Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Εργάζομαι εδώ και 10 χρόνια ως μισθωτός ΤΣΜΕΔΕ. Ειδικά τα τελευταία χρόνια, οι εισφορές που είχα ήταν (αρκετά) παραπάνω από κάποιο μισθωτό του ΙΚΑ με τα ίδια μεικτά.

 

Περίμενα (λάθος από ότι αποδεικνύεται) ότι με το καινούριο ασφαλιστικό φορέα , θα είχαμε όλοι πλέον τις ίδιες εισφορές, γιατί στην ουσία δε θα υφίστατο ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ, αλλά πλέον ΕΦΚΑ.

 

Από τη σελίδα του ΕΦΚΑ:

 

  • Όλοι πλέον ασφαλίζονται στον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης. Στον ΕΦΚΑ καταβάλλουν τις εισφορές τους όλοι οι εργαζόμενοι είτε ως μισθωτοί είτε ως αυτοαπασχολούμενοι και από τον ΕΦΚΑ λαμβάνουν την κύρια σύνταξή τους όλοι οι συνταξιούχοι.
  • Ενοποιούνται οι κανόνες και οι υπηρεσίες για όλους. Μισθωτούς και μη μισθωτούς. Στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα. Για όλα τα επαγγέλματα. Χωρίς "παιδιά και αποπαίδια". Όλοι πληρώνουν το ίδιο ποσοστό των εισοδημάτων τους (με ένα μεταβατικό διάστημα για την ομαλή μετάβαση κάποιων κατηγοριών εργαζομένων). Όλοι απολαμβάνουν τις ίδιες -όλο και πιο υψηλού επιπέδου- υπηρεσίες. Όλοι λαμβάνουν σύνταξη στο ίδιο ποσοστό επί των εισφορών τους, όταν έρθει η ώρα.

 

Οι ερωτήσεις μου:

  1. Αν το ΕΦΚΑ δεν ενοποίησε τις εισφορές, τι ακριβώς ενοποίησε?
  2. Αν ακόμα υφίστανται το ΤΣΜΕΔΕ και το ΙΚΑ σαν υπολογισμοί εισφορών (υποθέτω και συντάξεων), το ΕΦΚΑ τι ακριβώς είναι?

Ευχαριστώ

Edited by deadlock_gr
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορία έχω κι εγώ. Τί εννοούν όταν λένε ενιαίος φορέας?

Εφόσον υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση σε εισφορές, συντάξεις και χρόνια συνταξιοδότησης μεταξύ των διαφόρων κλάδων?

Ή ακόμη όταν δεν υπάγονται σε αυτόν τον "ΕΝΙΑΙΟ ΦΟΡΕΑ" όλοι οι πολίτες????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχουμε ένα παράδειγμα εισφορών μισθωτού ΕΦΚΑ πρώην ΤΣΜΕΔΕ και μισθωτού ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ για να συγκρίνουμε;

 

Δεν έχω, αλλά όταν έπαιρνα 1540 καθαρά με 2250 μεικτά, κάποιος του ΙΚΑ με τα ίδια μεικτά έπαιρνε κάπου 60 ευρώ παραπάνω.

Edited by deadlock_gr
Link to comment
Share on other sites

OK, δες αν μπορείς να βρεις κάποιον μισθωτό ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ για να συγκρίνετε τις μισθοδοσίες σας Ιανουαρίου 2017 (νέο ασφαλιστικό).

 

Είμαι περίεργος να δω τις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

OK, δες αν μπορείς να βρεις κάποιον μισθωτό ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ για να συγκρίνετε τις μισθοδοσίες σας Ιανουαρίου 2017 (νέο ασφαλιστικό).

 

Είμαι περίεργος να δω τις διαφορές.

 

Η διαφορά παραμένει (ποσοστιαία) ή ίδια. Έχω ρωτήσει το λογιστή της εταιρίας μου, και για τα τωρινά μου μεικτά, τα καθαρά είναι κατά το ίδιο ποσοστό (περίπου) πιο κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

στις περιπτωσεις μηχανικων που εχουν παρει συνταξη από το δημόσιο αλλα συνεχιζουν να εργαζονται ως ΕΔΕ εχοντας ΜΕΕΠ, εχει διευκρινιστει πως θα καθοριζονται οι εισφορες?

Link to comment
Share on other sites

 

Οι ερωτήσεις μου:

  1. Αν το ΕΦΚΑ δεν ενοποίησε τις εισφορές, τι ακριβώς ενοποίησε?
  2. Αν ακόμα υφίστανται το ΤΣΜΕΔΕ και το ΙΚΑ σαν υπολογισμοί εισφορών (υποθέτω και συντάξεων), το ΕΦΚΑ τι ακριβώς είναι?

Ευχαριστώ

 

Τι είναι το ΕΦΚΑ? τίποτα δεν καταργεί από τα παλιά ταμεία. Απλώς υπολόγισε νέους μισθούς για διευθυντές, ΔΣ, υπαλλήλους. λεφτά υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Βλέπω ότι αν κι είμαι ταμειακά  ενήμερος βγαίνω "ανασφάλιστος". Κατάλαβα ότι στον ασφαλιστικό φορέα μας δεν έχουν τα στοιχεία της συζύγου. Πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ στην Κλαυθμώνος; Και αν ναι τι να έχω μαζί μου;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

οσοι πλήρωνατε ΟΑΕΕ και τωρα πληρωνετε ΕΦΚΑ,

τι ισχυ εχει η ασφαλιστικη ενημερότητα?

δηλαδη εαν πληρωσατε τις εισφορες για τον Απρίλιο, τοτε θα σας δωσει ενημεροτητα μεχρι 31/05 ή 31/06 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.