίνει ότι στις ΑΦ του 45 ήταν "άλλης μορφής". Το δεύτερο Α σημαίνει ότι στις πρόσφατες ΑΦ ήταν "άλλης μορφής".

Όλα αυτά ως πληροφορία,

γιατί ο χαρακτηρισμός του σήμερα είναι αναδασωτέα ή δασωτέα έκταση (ΑΝ).

 

 

 

Δυο τελεσιδικίες που έχω στα χέρια μου εμφανίζονται ως "τρύπες" στην αναδασωτέα περιοχή, δηλαδή ορθά δεν είναι πράσινες. Κοιτάζοντας όμως την κοντινή περιοχή, βλέπω ότι αναφέρουν ΑΝ και επιπλέον πληροφορία ΑΑ, ενώ σε άλλες εκτάσεις υπάρχει φυσικά και ο χαρακτηρισμός ΔΑ.

Οι ιδιοκτήτες με την επιπλέον πληροφορία ΑΑ πρέπει να ασκήσουν αντίρρηση;

Αν ασκήσουν υπάγονται στις εξαιρέσεις που δεν πληρώνουν παράβολο; (νομίζω πως όχι αφού δεν έχουν στα χέρια τους πράξεις χαρακτηρισμού και τελεσιδικίες).

 

 

 

Παύλε θεωρώ ότι πρέπει να υποβάλουν αντίρρηση.

Επίσης δεν νομίζω ότι υπάγονται στις εξαιρέσεις.

Ανεξάρτητα από τα όποια επιχειρήματα περί επαγγελματικών δικαιωμάτων, φιλική συμβουλή προς όλους τη συνεργασία με δασολόγο.

Θεωρώ με αυτο που διαβάζω στην καθημερινή ότι ΑΝ, με επιπλέον πληροφορία Α.Α δεν μπορείς και να θες να κάνεις αντίρρηση!!!Πρέπει να έχει δίκιο ο gmas σε αυτο που ανέφερε.

Απομονώνω το παρακάτω σημείο από το link:

 

<<Εκεί που οι αγρότες φαίνεται να έχουν απόλυτα το δίκιο με το μέρος τους είναι στις περιοχές που κάηκαν το 2007 και κηρύχθηκαν συλλήβδην αναδασωτέες, χωρίς να διαχωριστούν δασικές από αγροτικές. «Οταν μια καμένη έκταση 400.000 στρεμμάτων πρέπει να κηρυχθεί αναδασωτέα μέσα σε 2 μήνες, είναι επόμενο να γίνουν λάθη. Περιμένουμε οδηγίες για το πώς να αντιμετωπίσουμε τις συγκεκριμένες περιπτώσεις», λέει ο κ. Σωτηρόπουλος. «Η υπηρεσία δεν είχε το χρονικό περιθώριο να απομονώσει τα αγροτικά», προσθέτει ο Αρης Μίχος, προϊστάμενος του τμήματος δασικών χαρτογραφήσεων Ηλείας. «Η υπόθεση αυτή βέβαια θα πρέπει να διορθωθεί από εμάς, καθώς ο ιδιοκτήτης γης δεν μπορεί να αμφισβητήσει τον χαρακτηρισμό της έκτασης ως αναδασωτέα μέσα από τη διαδικασία αντιρρήσεων των δασικών χαρτών».

http://www.kathimerini.gr/893199/article/epikairothta/ellada/dasikoi-xartes-apokalyptoyn-la8h-kai-katapathseis

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.