Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διακαίωμα υπογραφής ηλεκτρολόγου μηχανικού Τ.Ε. σε ΜΤ


Recommended Posts

Ωραία ας τα πάρουμε από την αρχή. Εργάζομαι σε εταιρεία η οποία εκτός των άλλων κάνει και συντηρήσεις Υ/Σ Μ.Τ.  Για την εκτέλεση των εργασιών μέχρι τώρα χρησιμοποιεί διπλωματούχο μηχανικό που συνεργάζεται εκτός της εταιρείας με συμφωνητικό των 2 και ο οποίος υπογράφει για όλες τις αιτήσεις! 

 

Οι εκτέλεση των χειρισμών των διακοτπών Μ.Τ. της εκάστοτε εγκατάστασης, οι εκτέλεση των εργασιών συντηρήσεως γίνονται από εμένα και το προσωπικό και όχι τον μηχανικό. Η ερώτηση μου είναι αν επιτρέπεται εγώ να υπογράψω την αίτηση επανασύνδεσης που ζητάει η ΔΕΗ για να δώσει πάλι ρεύμα στην εγκατάσταση μετά το πέρας των εργασιών συντήρησης και αν επιτρέπεται να κάνω εγώ χειρισμούς στην Μ.Τ. Έστω και εάν αυτό επιτρέπεται μέχρι τα 900KW.

 

Ο λόγος των ερωτήσεων είναι ότι πρόσφατα σε μία συνεργασία της εταιρείας που εργάζομαι με άλλη η οποιά έχει Μ/Σ Μ.Τ. 800αρησες δεν τους έκανε το χαρτί μου για τους χειρισμούς Μ.Τ. όπως έλεγαν. Ήθελαν να είναι παρόν διπλωματούχος μηχανικός. Το οποίο εγώ όπως ερμηνεύω το Π.Δ. 108/2013 δεν είναι λογικό καθώς μέχρι αυτή την ισχύ με καλύπτει αφού μιλάμε για συντήρηση. Ωστόσο το θέμα τους δεν ήταν η συντήρηση αλλά ότι δεν επιτρεπόταν να κάνω εγώ τους χειρισμούς!!!! 

Για την συντήρηση δεν είχαν θέμα. Αυτό που είχαν θέμα ήταν ότι για χειρισμούς στην Μ.Τ. πρέπει να είσαι διπλωματούχος μηχανικός το οποίο εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω μέσα από το Π.Δ. 

Η συντήρηση περιλαμβάνει τον χειρισμό? 

Αυτοί πάντως δεν το δεχόντουσαν και ψάχνω και εγώ να βρω τι ισχύει και φυσικά πως θα μπορέσω σε μελλοντικές παρόμοιες καταστάσεις να έχω ένα χαρτί που να τους αποδεικνύω ότι "ορίστε έχω την άδεια να κάνω αυτές τις εργασίες και να υπογράφω για αυτές". 

Με λίγα λόγια αυτοί ερμήνευαν αλλιώς το ΠΔ 108/13.

 

Όσο για την αναβάθμιση της άδειας σε 4η ομάδα δεν είναι χαζός αυτός που το έγραψε ότι πρέπει να είναι σε εγκαταστάσεις παραγωγής ρεύματος. Με λίγα λόγια σου λέει πρέπει να είσαι στην ΔΕΗ ή σε κάποιο από τα αιολικά πάρκα ή φ/β πάρκα συνέχεια για ένα χρόνο. Οπότε λίγο δύσκολο για κάποιον να μπορέσει να αναβαθμίσει αυτή την άδεια από 3η ομάδα σε 4η ομάδα όπου και δεν έχει περιορισμό στην ισχύ.

Εγώ για παράδειγμα έχω κάνει πολλούς χειρισμούς και έχω εγκαταστήσει αρκετούς Υ/Σ Μ.Τ σε διάφορες βιομηχανίες καθώς και έχω κάνει διάφορες συντηρήσεις Υ/Σ Μ.Τ. Αυτό όμως δεν αρκεί καθώς δεν είναι σταθμοί παραγωγής ρεύματος.

Edited by Constantinos Liopetas
Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω οτι δικαιούμαστε 4η ομάδα προς το παρών παρα μόνο Α τάξης άδεια υπομηχανικού (εδώ γελάμε δεν διαφωνώ)

ίσως κανω λαθος απλα έτσι δείχνει το Π.Δ

όσο για το χειρισμό άνετα μπορείς μέχρι 900kVA . Απλά είναι η λάθος ερμηνεία που είπες..

Edited by Mitsos Ribopaido
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός τε αν καταφέρει να έχει τις προϋποθέσεις που ζητά το ΠΔ δικαιούται την άδεια 4ης ομάδας. Το ΠΔ αφορά τις εργασίες "εκτέλεσης, συντήρησης, επισκευής και λειτουργίας ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων" οποίος δεν καταλαβαίνει την έννοια στης λειτουργίας πίσω στο δημοτικό σχολειό.

 

Ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 3ης Ομάδας Α ́ Ειδικότητας είναι το φυσικό πρόσωπο, το οποίο εντός των ορίων της 1ης, 2ης και 3ης Ομάδας, υλοποιεί τη μελέτη

της ηλεκτρικής εγκατάστασης, όπου αυτή απαιτείται, κατασκευάζει, επισκευάζει, ελέγχει και συντηρεί την ηλεκτρική εγκατάσταση. Είναι υπεύθυνος για τις εκτελούμενες εργασίες, προΐσταται και συντονίζει τις εργασίες που εκτελούν τα συνεργεία. Επίσης χορηγεί βεβαιώσεις προϋπηρεσίας, αποκτά προϋπηρεσία για τη διατήρηση της υφιστάμενης άδειας και την απόκτηση της άδειας του εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου 4ης Ομάδας Α ́ Ειδικότητας και εκδίδει υπεύθυνη δήλωση καλής εκτέλεσης σύμφωνα με το άρθρο 12. Επίσης, εκδίδει την υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη (ΥΔΕ), προκειμένου για τη σύνδεση της εγκατάστασης με τα δίκτυα κοινής ωφελείας, εφόσον τούτο προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις.
Τα όρια ισχύος της 3ης Ομάδας αυξάνονται κατά 50% όταν αφορούν στην επισκευή και την συντήρηση της εγκατάστασης

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

 

ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός τε αν καταφέρει να έχει τις προϋποθέσεις που ζητά το ΠΔ δικαιούται την άδεια 4ης ομάδας. Το ΠΔ αφορά τις εργασίες "εκτέλεσης, συντήρησης, επισκευής και λειτουργίας ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων" οποίος δεν καταλαβαίνει την έννοια στης λειτουργίας πίσω στο δημοτικό σχολειό.

 

Ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 3ης Ομάδας Α ́ Ειδικότητας είναι το φυσικό πρόσωπο, το οποίο εντός των ορίων της 1ης, 2ης και 3ης Ομάδας, υλοποιεί τη μελέτη

της ηλεκτρικής εγκατάστασης, όπου αυτή απαιτείται, κατασκευάζει, επισκευάζει, ελέγχει και συντηρεί την ηλεκτρική εγκατάσταση. Είναι υπεύθυνος για τις εκτελούμενες εργασίες, προΐσταται και συντονίζει τις εργασίες που εκτελούν τα συνεργεία. Επίσης χορηγεί βεβαιώσεις προϋπηρεσίας, αποκτά προϋπηρεσία για τη διατήρηση της υφιστάμενης άδειας και την απόκτηση της άδειας του εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου 4ης Ομάδας Α ́ Ειδικότητας και εκδίδει υπεύθυνη δήλωση καλής εκτέλεσης σύμφωνα με το άρθρο 12. Επίσης, εκδίδει την υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη (ΥΔΕ), προκειμένου για τη σύνδεση της εγκατάστασης με τα δίκτυα κοινής ωφελείας, εφόσον τούτο προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις.
Τα όρια ισχύος της 3ης Ομάδας αυξάνονται κατά 50% όταν αφορούν στην επισκευή και την συντήρηση της εγκατάστασης

 

Άψογος για το κομμάτι του ΠΔ .Σωστή ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.