Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία μόνο με κάρτα για το 2017;


sok_ratis

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Σε συζήτηση με φίλο (και συνάδελφο μηχανικό) μου είπε ότι πλέον για το 2017, οι δαπάνες που εκπίπτουν από το μικτό εισόδημα των ελεύθερων επαγγελματιών και δηλώνονται στα βιβλία, είναι μόνο όσες γίνονται με κάρτα! Μάλιστα μου είπε ότι αυτό το είπε φίλος του λογιστής! Αυτό το ακούω πρώτη φορά και μου φαίνεται περίεργο! Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή όσες δαπάνες γίνονται με μετρητά, δεν εκπίπτουν του εισοδήματος για το 2017; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σε όλους. Σε συζήτηση με φίλο (και συνάδελφο μηχανικό) μου είπε ότι πλέον για το 2017, οι δαπάνες που εκπίπτουν από το μικτό εισόδημα των ελεύθερων επαγγελματιών και δηλώνονται στα βιβλία, είναι μόνο όσες γίνονται με κάρτα! Μάλιστα μου είπε ότι αυτό το είπε φίλος του λογιστής! Αυτό το ακούω πρώτη φορά και μου φαίνεται περίεργο! Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή όσες δαπάνες γίνονται με μετρητά, δεν εκπίπτουν του εισοδήματος για το 2017; Ευχαριστώ.

 

Οπως και εσύ , έτσι και εγώ το ακούω για πρώτη φορά .

 

Οι δαπάνες που εξωφλούνται με μετρητά εκπίπτουν υπό τους περιορισμούς του άρθρου 23 ν 4172/2013 . Στο άρθρο αυτό το μόνο που προστέθηκε , με τις τελευταίες αλλαγές , ως εξόφληση υποχρεωτική μέσω τράπεζας , προκειμένου να αναγνωρισθεί προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα ήταν η δαπάνη της μισθοδοσίας .

Link to comment
Share on other sites

 

 

Οπως και εσύ , έτσι και εγώ το ακούω για πρώτη φορά .

 

Οι δαπάνες που εξωφλούνται με μετρητά εκπίπτουν υπό τους περιορισμούς του άρθρου 23 ν 4172/2013 . Στο άρθρο αυτό το μόνο που προστέθηκε , με τις τελευταίες αλλαγές , ως εξόφληση υποχρεωτική μέσω τράπεζας , προκειμένου να αναγνωρισθεί προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα ήταν η δαπάνη της μισθοδοσίας .

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.