Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Ν.651/77


Recommended Posts

Χαίρεται,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε δυο θέματα. 1.) Οικόπεδο εντός οικισμού <2000 κατοίκων με εμβαδό 5.500 τ.μ. και πρόσωπο 4.20μ. σε δημοτική οδό, το οποίο (οικόπεδο) προϋπαρχει του 1977 με συμβόλαιο αγοραπωλησίας, ειναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση η κατα κανόνα?Στη δήλωση μου αρκεί να γράψω άρτιο και οικδομήσιμο η οφείλω να γράψω κατά περέκκλιση?Αυτή ήταν και η δεύτερη ερώτηση μου. Ξέρω είναι λίγο γελεία η ερώτηση αλλά καμια φορά κολλάς....:)

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το εμβαδό είσαι οκ.

για το προσωπο πρεπει μια ολοκληρη πλευρά να είναι εφαπτόμενη σε κοινοχρηστο πλάτους

4,00 μ.

αλλιώς πας για παραχώρηση.

εισαι άρτιος κατά κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπλέκονται λίγο τα πράγματα γιατί το πρόσωπο το οποίο επικαλούμαι είναι μια λωρίδα πλάτους 4.20 μ. και αρκετών μέτρων μήκους (η οποία είναι έτσι αγορασμένη απο παλιά) προφανώς για να αποκτήσει πρόσωπο η υπόλοιπη ιδιοκτησία(σε συνολο 5.500τ.μ.).Αυτό θεωρώ οτι καλείπτει την απαιτηση 4μ. προσώπου ολόκληρης της πλευράς.Ετσί δεν είναι?

Επίσης εφόσον σήμερα ζητειται 12 μ. πρόσωπο και εγώ έχω 4.20 απο παλιά, δεν θα επρεπε να δηλώσω αρτιο και οικοδομήσιμο κατα παρέκκλιση?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τα 12 μ είναι πρόσωπο (δηλ μηκος) σε περίπτωση κατάτμησης

τα 4.20 τα δικά σου είναι πλάτος επί του προσώπου.

διαφορετικά πράγματα.

η μήπως δεν κατάλαβα τι εννοούσες?

 

βάλε ένα σκαριφηματάκι για να μη σε πάρω στο λαιμό μου άδικα φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Chrisven ευχαριστώ,

δεν έχω συνεχής πρόσβαση στο ιντερνετ λόγω μετακόμισης και μόλις τώρα είδα την απάντηση σου.Επίσης δεν εχω μαζί μου το αρχείο να σου ανεβάσω ενα σκαρίφημα για να έχεις μια καλύτερη άποψη.Νομίζω πάντως πως ξεκάθάρησα το μυαλό μου μιλώντας και με συναδέλφους το απογευμα,οπότε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συναδελφοι και παλι καλημερα....

Ως νεος μηχανικος και μη εχων εμπειρια απο αδειες κτλ,προστρεχω σε πρωτη φαση εδω στηριζομενος στην καλη σας διαθεση...

Μολις μου ειπε μια πελατισα ότι έχει συμφωνησει να πουλησει το διαμερισμα (94τμ) της στην περιοχη της Ανω Πολης στη Θεσσαλονικη.

Η συμβολαιογραφος της,της ειπε ότι θελει δήλωση 651 απο μηχανικο.Αυτη θα μου φερει το τοπογραφικο της άδειας,την άδεια ...Εγω τί θα πρέπει να ελεγξω και να γραψω στη δηλωση?

Η μονη εμπειρια που εχω σχετικα με δηλωση Ν651 ειναι ο χαρακτηρισμος που εκανα για ενα οικοπεδο εκτος σχεδιου περυσι.Για διαμερισματα τί ελεγχουμε και τί γραφουμε?

Σας ευχαριστώ πολυ...

 

ps: Όσο για την αμοιβη?Υπαρχει αμοιβη γι αυτο?

 

 

Παρακαλώ μεταβείτε στο Πίνακας Ελέγχου -->Προσωπικό Προφίλ-- >Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων και στο πεδίο επάγγελμα συμπληρώστε την ειδικότητά σας. avgoust

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , η δήλωση του Ν.651 δεν αφορά το διαμέρισμα , αλλά το οικόπεδο εντός του οποίου βρίσκεται αυτό. Θα ελέγξεις τα απαραίτητα και θα την συντάξεις κανονικά σαν να είχες ένα οποιοδήποτε οικόπεδο. Μπορείς όμως να προσθέσεις -σε περίπτωση που αυτό ισχύει- ότι έχει εξαντλήσει τον έως τώρα προβλεπόμενο Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι και παλι καλημερα....

Ως νεος μηχανικος και μη εχων εμπειρια απο αδειες κτλ,προστρεχω σε πρωτη φαση εδω στηριζομενος στην καλη σας διαθεση...

Μολις μου ειπε μια πελατισα ότι έχει συμφωνησει να πουλησει το διαμερισμα (94τμ) της στην περιοχη της Ανω Πολης στη Θεσσαλονικη.

Η συμβολαιογραφος της,της ειπε ότι θελει δήλωση 651 απο μηχανικο.Αυτη θα μου φερει το τοπογραφικο της άδειας,την άδεια ...Εγω τί θα πρέπει να ελεγξω και να γραψω στη δηλωση?

Η μονη εμπειρια που εχω σχετικα με δηλωση Ν651 ειναι ο χαρακτηρισμος που εκανα για ενα οικοπεδο εκτος σχεδιου περυσι.Για διαμερισματα τί ελεγχουμε και τί γραφουμε?

Σας ευχαριστώ πολυ...

 

ps: Όσο για την αμοιβη?Υπαρχει αμοιβη γι αυτο?

 

 

 

Από τη σύγχιση που νιώθεις, καταλαβαίνεις τι κουταμάρα είναι αυτό που σου ζητάει η συμβολαιογράφος! Ρώτησε την, που ακριβώς σου ζητάει να υπογράψεις τη δήλωση του 651; Στην ...παλιά κάτοψη του διαμερίσματος; Στο παλιό -ήδη υπογεγραμμένο από συνάδελφο και θεωρημένο από την πολεοδομία- τοπογραφικό; Σε χαρτοπετσέτα; Να κάνεις νέο τοπογραφικό; Και να βεβαιώνεις τι με τη δήλωση; Ότι διαμέρισμα σε υπάρχουσα πολυκατοικία, είναι χτισμένο ...σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο;

 

Συνάδελφε , η δήλωση του Ν.651 δεν αφορά το διαμέρισμα , αλλά το οικόπεδο εντός του οποίου βρίσκεται αυτό. Θα ελέγξεις τα απαραίτητα και θα την συντάξεις κανονικά σαν να είχες ένα οποιοδήποτε οικόπεδο. Μπορείς όμως να προσθέσεις -σε περίπτωση που αυτό ισχύει- ότι έχει εξαντλήσει τον έως τώρα προβλεπόμενο Σ.Δ.

 

Για ποιό λόγο να το κάνει αυτό; Και πως θα το κάνει το βασικότερο. Να του ζητήσει να συντάξει νέο πλήρες τοπογραφικό αν νομίζει ότι απαιτείται για μεταβίβαση διαμερίσματος (μακάρι να απαιτείται-μας συμφέρει). Οι δηλώσεις του 651 από όσο ξέρω, δεν υπογράφονται δωρεάν, ούτε σε μπακαλόχαρτα ή όπου ζητήσει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Του ζητάει νέο Τοπογραφικό αφού θέλει δήλωση του Ν.651 αλλά για ποιο λόγο?Μήπως είναι πολύ παλιό το Τοπογραφικό της αδείας και χρειάζονται διευκρινήσεις για θέση, εμβαδό οικοπέδου κτλ που θα αναγράφονται στο συμβόλαιο αγοράς?Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.