Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβάθμιση λέβητα αερίου


panagiotis1984

Recommended Posts

Καλησπέρα

Είμαι και καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει ποιον λέβητα εντέλει να επιλέξω

Να σημειώσω ότι θα γίνει αναβάθμιση από υπάρχον λέβητα αερίου 6 ετών συμβατικό σε συμπύκνωσης και ο κύριος λόγος αναβάθμισης είναι κατά κύριο λόγο πιο αξιόπιστη μάρκα λέβητα(οχι οτι το ήδη υπάρχον μηχάνημα έχει βγάλει προβλήματα σοβαρά )και δεύτερον μεγαλύτερή´ οικονομία στην κατανάλωση σύμφωνα με τα όσο έχω ακούσει -διαβάσει εδώ μέσα και ακούσει από άλλους

Απλά επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο ουσιαστικό συμπέρασμα για το ποιος είναι καλύτερος στα ουσιαστικά σημεία είπα να ρωτήσω να μου πείτε κάποια γνώμη

Ο πρώτος λέβητας είναι ο

De Dietrich NANEO 24kw

 

http://www.klimatika.gr/klm/product/10_1_43_131/LEVITES_AERIOY_SYMPYKNOSIS_EPITOIXIOI_LEVITES_AERIOY.html

 

Και ο δεύτερος που έχω καταλήξει είναι ο

Viessmann Vitodens 050-W 5.9 – 29.3 k

 

https://energybay.gr/eshop/product/viessmann-vitodens-050-w-24kw-λεβητασ-αεριου-με-καπνοδοχο/

 

Η πρωταρχική μου γνώμη είναι να προχωρήσω στον viessmann αλλά παρακαλώ πείτε και μια ακόμα άποψη

Ευχαριστώ

Edited by panagiotis1984
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και γιατί να αλλάξεις εναν λέβητα ο οποίος δουλευει μια χαρα και να πετάξεις στην ουσία στα σουπίδια ενα ποσό?

Αντ'αυτού θα μπορούσες να κάνεις άλλες παρεμβάσεις εξοικονόμησης όπως είναι:

  1. Προσθήκη αντιστάθμισης
  2. Μόνωση δικτύου διανομής
  3. Θερμοστατικές κεφαλές

και τον λεβητα τον αλλάζεις οταν έρθει η ώρα του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που θέλω να αλλάξω λέβητα είναι ότι θέλω να μεταφέρω τον ήδη υπάρχον λέβητα σε ένα μικρότερο σπίτι που έχω σκοπό να μετακομίσω για κάποιο χρονικο διάστημα και αντί να προβώ στην αγορά Καινούργιου λέβητα στο εκεί προσωρινό σπίτι που θα διαμένω προτιμώ να κάνω αλλαγή στο ήδη υπάρχον σπίτι που είναι και πιο καινούργια οικοδομή και καλύτερα μονωμενο
Με αυτό το σκεπτικό το βλέπω αρχικά και επεται το θέμα εξοικονόμησης
Κατά δεύτερον είναι η συμπύκνωση -οικονομία που θα "προσφέρει " ο νέος λέβητας όπως προανέφερα καθως επίσης και η πιο "αξιόπιστη μάρκα " απο,αυτόν που κατέχω τώρα
Όποτε έτσι ξεκίνησα να βλέπω την επιλογή αντικατάστασης του λέβητα μου
Στην ουσία δε θα πεταχτεί ο παλιός λέβητας αλλά θα χρησιμοποιηθεί σε κάποια άλλη εγκατάσταση

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι και οι δυο καλοί είναι
Απλά θέλω μια γνώμη για το ποιος είναι καλύτερος σε κάποια σημεία
ένα κλικ καλύτερος από τον άλλο
Αυτό θα ήθελα να μάθω Εξού άνοιξα και το θέμα
Αν μπορούσες να κοιταξεισ Τα χαρακτηριστικά τους και να με ενημερώσεις θα το εκτιμούσα
Ευχαριστώ

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο είναι πολύ καλοί λέβητες, απλά ο Viessmann βγαίνει σε ισχύ 21.9KW και ο De Dietrich στα 24KW.

 

Υπάρχει και αρκετά φθηνότερη λύση, από τη στιγμή που η σύνδεση θα γίνει σε υφιστάμενο δίκτυο θερμαντικών σωμάτων και όχι σε δίκτυο σωμάτων μελετημένο για λέβητα συμπύκνωσης ή ενδοδαπέδια θέρμανση. Κοίταξε και τον Buderus GB012. Έχει το πρωτοκολλό επικοινωνίας με τον εσωτερικό θερμοστάτη opentherm, το οποίο μεταξύ άλλων κάνει μία τύποις αντιστάθμιση, ρυθμίζοντας, ανάλογα με την ζήτηση (ΔΤ και ρυθμό αύξησης θερμοκρασίας), την ισχύ του λέβητα και τη θερμοκρασία του νερού προσαγωγής. Δεν ξέρω αν στα νέα μοντέλα υπάρχει και η δυνατότητα προσθήκης εξωτερικού αισθητηρίου θερμοκρασίας, πάντως ο θερμοστάτης έχει στο μενού θέση για την ένδειξη.

 

Το ζητούμενο για να πάρουμε το όφελος από τη συμπύκνωση είναι να έχουμε όσο το δυνατόν χαμηλότερη θερμοκρασία επιστροφης (και προσαγωγής φυσικά) του νερού της θέρμανσης, πετυχαίνοντας τη ζητούμενη θερμοκρασία των χώρων.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο είναι πολύ καλοί λέβητες, απλά ο Viessmann βγαίνει σε ισχύ 21.9KW και ο De Dietrich στα 24KW.

 

Υπάρχει και αρκετά φθηνότερη λύση, από τη στιγμή που η σύνδεση θα γίνει σε υφιστάμενο δίκτυο θερμαντικών σωμάτων και όχι σε δίκτυο σωμάτων μελετημένο για λέβητα συμπύκνωσης ή ενδοδαπέδια θέρμανση. Κοίταξε και τον Buderus GB012. Έχει το πρωτοκολλό επικοινωνίας με τον εσωτερικό θερμοστάτη opentherm, το οποίο μεταξύ άλλων κάνει μία τύποις αντιστάθμιση, ρυθμίζοντας, ανάλογα με την ζήτηση (ΔΤ και ρυθμό αύξησης θερμοκρασίας), την ισχύ του λέβητα και τη θερμοκρασία του νερού προσαγωγής. Δεν ξέρω αν στα νέα μοντέλα υπάρχει και η δυνατότητα προσθήκης εξωτερικού αισθητηρίου θερμοκρασίας, πάντως ο θερμοστάτης έχει στο μενού θέση για την ένδειξη.

 

Το ζητούμενο για να πάρουμε το όφελος από τη συμπύκνωση είναι να έχουμε όσο το δυνατόν χαμηλότερη θερμοκρασία επιστροφης (και προσαγωγής φυσικά) του νερού της θέρμανσης, πετυχαίνοντας τη ζητούμενη θερμοκρασία των χώρων.

Ωραίος και επεξηγηματικός

Σε ευχαριστώ πολύ

Όσο για την φτηνότερη λύση απλά αναφέρω ότι ο buderus που αναφέρεις τον είδα με κόστος (πέρα Σκρουτζ) σε μαγαζια Θεσσαλονίκης στα 880€ Και από ότι έχω διαβάσει και ακούσει απλά προσφέρει όνομα αλλά όχι και ποιότητα

Γι αυτό τον απέρριψα αρχικά

Ετσι λέω να δώσω αλλά 250€ που δεν είναι και λίγα εδώ που τα λέμε για να πάρω κάτι "καλύτερο"

Ο viessmann βρήκα κατάστημα που τον δίνει 1150 με ΦΠΑ μαζί με καπνοδόχο Χωρίς εγκατάσταση

Didietrich τον βρήκα κομπλέ και μαζί με αντισταθμιστες καπνοδόχος 1200€ τιμή ΦΙΞ πάλι σε επίσημο συνεργάτη

οποτε από ότι καταλαβαίνω απλά θα δώσω παραπάνω χρήματα για ποιότητα αλλά όχι για οικονομία η τουλάχιστον όχι αυτήν που ακριβώς διαφημίζουν οι πωλητές στα μαγαζιά

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η οικονομία είναι συνάρτηση του βαθμού απόδοσης. Το 109% που ισχυρίζεται ο κατασκευαστής επιτυγχάνεται με νερό προσαγωγης 50 βαθμων και επιστροφής 30 και 30% φορτιο. Παντως σε σχεση με έναν συμβατικό λεβητα σε υψηλές θερμοκρασίες παλι υπάρχει διαφορά. Ο συμπυκνωσης εχει 97% σε νερο 80/60 τη στιγμή που ένας συμβατικός στην καλύτερη περίπτωση εχει λιγο πανω απο 90%.

 

Το θεμα ειναι οτι αν οι διαστασιολογηση των σωμάτων σου δεν σου επιτρέπει νερο χαμηλής θερμοκρασίας ισως να μην χρειάζεσαι τον λεβητα με τον σούπερ εναλλακτη αλλα τον πιο φθηνό που μλορει να φτάνει 103% μέγιστο, αλλα κι αυτός σε 80/60, έχει βαθμο απόδοσης 97%.

 

Αυτή ειναι η διαφορά του buderus απο τους αλλους.

 

Οσον αφορά το θέμα της αξιοπιστίας, ολοι μπορει να βγάλουν βλάβες.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά απόλυτα

Οι λέβητες αυτοί για να αποδώσουν τα μέγιστα πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις μέσα στην εγκατάσταση πέρα των αντισταθμιστων και μιας εγκατάστασης για συμβατικό λέβητα

Κοινώς θα πληρώσω να πάρω λέβητα αλλά δε θα αξιοποιήσω το 100% των δυνατοτήτων του που μπορεί να προσφέρει

Τουλάχιστον θα μπορέσω να κάνω μια οικονομία ενός αξιόλογου ποσού?αξιολογο ποσό θεωρώ 250-300€ την σεζόν του χειμώνα όλη

Η είμαι πολύ αισιόδοξος στα ποσά?

 

 

Επιπρόσθετα βάζεις και τις διαστάσεις των σωμάτων μέσα στην εξίσωση

Πως καταλαβαίνω αν τα σώματα μου μου επιτρέπουν η όχι νερό,χαμηλής θερμοκρασίας άρα "αποδίδει καλύτερα" ο συμπύκνωσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.