Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελευθερος επαγγελματιας -εταιρεια εε -εισφορες


Eletreng78

Recommended Posts

1) Ναι , υπάρχει άλλος συντελεστής . Για όποια δραστηριότητα αρμόδιος φορέας ασφάλισης ήταν ο ΟΑΕΕ , από 01/01/2017 έχουμε συντελεστή 26,95% , ενώ για δραστηριότητα αρμοδίότητας ΕΤΑΑ , ο συντελεστής είναι 37,95 %.

2) Επι ζημιών ή μηδενικής φορολογικής δηλώσεως υπολογίζονται εισφορές με βάση το κατώτερο όριο μηνιαίου εισοδήματος που σήμερα είναι τα 586,08 ευρώ . Με βάση το ποσοστό ασφαλίστρων προκύπτει υποχρέωση καταβολής ποσού ίσου με 586,08 χ 26,95% =157,95 ευρώ + 10 ευρώ για εισφορές υπερ ανεργίας = 167,95 ευρώ ανά μήνα..

Η ερωτηση ειναι εαν θα πληρωσουμε 167,95 χ 1 ή εαν θα πληρωσουμε 167,95 χ 2 σε περιπτωση που υπαρχουν ζημιες ή μηδενικα εσοδα και στις δυο δραστηριοτητες??. 

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι εαν θα πληρωσουμε 167,95 χ 1 ή εαν θα πληρωσουμε 167,95 χ 2 σε περιπτωση που υπαρχουν ζημιες ή μηδενικα εσοδα και στις δυο δραστηριοτητες??.

Ακριβώς αυτό. Αν γίνει, τραγικό!!!!

 

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ειναι εαν θα πληρωσουμε 167,95 χ 1 ή εαν θα πληρωσουμε 167,95 χ 2 σε περιπτωση που υπαρχουν ζημιες ή μηδενικα εσοδα και στις δυο δραστηριοτητες??. 

 

Αν έχουμε παράλληλη ασφάλιση και οι δυο δραστηριότητες παρουσιάζουν αρνητικό ή μηδενικό εισόδημα θα υπάρχει μια μόνο καταβολή με βάση το ελάχιστο όριο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε παράλληλη ασφάλιση και οι δυο δραστηριότητες παρουσιάζουν αρνητικό ή μηδενικό εισόδημα θα υπάρχει μια μόνο καταβολή με βάση το ελάχιστο όριο .

 

Και μελος σε εταιρεια Ο.Ε. και Μηχανικος στο επαγγελμα θεωρειται παραλληλη ασφαλιση?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέλος ΟΕ και μηχανικός με ατομική επιχείρηση και είμαι σε αυτούς που δεν έχει εκδοθεί ακόμα ειδοποιητηριο, γιατί είμαι με παράλληλη ασφάλιση. Έχω αριθμό μητρώου στον πρώην ΟΑΕΕ και φυσικα στο ΤΣΜΕΔΕ. Κάθε χρόνο έπαιρνα μία βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ και την πήγαινα στον ΟΑΕΕ για να πάρω εξαίρεση από ΟΑΕΕ, λόγω του νόμου του 1993 που απαγορεύει την διπλή ασφάλιση.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέλος ΟΕ και μηχανικός με ατομική επιχείρηση και είμαι σε αυτούς που δεν έχει εκδοθεί ακόμα ειδοποιητηριο, γιατί είμαι με παράλληλη ασφάλιση. Έχω αριθμό μητρώου στον πρώην ΟΑΕΕ και φυσικα στο ΤΣΜΕΔΕ. Κάθε χρόνο έπαιρνα μία βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ και την πήγαινα στον ΟΑΕΕ για να πάρω εξαίρεση από ΟΑΕΕ, λόγω του νόμου του 1993 που απαγορεύει την διπλή ασφάλιση.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Δεν είναι βέβαιο ότι ο λόγος για τον οποίο δεν εκδόθηκε ειδοποιητήριο καταβολής εισφορών είναι αυτός που επικαλείσθε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.