Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη Σε Πολυκατοικία Που Εφάπτεται Με Άλλο Κτίριο


ampofila

Recommended Posts

Ακόμη και εάν σας επιτρέψουν την εφαρμογή λόγω καλής γειτνίασης, ποιός σας εξασφαλίζει ότι μελλοντικά δεν θα πωληθεί/μεταβιβαστεί το όμορο ακίνητο σε κάποιον που δεν θα συμφωνεί ?

Η μόνη ενδεδειγμένη λύση είναι η εσωτερική θερμομόνωση σε περίπτωση που κάποιος θέλει μελλοντικά να επαναλάβει το εγχείρημά σας , διαφορετικά καλό κουράγιο με τους δικηγόρους και τους πραγματογνώμονες.

 πολυ σωστα....

Πλεον αυτων,

για να δοθει "αδεια"  αυτο πρεπει να γινει με συμβολαιο,

πλην ομως,

 

με βαση του αρθρο 9 του ΝΟΚ

απαγορευεται η συσταση δουλειας που εμποδιζει την ανοικοδομηση

[δουλεια του μη υψουν]

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

την ιδια περιπτωση εχω εγω...καναμε με τον μηχανικο το εξης...πηραμε υπευθυνες δηλωσεις απο το 51% των διπλα ιδιοκτητων και βγαλαμε νομιμη αδεια απο την πολεοδομια..

Link to comment
Share on other sites

την ιδια περιπτωση εχω εγω...καναμε με τον μηχανικο το εξης...πηραμε υπευθυνες δηλωσεις απο το 51% των διπλα ιδιοκτητων και βγαλαμε νομιμη αδεια απο την πολεοδομια..

αυτά πως  (?) γίνονται μου κάνει μεγάλη εντύπωση...

αρκεί το 51% για εμπράγματα δικαιώματα?

Το υπόλοιπο 49% (ή ακόμα και το 1%) παραγκωνίζεται με μονομερείς ενέργειες, οι οποίες βέβαια δεν γίνονται για λόγους έκτακτης ανάγκης ούτε για λόγους ασφάλειας...

ανοίξατε πεδίο εντάσεων και αντιδικιών με το υπόλοιπο 49%

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

αυτά πως  (?) γίνονται μου κάνει μεγάλη εντύπωση...

αρκεί το 51% για εμπράγματα δικαιώματα?

Το υπόλοιπο 49% (ή ακόμα και το 1%) παραγκωνίζεται με μονομερείς ενέργειες, οι οποίες βέβαια δεν γίνονται για λόγους έκτακτης ανάγκης ούτε για λόγους ασφάλειας...

ανοίξατε πεδίο εντάσεων και αντιδικιών με το υπόλοιπο 49%

δεν ξερω αν αρκει...μου ειπε να μαζεψω το 50% ,εγω μαζεψα το 100% και προχωρησαμε...απο κει και περα πως εβγαλε η πολεοδομια αδεια δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ δύσκολο ερώτημα για να απαντηθεί. Η εσωτερική μπορεί να μην βρίσκει εφαρμογή λόγω φαινομένων υγροποίησης ειδικότερα στα δάπεδα και να απαιτήσει μηχανικό αερισμό. θα πρέπει να μελετηθεί μεικτό σύστημα αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μπορεί καν να εφαρμοστεί θερμομόνωση. Τα προβλήματα με τις γειτνιάσεις είναι εξαιρετικά δύσκολα για να απαντηθούν τόσο απλά. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.