Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΠΑΤΑΡΙΑ-ΙΝΒΕΡΤΕΡ-ΜΠΟΡΝΤΟΥΡΟΨΑΛΙΔΑ


Στελιος1

Recommended Posts

Δεν λεω λεπτομερειες να μην σας κουραζω αδικα, θελω να δουλεψω 2 ψαλιδια μπορντουρας σε αγρο χωρις ρευμα (βενζινης αποκλειονται).

Η μπαταρια του τρακτερ ειναι 100 αμπερωρες, η μεγιστη χρηση των ψαλιδιων θα ειναι 2 ωρες, με εναν δυναμο 130 αμπερ και εναν ινβερτερ 3 χιλβατ θα κανω δουλεια?

 

Link to comment
Share on other sites

Κανενας σας δεν ξερει-θελει να βοηθησει?

Δε πειραζει, ο μετατροπεας θα μου ειναι χρησιμος και για αλλες δουλειες, ο υπαρχων δυναμο ειναι παμπαλαιος (φροντιζω να εχω παντα γεματη μπαταρια στο τρακτερ), το μπορντουροψαλιδο θα χρησιμοποιηθει και στην αυλη μου.

Κακως ρωταω λοιπον, κρατηστε τις γνωσεις σας για τους ''πελατες''???

Παρακαλω να κλεισει το θεμα και να μην απαντησει κανεις.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η συνολική ισχύς θα είναι άνω των 1000 - 1500W όταν θα λειτουργούν ταυτόχρονα και τα 2 εργαλεία.

Στα 1500W με βαθμό απόδοσης του μετατροπέα 85%, το ρεύμα εκφόρτισης θα είναι γύρω στα 150Α.

Η μπαταρία των 100Ah είναι πολύ μικρή για αυτό το ρεύμα εκφόρτισης δεδομένου ότι θα  το χρειάζεσαι για αρκετή ώρα.

Θα μπορούν να λειτουργούν (χωρίς να γίνει ζημιά στην μπαταρία) μόνο με τον κινητήρα του τρακτέρ εν λειτουργία για όσο θα γίνονται οι εργασίες.

Σε παρατεταμένη χρήση όμως θα επιβαρύνεται το δυναμό.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω.

Θα δουλευουν ταυτοχρονα (αναγκαστικα, ετσι κ αλλιως δηλαδη) με το τρακτερ για κανενα 2ωρο περιπου.

1)Ποια εννοειται ως.. παρατεταμενη χρηση?

2) Σε γενικες γραμμες ειναι λογικο το εγχειρημα, η πρεπει να αλλαξουν τα μεγεθη του δυναμο- μετατροπεα?

Link to comment
Share on other sites

1) Αν πρόκειται για εργασία που χρειάζεται να γίνεται μέχρι 3 - 4 φορές τον μήνα μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα και η επιπλέον φθορά του δυναμό θα είναι αμελητέα.

2) Το εγχείρημα είναι λογικό αλλά ανάλογα με την χρήση ίσως θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιείς μια μικρή γεννήτρια. Θα πρέπει να γίνει μία εκτίμηση των κοστολογίων. Για εργασία που πρέπει να γίνεται κάθε μέρα μία άλλη λύση, εκτός της γεννήτριας, ίσως θα ήταν να τοποθετηθεί 2ο, ανεξάρτητο δυναμό στον κινητήρα με άλλη μπαταρία (μεγαλύτερης χωρητικότητας και με δυνατότητες βαθιάς εκφόρτισης) ώστε να μην επιβαρύνεται το δυναμό του οχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι ευχαριστω.

Θελω να κουρευω αμπελι την ωρα που το ραντιζω, το τρακτερ θα δουλευει δηλαδη ετσι κ αλλιως. Περσι το καλοκαιρι ρωτουσα εδω για γενητρια, και εχω γενητρια, αλλα το ραντιστικο ειναι ταυτοχρονα και καλιεργητης και δεν υπαρχει χωρος για γεννητρια. Σκεφτηκα να ενσωματωσω μια πισω απο την αντλια του αλλα θα γινει συνωστισμος εκει, ενα κολαρο αν χρειαστει να αλλαξω θα ξεβιδωσω 10 πραγματα.

Το κουρεμα ειναι μια χοντροδουλεια που γινεται το καλοκαιρι 2 φορες για να περιοριστει η ασκοπη βλαστηση, επειδη περναω ραντιζοντας μια φορα θα κουρευεται το μισο (η μια πλευρα της σειρας) στο επομενο ραντισμα το υπολοιπο.

Συνολικα θα δουλευει 2-3 ωρες 4 φορες το καλοκαιρι.

Απο συγκυρια ( η πονηρια ηλεκρολογου) εχω 2 μπαταριες ιδιες, οταν τελειωσουν-πεθανουν θα παρω πιο καταλληλη.

Θα ρωτησω και για δευτερο δυναμο, καλη σκεψη φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ετοιμα υδραυλικα αλλα ειναι για πολλα στρεμματα, δεν αξιζει ο κοπος να τα τοποθετησεις και να τα βγαλεις μετα για 2 ωρες δουλεια. Αποσβεση δεν θα εκανα ποτε με ενα τετοιο..

Ενας γνωστος εβαλε 4 12βολτα κινητηρακια απο ψυγειο αυτοκινητου με λεπιδες και κανει μια χαρα δουλεια, αλλα δεν εχω στεγαστρο και τα φοβαμαι να γυριζουν σαν δαιμονισμενα μπροστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.