Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα οικοπέδου λόγω αδιάνοικτης οδου


Recommended Posts

Συνάδελφοι, εχω περίπτωση οικοπέδου εντός σχεδιου πολεως. Δεν έχει γινει πράξη εφαρμογης. Παλαια ήταν οικισμος πυκνοδομημένος που μετα ενταχθηκε στο σχεδιο πολης.

Η κατα κανονα αρτιοτητα ειναι : 400 τ.μ. εμβαδό / 15 μ. προσωπο. Η ιδιοκτησία 1 που με απασχολει έχει την αρτιοτητα του εμβαδού αφού εχει 450 τ.μ. και επιπλέον έχει συνολικό πρόσωπο 20 μ. εκ των οποίων στα 17 μ. η οδος ειναι πληρως παραχωρημενη και διανοιγμενη αλλα στα 3 μ. ο απέναντι δεν εχει παραχωρησει το ρυμοτομούμενο τμημα του. 

Ειμαι οικοδομησιμος?

Δηλαδη φτανει που εχω διανοιγμενο προσωπο πανω απο τον κανονα των 15 μ. ή πρεπει να ειναι διανοιγμενος ο δρομος και στα 20 μ. ?

Drawing1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για την οικοδομησιμότητα (πέραν του προσώπου) μετράει και το αν εξασφαλίζεται πρόσβαση σε (επίσημα) διανοιγμένο δρόμο.

Πάντως, για πιο σίγουρα, απευθύνσου στην αρμόδια ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

εξ όσων γνωρίζω απαιτείται πλήρης διάνοιξη σε όλο το μήκος του προσώπου

παλιά ίσχυε ότι κατέθετες αίτηση για σύνταξη πράξης αναλογισμού για την διάνοιξη της οδού από και μέχρι διανοιγμένες οδούς και μετά άπρακτο τρίμηνο σου χορηγούσαν άδεια

νομίζω αυτή η διάταξη καταργήθηκε και πρέπει να συντάξει ο ενδιαφερόμενος ως επισπεύδων την πράξη αναλογισμού

μπορεί ωστόσο χωρίς πράξη αναλογισμού ο απέναντι να παραχωρήσει το ρυμοτομούμενο τμήμα με την επιφύλαξη της αποζημίωσης

ισχύει ΚΑΙ αυτό που λέει ο tetris και στην περίπτωσή σου δεν βλέπω επικοινωνία με διανοιγμένη οδό (την κάθετη)

Link to comment
Share on other sites

εξ όσων γνωρίζω απαιτείται πλήρης διάνοιξη σε όλο το μήκος του προσώπου Συμφωνώ και μάλιστα η ΥΔΟΜ το ζητάνε απαραίτητα. Κάποιες ΥΔΟΜ ζητούν και την πρόσβαση (αλλά σε ημιπλάτος για τις λοιπές οδούς) - Συνεννόηση μαζί τους

παλιά ίσχυε ότι κατέθετες αίτηση για σύνταξη πράξης αναλογισμού για την διάνοιξη της οδού από και μέχρι διανοιγμένες οδούς και μετά άπρακτο τρίμηνο σου χορηγούσαν άδεια

νομίζω αυτή η διάταξη καταργήθηκε και πρέπει να συντάξει ο ενδιαφερόμενος ως επισπεύδων την πράξη αναλογισμού

μπορεί ωστόσο χωρίς πράξη αναλογισμού ο απέναντι να παραχωρήσει το ρυμοτομούμενο τμήμα με την επιφύλαξη της αποζημίωσης

ισχύει ΚΑΙ αυτό που λέει ο tetris και στην περίπτωσή σου δεν βλέπω επικοινωνία με διανοιγμένη οδό (την κάθετη)

Link to comment
Share on other sites

1) Διανοιξη ολου του πλατους σε ολο το προσωπο

2) Επικοινωνια με ΚΧ

3) Υψομετρικη μελετη οδου

 

Κατα τα αλλα...δες εγκ.25/87

 

ΥΓ: Στο μηνυμα λες οτι η οδος ειναι διανοιγμενη στα 17μ αλλα στο σχεδιο φαινεται μη διανοιγμενη..Τι ισχυει?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.