Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεοι δασικοι χαρτες


dimitris GM

Recommended Posts

Αποφάσεις των Δ/νσεων Δασών για την ανάρτηση Δασικού Χάρτη σε περιοχές αρμοδιότητάς τουs.
Ημ.  Διεύθυνση Δασών  Απόφαση ανάρτησης  Ανακοίνωση
27.1  ΦΛΩΡΙΝΑΣ  Απόφαση  Ανακοίνωση
27.1  ΠΡΕΒΕΖΑΣ  Απόφαση  Ανακοίνωση
27.1  ΑΧΑΪΑΣ  Απόφαση  Ανακοίνωση
27.1  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  Απόφαση  Ανακοίνωση
20.1  ΠΕΛΛΑΣ  Απόφαση  Ανακοίνωση
20.1  ΚΟΖΑΝΗΣ  Απόφαση  Ανακοίνωση
20.1  ΕΥΒΟΙΑΣ  Απόφαση   Ανακοίνωση
20.1  ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  Απόφαση   Ανακοίνωση
20.1  ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Απόφαση   Ανακοίνωση
20.1  ΕΒΡΟΥ  Απόφαση   Ανακοίνωση
13.1  ΗΛΕΙΑΣ  Απόφαση   Ανακοίνωση
13.1  ΚΑΒΑΛΑΣ  Απόφαση   Ανακοίνωση
13.1  ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ  Απόφαση   Ανακοίνωση
13.1  ΠΙΕΡΙΑΣ  Απόφαση   Ανακοίνωση

 

περισσοτερα εδω

 

https://dasarxeio.com/dasikoi_xartes/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Β. Σε περίπτωση ανάκλησης αντιρρήσεων, ο Υπεύθυνος τού Σηµείου Υποστήριξης Ανάρτησης ∆ασικού Χάρτη, µετά τη λήξη τής προθεσµίας υποβολής αντιρρήσεων και εντός 3 µηνών το αργότερο από αυτή, εκδίδει απόφαση για την επιστροφή των καταβληθέντων σχετικών τελών, στις περιπτώσεις που η σχετική αίτηση ανάκλησης έχει υποβληθεί εντός της προθεσµίας υποβολής αντιρρήσεων.

 

αρα επιστρεφονται τα τελη,αν γινει δεκτη η ενσταση κατα δασικου χαρτη?

Link to comment
Share on other sites

Εδω μιλαει για την "ανακληση αντιρρησεων"

δλδ εκει που ανακαλυπτεις οτι εισαι χαμενος απο χερι...ανακαλεις τις αντιρρησεις και τα παιρνεις πισω ..

Πώς και με ποιον τροπο και ποιες διαδικασιες, ειναι γνωστο...δλδ να μην χρωστας φορο εισοδηματος, ΕΝΦΙΑ, ασφαλιστικα, δημοτικα κλπκλπ...

 

Αν κερδισεις  στις αντιρρησεις, τοτε παιρνεις το χωραφι αλλά, πουθενα δεν γραφει οτι επιστρεφονται τα τελη...

 

Εξ αλλου, καποιος πρεπει να πληρωσει ολες αυτες τις επιτροπες... :mrgreen:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!

Οπως πολλόι φανταζομαι ετσι και εγω εχω μερικά προβλήματα με τους δασικούς χάρτες, εχω πολλά ΔΑ μερικά ΑΔ και καποια ΔΔ. η ουσια της ερώτησεως μου ειναι τι αξιζει να κάνω δεδομενου του κοστους των αντιρρήσεων συν αμοιβη μηχανικού απο την στιγμή που τα περισσότερα κτήματα ειναι απο τον προππαπου μου απο γενια σε γενιά και χαρτιά δεν υπάρχουν. Τι προτεινετε? Μπορω να διεκδικήσω τα ΑΔ και τα ΔΑ?

Link to comment
Share on other sites

Οι δασικοί χάρτες και οι αποχαρακτηρισμοί εκτάσεων δεν κατοχυρώνουν την ιδιωτική ιδιοκτησία (οικόπεδο, καλλιεργήσιμο κλπ) αλλά την κρατική (Δάσος). Συνεπώς μπορείς να κάνεις ένσταση επί της γης που υποστηρίζεις ότι είναι δική σου. Αρκεί μετά να μπορέσεις να κατοχυρώσεις τις εκτάσεις αυτές με συμβόλαια (π.χ. με αποδοχές κληρονομιάς, ή αποδεικτικά χρησικτησίας κ.α). 

 

Το ίδιο πρόβλημα με σένα έχει η μισή Ελλάδα. Οι περισσότερες ιδιοκτησίες δεν έχουν ξεκαθαριστεί, για πολλούς και διαφόρους λόγους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι ιδιοκτήτες τους (αν είναι πραγματικοί ιδιοκτήτες) θα τις χάσουν. 

 

Για κοίτα εδώ:

http://www.thetoc.gr/koinwnia/article/apobasi-se-suntagma-etoimazoun-oi-maniates-tin-pempti

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Κωστή σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το προβλημα με τα κτηματα μας ειναι απο πάππου προς πάππου και τα μοιραζαν με τα λόγια, εκει τι κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή αυτή γενικά κάνεις αποδοχή κληρονομιάς. Η αποδοχή κληρονομιάς είναι κανονικό συμβόλαιο, αποδεκτό από όλες τις κρατικές υπηρεσίες. 

 

Για τη διαδικασία της ένστασης (αν σε συμφέρει να την κάνεις) θα σε ενημερώσουν οι συνάδελφοι Αγρονόμοι Τοπογράφοι και Π.Μ. στην περιοχή σου. Πήγαινε όμως χθες. Το τώρα είναι αργά. Μη χάνεις χρόνο. Σου ξαναλέω ότι δεν είσαι ο μοναδικός. 

 

Υ.Γ. Εγώ θα αποδεχόμουν την ιδιοκτησία μιας έκτασης που θεωρείται δασική, μόνο αν είχα ικανοποιητικά τεκμήρια για κερδίσω την ένσταση. Πρέπει να ξέρεις ότι τα τελευταία 20 χρόνια, από τις ενστάσεις που έχουν γίνει ενάντια στις αποφάσεις χαρακτηρισμού εκτάσεων, ελάχιστοι πολίτες έχουν δικαιωθεί.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχώς ο πατερας μου εφυγε απο την ζωη πριν λιγο καιρό και η αποδοχη μας την <<φρεναρε>> η συμβολαιογράφος λογω της ανάρτησης των δασικών χαρτών, να την ενημερωσω να προχωρησει κανονικά την αποδοχη?

Στο δασαρχείο που μίλησα μου ζήτησαν μελέτη δασολόγου για την αντίρρηση.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Τροποποίησα το #8 ξανακοίτα το.

Δυστυχώς ο πατερας μου εφυγε απο την ζωη πριν λιγο καιρό και η αποδοχη μας την <<φρεναρε>> η συμβολαιογράφος λογω της ανάρτησης των δασικών χαρτών, να την ενημερωσω να προχωρησει κανονικά την αποδοχη?

Στο δασαρχείο που μίλησα μου ζήτησαν μελέτη δασολόγου για την αντίρρηση.

 

Θέλει προσοχή γιατί μπορείς να μπλέξεις. 

https://www.fotoermineia.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%83-%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%83-c-3_15.html

"Όπως προείπαμε...κάθε έκταση που είναι δασική, αυτομάτως θεωρείται και δημόσια (τεκμήριο κυριότητας του Δημοσίου), εκτός και αν ο ιδιοκτήτης αποδείξει ότι η έκταση του είναι ιδιωτική σύμφωνα με αναγνωρισμένους τίτλους που ανάγονται στο 1885 (ή σύμφωνα με κάποιες άλλες προϋποθέσεις που τίθενται από την ισχύουσα νομοθεσία και δεν είναι της παρούσης). Συνεπώς αν κάποιοι ιδιοκτήτες «κέρδισαν» την υπόθεση τους στις επιτροπές του κτηματολογίου, τότε πρέπει να αποσαφηνιστεί ότι τις «κέρδισαν» ως προς το ιδιοκτησιακό και όχι ως προς το μη δασικό χαρακτήρα.

 

Το Δασαρχείο σωστά σου ζητάει μελέτη δασολόγου, γιατί πολλές φορές δεν υποβάλλεται σωστά η ένσταση και..τσάμπα τα χρήματα και ο κόπος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.