Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

κι άλλα τηλεοπτικά θα και ταξίματα

περί "επιστροφών" και μειώσεων συντελεστών

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39037

όρσε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλώς τα δεχτήκαμε ... τις εισφορές του Ιανουαρίου... χωρίς Επικουρικό και Εφάπαξ αρχικά και αυτές .... και με μηνιαίο εισόδημα υπολογισμού των εισφορών επί του οποίου εφαρμόζονται τα ποσοστά των κλάδων με βάση το φορολογικό έτος 2016 ως εξής από το Ε3:

{ [(κωδ. 346 ή κωδ. 348) + κωδ.517] /12 } x 85%. Επί αυτού εφαρμόζονται και οι μειώσεις του άρ.98 του ν.4178/16.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει το ειδοποιητήριο 12/2017ακόμα, αλλά πιο κάτω, στο Ιστορικό Εισφορών, για το μήνα 1/2018 εμφανίζεται χρέος 1,73€ :mrgreen:

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δεχτήκαμε ... τις εισφορές του Ιανουαρίου... χωρίς Επικουρικό και Εφάπαξ αρχικά και αυτές .... και με μηνιαίο εισόδημα υπολογισμού των εισφορών επί του οποίου εφαρμόζονται τα ποσοστά των κλάδων με βάση το φορολογικό έτος 2016 ως εξής από το Ε3:

{ [(κωδ. 346 ή κωδ. 348) + κωδ.517] /12 } x 85%. Επί αυτού εφαρμόζονται και οι μειώσεις του άρ.98 του ν.4178/16.

 

Για να βοηθήσω σε αντίστοιχες περιπτώσεις συναδέλφων που είχαν ζημιά από προηγούμενα έτη έχουν κάνει το παρακάτω υπολογισμό:  

{ [(εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα από εκκαθαριστικό)  + κωδ.517 από Ε3] /12 } x 85%. Επί αυτού εφαρμόζονται και οι μειώσεις του άρ.98 του ν.4178/16.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει το ειδοποιητήριο 12/2017ακόμα, αλλά πιο κάτω, στο Ιστορικό Εισφορών, για το μήνα 1/2018 εμφανίζεται χρέος 1,73€ :mrgreen:

 

 

έμενα στο Ιστορικό Εισφορών εμφανίζει κανονικά το ποσό της εισφοράς για τον 1/2018,

οπότε με το RF που είναι πάντα το ίδιο μπορώ να πληρώσω.

 

και να πληρώσεις χωρίς να έχει βγει το ειδοποιητήριο δεν τρέχει τίποτα, μένει στον λογαριασμό σου στον ΕΦΚΑ σαν πιστωτικό και συμψηφίζεται με το που εκδίδεται το νέο ειδοποιητήριο. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να ρωτήσω αν σε έναν βασικό εργοδότη που προκύπτει η σταθερή εργασιακή σχέση μπορώ να κόβω τιμολόγια με ένταξη στην Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016.

και να συνεχίζω να κόβω αποδείξεις λιανικών συναλλαγών σε άλλους ιδιώτες?

Δηλαδή αν εγώ κόβω ΑΛΣ σε ιδιώτες δεν μου επιτρέπει ο Νόμος να μπορώ με τον βασικό εργοδότη μου που θα είναι ο μόνος που θα κόβω τιμολόγια να μπω στην Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016?

 

Τη γνώμη σας συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Από φορολογικής απόψεως : από αυτά που διάβαζα πέρυσι στο φόρουμ, συμπέρανα ότι ενώ δεν είναι ξεκάθαρο βάσει Νόμου, το σύστημα σε πέταγε έξω από το καθεστώς μπλοκακίου, εάν δήλωνες λιανικές συναλλαγές στο Ε3.

Από ασφαλιστικής απόψεως : ο νόμος 4387/16  μιλάει για ως δύο εργοδότες. Οπότε δε βλέπω τρόπο να μπορείς να κόβεις σε ιδιώτες και να είσαι στο καθεστώς μπλοκάκι. Ο λογιστής σου τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκύκλιο αναφέρεται ότι "το εισόδημα πρέπει να προέρχεται από την άσκηση διαρκούς και όχι ευκαιριακής επαγγελματικής δραστηριότητας, και μόνο από την απασχόληση σε ενα ή και δυο πρόσωπα". Εγώ πληρώ την πρώτη συνθήκη "διαρκούς και όχι ευκαιριακής επαγγελματικής δραστηριότητας" με έκδοση τιμολογίων κάθε μήνα αλλά ψάχνω πως μπορώ να ενταχθώ στη παραπάνω διάτξη αφού κόβω σε άλλους ιδιώτες_παραπάνω από δυο. 

Προσπαθώ μάλλον να αποδείξω στον εαυτό μου ότι το νόημα πρόβλεψης ένταξης στη παραπάνω διάταξη είναι να πληρείται η διαρκής και όχι ευκαιριακή απαασχόληση για μέχρι δυο εργοδότες αλλά να δύναται ο ασφαλισμένος να παρέχει και αλλού τις υπηρεσίες του σε περιπτώσεις όχι διαρκής αλλά ευκαιριακής απασχόλησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είπαμε? Θα πάτε πουθενά το τριήμερο? Μην ξεχάσετε να πάρετε και τους νέους ΕΦΚΑ με εκκαθαρισμένες τις περσινές δηλώσεις ΧΩΡΙΣ το +10%.

 

Προσωπικά, και το ήξερα, επειδή απο 2015 σε 2016 είχα αλλαγή στάτους, κι από μη φορολογητέα υποτροφία πήγα μόνο σε μπλοκάκι, μου αυξήθηκε...

 

Αν δεν είχα τον μικρό πραγματικά θα τους έλεγα τι θα πάρουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.